اخبار برگزیده

کد خبر:394820
پ
خودرو جهرمی
معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران اعلام کرد

دلیل لغو عرضه خودرو در بورس کالا/ نامه‌های ارسالی از سمت وزارت صنعت وجاهت قانونی لازم را نداشت/ تکلیف پول واریزی خریداران چیست؟

معاون عملیات و نظارت بر بازاربورس کالای ایران دلیل لغو عرضه خودرو در بورس کالا را نداشتن وجاهت قانونی لازم در نامه‌های ارسالی از سمت وزارت صنعت اعلام کرد.

معاون عملیات و نظارت بر بازاربورس کالای ایران دلیل لغو عرضه خودرو در بورس کالا را نداشتن وجاهت قانونی لازم در نامه‌های ارسالی از سمت وزارت صنعت اعلام کرد.

 

*** چرایی لغو عرضه خودرو در بورس کالا

 

به گزارش صنایع، سید جواد جهرمی در گفتگو با رسانه ملی، ضمن عذرخواهی از مردم و کسانی که در فرآیند عرضه دو خودرو در بورس کالا شرکت کرده بودند، در تشریح دلایل توقف این فرآیند از سوی وزارت صمت، اظهار داشت:

نامه‌هایی که از سمت وزارت صمت برای بورس کالا ارسال شده بود وجاهت قانونی لازم را نداشت.

ما طبق دستورالعمل‌های بازار سرمایه ماده ۳۶ قانون احکام دائمی و ماده ۱۸ توسعه ابزارها، کالا‌ها را در بورس کالا پذیرش کردیم و همانطور که در نامه‌ای که وزارت صمت اعلام کرده درباره کالای مشمول قیمت گذاری تاکنون مصوبه‌ای درخصوص اینکه کالا‌های خودرو‌های کم پرتیراژ مشمول قیمت گذاری هستند ارایه نشده بود.

 اگر این موارد از سوی وزارت صمت به عرضه کننده قبلا اعلام می‌شد که خودرو‌های مشمول قیمت گذاری کدام هستند قاعدتا در همان ابتدای پذیرش می‌توانستیم جلوی عرضه را بگیریم.

 

وی باشاره به عرضه خودروی شاهین که پذیرش شد گفت:

این موضوع به خودروسازی سایپا اعلام نشد و سایر خودروسازان هم در مورد خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری هستند مصوبه‌ای به ما اعلام نکردند.

 

*** نامه ارسالی وزارت صمت به بورس کالا

 

معاون عملیات و نظارت بر بازاربورس کالای ایران با اشاره به نامه روز سه شنبه وزارت صمت که به استناد مصوبه سران قوا به بورس کالا ارسال کرد، افزود:

جایگاه قانونی مصوبات سران قوا از مقررات و مصوبات قبلی وزارت که ابلاغ کرده بود بالاتر بود، چون طبق نامه‌های قبلی قوانین حاکم بر بورس کالا طبق قانون مقررات مصوب مجلس است و ما نمی‌توانستیم اجرا کنیم.

اما موردی که روز سه شنبه به ما اعلام شد و مصوبه شورای هماهنگی سران قوا بود و طبق آن اقدامات حقوقی پیش آمد و ما باید براساس آن مصوبه عمل می‌کردیم و برای رفع ابهام باید شورای عالی بورس تصمیم گیری می‌کرد.

جهرمی با تاکید بر اینکه این مصوبه از آبان ماه سال گذشته تاکنون ابلاغ نشده است گفت:

نه وزارت اقتصاد و نه سایر دستگاه‌های متولی در این زمینه اقداماتی انجام ندادند.

حتی بورس کالا از وزارت صمت شفاهی هم پیگیری کرد و خواستیم مصوبات قانونی که اعلام می‌کنند را ارسال کنند.

اگر که مصوبه‌ای که از آبان ماه دست دوستان وزارت صنعت بوده و به دستگاه‌های متولی ابلاغ و حدود اختیارات مشخص می‌شد، قاعدتا این مشکلات پیش نمی‌آمد.

نکته مهمی که الان وجود دارد این است که باتوجه به شورا‌های متعددی که در کشور شکل می‌گیرد و در حوزه‌هایی تصمیم گیری می‌کنند که بعضی حدود و اختیارات این تصمیم گیری مشخص نیست، لذا ستاد اقتصادی دولت و سایر دستگاه‌ها که متولی هستند باید در این مورد رسیدگی کنند.

 

 

بیشتر بخوانید:

تعلیق عرضه خودرو در بورس کالا

 

 

*** تکلیف پول واریزی خریداران چیست؟

 

به گزارش صنایع، معاون عملیات و نظارت بورس کالا در پایان و درباره واریز پول خریداران نیز، اعلام کرد:

تمام پول‌ها در حساب خود افراد مسدود می‌شود و در معاملات بورس کالا این طور نیست که پول به حساب بورس یا خودروساز یا جای دیگری واریز شود، زیرا در ابتدای معاملات حساب وکالتی که افراد دارند به نام خودشان است و پول در حساب خودشان است.

همان دیروز که معاملات انجام نشد، پول آزاد است و می‌توانند از حسابشان برداشت کنند، زیرا شفافیت در بورس کالا به گونه‌ای است که همه فرآیند‌ها هم خریدار می‌داند که چه طور عمل کند و هم عرضه کننده و اگر دیروز معاملات انجام می‌شد و موفق به خرید می‌شدند پول به حساب خودرو ساز واریز می‌شد.

در صورتی که شورای عالی بورس به عنوان نهاد مقررات گذار بازار سرمایه بررسی را انجام بدهند و به این نتیجه برسند که بورس کالا می‌تواند عرضه خودرو را برگزار کند قطعا شاهد عرضه خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول