اخبار برگزیده

کد خبر:391836
پ
برنج+وارداتی+واردات+برنج
دبیر انجمن واردکنندگان برنج پاسخ داد

ممنوعیت واردات برنج تایلندی به کشور/ علل افزایش ۱۰-۲۰ درصدی قیمت برنج‌های وارداتی چیست؟

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ضمن اعلام ممنوعیت واردات برنج تایلندی به کشور، جنگ اوکراین را عامل افزایش ۱۰-۲۰ درصدی قیمت برنج‌های وارداتی دانست.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ضمن اعلام ممنوعیت واردات برنج تایلندی به کشور، جنگ اوکراین را عامل افزایش ۱۰-۲۰ درصدی قیمت برنج‌های وارداتی دانست.

 

*** علت افزایش قیمت برنج جهانی چیست؟

 

به گزارش صنایع، مسیح کشاورز با اشاره به بالا رفتن نرخ جهانی برنج، بیان کرد:

بعد از جنگ روسیه و اوکراین شاهد بالا رفتن قیمت غلات و سایر محصولات کشاورزی در بازارهای جهان بودیم؛ چرا که کشورها تلاش دارند میزان ذخایر احتیاطی خود در زمینه غذا را افزایش دهند.

چین بخشی از کسری گندم خود را با واردات برنج جبران کرد، در حال حاضر نرخ برنج خارجی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

نرخ ارز، تعرفه و عوارض گمرکی و در نهایت نرخ جهانی برنج خارجی جزو مولفه‌های تعیین قیمت برنج وارداتی محسوب می‌شوند.

 

*** کاهش ۱ هزار تومانی برنج‌های وارداتی

 

دبیر انجمن واردکنندگان برنج  پایه محاسبات گمرک در سال جاری را بر اساس ای تی اس دانست و افزود:

ای تی اس تقریبا ۶ برابر ارز ترجیحی است و این مسئله تاثیر خود را بر قیمت تمام شده محصول می‌گذاشت و باعث بالا رفتن نرخ برنج وارداتی می‌شد از این‌ رو دولت تعرفه ۶ درصدی سود بازرگانی را به ۱ درصد رساند و مجلس نیز تعرفه گمرکی در قانون بودجه را از ۴ درصد به ۱ درصد تقلیل داد به همین دلیل نرخ برنج خارجی حدود هزار تومان قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

کاهش تعرفه کمک می‌کند قیمت برنج خارجی چندان افزایش نرخ را تجربه نکند و اگر شاهد اتفاق خاصی در روند واردات نباشیم در نهایت برنج خارجی کیلویی ۴۰ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

 

*** آیا می‌توان مبداء تامین برنج را به تایلند تغییر داد؟

 

وی با اشاره به اینکه با افزایش نرخ برنج هندی و پاکستانی می‌توان مبدا تامین را تغییر داد و برنج از کشورهای چون تایلند که نرخ پایین‌تری دارند وارد کرد، تصریح کرد:

برنج از نوع‌های مختلف باید وارد کشور شود تا بازار شرایط رقابتی خود را حفظ کند و برنجی‌ها با درجه کیفی مختلف وارد کشور شود.

به تازگی مصوبه‌ای در ستاد تنظیم بازار تصویب شد که بنا به آن واردات برنج تایلندی ممنوع شده است چراکه برنج تایلندی که شرکت بازرگانی دولتی وارد کرد در بازار داخلی با استقبال مواجه نشد.

بنا نیست که این شرکت برنج‌های لوکس وارد و در بازار عرضه ‌کند از این‌رو برنج‌های ارزان قیمت این کشور را وارد کرد.

این شرکت برای اینکه تاریخ مصرف برنج‌های تایلندی‌اش نگذرد آنها را وارد بازار کرد اما از آنجایی‌که مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار نگرفت واردات برنج تایلندی ممنوع شد.

البته، برنج تایلندی نوع مرغوب دارد که کیفیت آن با برنج داخلی برابری می‌کند.

 

 

بیشتر بخوانید:

واردات بیش از ۹۱ هزار تن برنج وارداتی از ابتدای سال جاری تاکنون

توزیع ۱۰۰ هزار تن برنج وارداتی در سال جاری

قیمت انواع برنج در بازار

 

 

*** واردات بیش از ۳۰۰ هزار تن برنج در سال جاری

 

به گزارش صنایع، دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان در خصوص علل ترخیص نشدن برخی از محموله‌های وارداتی، اظهار کرد:

بخشی از محموله‌ها وارداتی ترخیص نشده‌اند چراکه کالاها در گمرکات انبار شده‌اند تا قانون بودجه جدید سیستم آن اعمال شود تا مجبور نباشند با قیمت گذشته محصول خود را عرضه کنند.

در سال جاری مجموع واردات ۳۰۸۸۶۲ تن بود که ۳۵۰۰۰ تن آن توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد و حدود ۲۰۰ هزار تن آن از سوی تجار وارد کشور شده است.

ایلنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول