اخبار برگزیده

کد خبر:393778
پ
سید رضا فاطمی امین
وزیر صنعت:

برنامه‌ریزی دولت برای جداسازی مجتمع مس سونگون از شرکت ملی مس/ رشد ۱۵ درصدی سرمایه‌گذاری در استان آذربایجان شرقی/ افزایش ظرفیت تولید خودرو در صنعت ماشین‌سازی آذربایجان شرقی

وزیر صنعت با بیان اینکه امسال در استان آذربایجان شرقی بیش از ۱۵ درصد رشد سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است، از افزایش ظرفیت تولید خودرو در صنعت ماشین‌سازی در این استان خبر داد.

وزیر صنعت با بیان اینکه امسال در استان آذربایجان شرقی بیش از ۱۵ درصد رشد سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است، از افزایش ظرفیت تولید خودرو در صنعت ماشین‌سازی در این استان خبر داد.

 

*** مس سونگون در مسیر مستقل شدن

 

به گزارش صنایع، سید رضا فاطمی امین در ارتباط تصویری با رسانه ملی، درباره تصمیمات اتخاذ شده برای معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی، اظهار کرد:

سطح مس، یک سطح رو به رشد و بسیار سودآور است، با توجه به اینکه ۷ درصد از ذخایر مس دنیا را در ایران داریم.

معدن مس سونگون یکی از بزرگ‌ترین معادن ایران است که در حال حاضر تحت پوشش شرکت ملی مس است و این معدن به لحاظ مقیاس و ابعاد می‌تواند یک شرکت مستقل باشد.

 

وی در ادامه، افزود:

ما مطالعات را از چند ماه قبل آغاز کردیم و امروز اعلام شد که مجتمع مس سونگون به یک شرکت مستقل تبدیل می‌شود که در رشد این شرکت و مجموعه می‌تواند بسیار موثر باشد.
صنایع پایین دستی و بحث تغلیظ انجام می‌شود و لازم است مس کاتد هم در این شرکت تولید شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

پیگیری ویژه موضوع بازگشت درآمد‌های مس سونگون به آذربایجان شرقی/ انتقاد‌ها از عملکرد بانک‌های خصوصی به حق است/ تخصیص ۱۵ همت اوراق برای تامین منابع لازم برای افزایش سرمایه در گردش حوزه کشاورزی

دلیل وارونه‎ نشان دادن میزان مس قابل معدن کاری در معدن سونگون چیست؟/ چرا مس استخراج شده از معدن سونگون باید به کرمان ارسال شود؟/ برخی نمی‌خواهند سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و اشتغال در مس سونگون انجام شود + فیلم

 

 

*** چشم انداز صنعت استان آذربایجان شرقی

 

به گزارش صنایع، وزیر صنعت در پایان و درباره تصمیماتی که در خصوص صنعت استان آذربایجان شرقی گرفته شد، تصریح کرد:

استان آذربایجان شرقی در بین استان‌های تراز اول صنعت، معدن و تجارت است، در این استان صنعت مس و ماشین سازی می‌تواند نقش بزرگی داشته باشد.

 سال گذشته ظرفیت تولید خودرو ۱۰۰ هزار بود که به ۲۵۰ هزار افزایش پیدا کرد و در این استان امکان رشد تولید موتور و گیربکس خودرو وجود دارد.

حوزه‌های فرش، کفش و صنایع غذایی در این استان بسیار پیشرفته است و با توجه به فرصت‌هایی که در کشور‌های همسایه (روسیه) پیش آمده است وضعیت صادرات بسیار خوب شده است، کشور روسیه فقط ۵ میلیارد دلار کفش وارد می‌کند.

در این استان تمام واحد‌هایی که با چرم کار می‌کنند صادرات می‌کنند و کار بسیار سرعت گرفته که در حال حاضر مشکل کمبود چرم وجود دارد.

سالیان گذشته این انتظار بود که مس در این استان توسعه پیدا کند، صادرات و صنعت خودرو رو به رشد است و می‌تواند خبر خوبی برای مردم آذربایجان باشد.

این استان ۵۸ شهرک صنعتی و ناحیه صنعتی دارد و رشد احداث واحد صنعتی به طور قابل توجهی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

امسال در استان آذربایجان شرقی بیش از ۱۵ درصد رشد سرمایه گذاری داریم.

صدا و سیما

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید