اخبار برگزیده

کد خبر:396271
پ
علی-اکبر-محرابیان
وزیر نیرو:

تحقق ۷۰ درصدی هدف‌گذاری صرفه‌جویی مصرف برق ادارات با تغییر ساعت کار/ ۵۸۰ هزار مشترک صنعتی برق هیچ محدودیتی ندارند

وزیر نیرو با اشاره به تحقق ۷۰ درصدی هدف‌گذاری صرفه‌جویی مصرف برق ادارات با تغییر ساعت کار، از نبود محدودیت برق برای ۵۸۰ هزار مشترک صنعتی خبر داد.

وزیر نیرو با اشاره به تحقق ۷۰ درصدی هدف‌گذاری صرفه‌جویی مصرف برق ادارات با تغییر ساعت کار، از نبود محدودیت برق برای ۵۸۰ هزار مشترک صنعتی خبر داد.

 

*** آخرین وضعیت برق کشور

 

به گزارش صنایع، علی‌اکبر محرابیان با حضور در رسانه ملی درباره آخرین وضعیت برق کشور، اظهار داشت:

در اواخر اولین ماه گرم سال، امروز مصرف ۶۲ هزار مگاوات ثبت شد که نسبت به سال گذشته ١۵٠٠ مگاوات افزایش مصرف را نشان می‌دهد.

 

وی با اشاره به اعمال برنامه مدیریت مصرف و تغییر ساعات کاری ادارات دولتی، افزود:

هدف‌گذاری شده تا در طرح تغییر ساعات اداری، ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ مگاوات شاهد کاهش مصرف برق در کل کشور باشیم که این میزان صرفه‌جویی به بخش خانگی اختصاص می‌یابد و تاکنون بیش از ۷۰۰ مگاوات صرفه‌جویی در مصرف داشته‌ایم و حدود ۷۰ درصد هدف در طرح تغییر ساعات اداری محقق شده است.

 

*** طرح تغییر ساعات کاری ادارات

 

وزیر نیرو با تشریح طرح تغییر ساعات کاری ادارات، خاطرنشان کرد:

در این طرح باید درجه حرارت سرمایش در ادارات بالای ۲۵ درجه تعیین شود و قبل از پایان ساعات کار نیز دستگاه‌های سرمایشی را خاموش کنند.

بانک‌ها در سال‌های گذشته این موضوع را رعایت نمی‌کردند، اما با اعلام بانک مرکزی این موضوع رعایت شده و در برخی از نهادها شاهد صرفه‌جویی بوده‌ایم.

 

محرابیان با بیان اینکه دستگاه‌هایی که از این طرح تخطی می‌کنند شناسایی و برق آن‌ها قطع می‌شود، یادآور شد:

از سه‌شنبه هفته آینده هم نام این دستگاه‌ها اعلام عمومی خواهد شد. در اجرای این طرح که از شنبه آغاز شده حدود ۶۰ درصد ادارات رعایت کردند و امروز این رقم به ٧٠ درصد رسیده است.

بنای وزارت نیرو بر این است که در هیچ‌یک از بخش‌های خانگی، تجاری و غیره خاموشی اعمال نشود و برای هر یک از بخش‌های مختلف، برنامه مدیریت مصرف تدوین شده و اگر این برنامه مدیریت برق به‌خوبی اجرا شود، کار به خاموشی نمی‌رسد.

 

*** خاموشی‌های مکرر در سال گذشته

 

وزیر نیرو با اشاره به خاموشی‌های مکرر در سال گذشته، گفت:

در سال‌های گذشته چندین بار در روز به میزان دو ساعت برق قطع می‌شد، در حالی که در شرایط امروز جامعه همه وسایل عمدتا وابسته به برق هستند.

 

وی با اشاره به ناترازی حدود ۱۵ هزار مگاواتی سال گذشته، عنوان کرد:

اگر شرایط طبق منوال سال گذشته پیش می‌رفت امروز حدود ۲۰ هزار مگاوات یعنی بیش از یک چهارم کل مصرف کشور ناترازی داشیم، اما امروز با اقدامات شبانه روزی که از زمان تحویل دولت سیزدهم انجام شده، در اواخر خردادماه با همکاری مردم، تاکنون صنعت برق خاموشی اعمال نکرده است.

 

محرابیان با اشاره به طرح‌های تشویقی مشترکان نیز یادآور شد:

قرار بر این است که هر مشترکی در مصرف برق صرفه‌جویی کند، پنج برابر قیمت انرژی پاداش بگیرد.

 

*** ۵۸۰ هزار مشترک صنعتی برق هیچ محدودیتی ندارند

 

وزیر نیرو در خصوص آمار مشترکان صنعتی کشور گفت:

با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۶۳۰ هزار مشترک صنعتی در کشور، ۵۸۰ هزار مشترک بدون هیچ محدودیت و برنامه مدیریت مصرفی از انرژی کامل در اوج بار سال ۱۴۰۱ استفاده می‌کنند و امیدواریم بدون مشکل برق این بخش را تامین کنیم.

 

وی درباره برنامه سایر صنایع برای مدیریت مصرف برق گفت:

برق ۴۹ هزار ۵۵۸ مشترک صنعتی هر روز هفته از ساعت ۱۱ صبح تا ۲۰ قطع می‌شد، اما در سال جاری این محدودیت به ۱۲ ساعت در هفته طی یک روز از ساعت ۱۱ تا ۲۳ اعمال می شود.

از سوی دیگر شرایط برای ۴۴۲ مشترک بزرگ صنعتی نیز به نحوی برنامه‌ریزی شده که میزان نیاز برق هر صنعت با توجه به جنبه‌های متفاوت از جمله مدیریت بازار به نحوی رقم بخورد که در سه ماه محدودیت تنها یک ماه با مدیریت مصرف برق سروکار داشته باشند و طی دوماه دیگر به طور کامل تامین انرژی شوند.

 

*** شاخص کل بورس

 

وزیر نیرو با اشاره به شاخص کل بورس، گفت:

شاخص کل بورس به عنوان یک نمونه از فضای اقتصادی کشور نیز طی فعالیت پس از شروع فصل گرم از ۱۵ خرداد از میزان یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۳۳۱ در تاریخ ۱۶ خرداد ماه با افزایش ۳.۹ درصدی به یک میلیون و ۵۷۴ هزار و ۶۵ رسیده است.

گروه سیمان به عنوان یکی از صنایع حاضر در طرح مدیریت مصرف به واسطه مدیریت انرژی طی روزهای گذشته شرایط مناسبی را طی کرده و به طور مستمر صعودی بوده است.

بر این مبنا شاخص گروه سیمان در بورس رشد ۱۰.۷ درصدی را تجربه کرده است.

مسئله تاثیر مدیریت مصرف برق بر سایر صنایع بزرگ از جمله فولاد نیز مشخص است، برای مثال شاخص نماد ذوب متعلق به ذوب آهن اصفهان طی هشت روز اعمال مدیریت مصرف برق از ۲۵۹۶ به ۲۷۴۷ رسیده و ۵.۸ درصد رشد کرده است.

 

 

بیشتر بخوانید:

کاهش ۸۳ درصدی محدودیت برق صنایع نسبت به سال گذشته

محدودیت برق شبانه صنایع فولادی و سیمانی حذف شد

وزارت نیرو مکلف به ارائه مجوز صادرات برق مازاد تولیدی بخش خصوصی شد

 

 

*** جلسات با صنایع و بخش خصوصی

 

به گزارش صنایع، وزیر نیرو در پایان و با اشاره به جلسات با صنایع و بخش خصوصی، گفت:

در طول این هفته جلسات متعددی از جمله با صنعت فولاد و صنعت سیمان داشتیم که زمینه‌ افزایش هماهنگی میان صنعت برق و سایر صنایع را به دنبال داشت.

صنعت در ۹ ماه گذشته رشد مصرف ۱۰ درصدی را تجربه کرده که به معنای افزایش تولید و افزایش اشتغال است.

شایان ذکر است، شبکه بزرگ برق دائماً در حال تهدید است، برای مثال پدیده‌های طبیعی یا مشکلات فنی می‌تواند زمینه قطعی محدود را فراهم کند، اما در حال حاضر به‌رغم مصرف ۶۲ هزار مگاواتی، از شبکه برق پایدار برخوردار هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول