اخبار برگزیده

کد خبر:391877
پ
سعیدی
معاون فنی و پژوهش‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران:

ساخت دو سد کوچک ساحلی در کشور آغاز شد/ سرمایه‌گذاری حداکثر ۰٫۵ دلاری برای تولید هر متر مکعب آب در مخازن ساحلی

معاون فنی و پژوهش‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از آغاز دو طرح آزمایشی برای ساخت مخازن و سد‌های کوچک ساحلی در شمال و جنوب کشور خبر داد.

معاون فنی و پژوهش‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از آغاز دو طرح آزمایشی برای ساخت مخازن و سد‌های کوچک ساحلی در شمال و جنوب کشور خبر داد.

 

*** ذخیره ۲-۳ میلیارد متر مکعبی آب با ساخت سد کوچک ساحلی

 

به گزارش صنایع، علیرضا سعیدی در خصوص طرح آزمایشی برای ساخت مخازن و سد‌های کوچک ساحلی در شمال و جنوب کشور، بیان کرد:

با توجه به سیلاب‌های زیاد در کشور و ورود این همه آب شیرین به دریا، از ۲ سال پیش کار پژوهش درباره احداث این گونه مخازن و سد‌ها در این شرکت آغاز شد.
با توجه به نتایج طرح، هم اکنون دو طرح آزمایشی برای اجرایی شدن آن؛ یکی در شرق دریای خزر و دیگری در سواحل مکران در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفته است.
در مجموع حدود ۷۰ برابر حجم سد کرج یعنی ۱۳ میلیارد متر مکعب، آب شیرین پس از بارش‌های آسمانی، به علت مهار نشدن از طریق رودخانه‌ها وارد دریا‌های جنوب و شمال کشور می‌شود که اگر این طرح‌ها به سرانجام برسد می‌توان در مرحله نخست، دو تا سه میلیارد متر مکعب آن را ذخیره کرد.

 

*** جزئیات سدهای احداثی در جنوب و شمال کشور

 

معاون شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران همچنین پیرامون وجود این گونه سدها در سایر کشورها، تشریح کرد:

بزرگ‌ترین حجم این گونه سد‌ها در کره شمالی قرار دارد که حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب حجم آن می‌باشد، اما مخازنی که در ایران احداث خواهد شد با توجه به اقلیم و بارش‌ها بین چند ده میلیون تا حداکثر ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

سدی که در شرق دریای خزر احداث خواهد شد حجم آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب می‌باشد.

نخستن سد‌های کوچک ساحلی مربوط به سال ۱۹۳۲ میلادی است، اما ساخت گسترده آن از اواخر دهه ۹۰ میلادی در جهان آغاز شد و سال ۲۰۱۷ میلادی هم انجمنی در جهان برای تحقیق بر روی این مخازن شکل گرفت.

نخستین کشور‌هایی که در این طرح ورود کردند کشور‌های هلند و استرالیا بودند، اما هم اکنون کشور‌های چین، کره جنوبی، کره شمالی، تایوان و آمریکا بر روی این طرح کار می‌کنند، اما کشور‌های همسایه ما روی این طرح کاری نکرده‌اند و با این که ایران طرح را با حدود ۲۰ سال تاخیر اجرا می‌کند، اما سرامد این طرح در منطقه غرب آسیا است.

 

*** چگونگی عملکرد این طرح

 

وی با اشاره به اینکه مطالعات اجرای این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱ اجرایی می‌شود، تصریح کرد:

تا پایان سال ۱۴۰۱ مطالعات این طرح تکمیل و با تایید آن وارد مرحله اجرایی خواهد شدو مرحله اجرای آن هم یک تا دو سال زمان می‌برد.

این طرح بیشتر برای تامین آب در سواحل دریا‌ها کاربرد دارد و مکمل دیگر طرح‌های تامین آب خواهد بود.
سازمان محیط زیست در این طرح همگام ما می‌باشد و این طرح در مصب دریا و رودخانه احداث خواهد شد لذا آثار زیست محیطی خاصی هم نخواهد داشت.
این طرح ۳ نسل را پشت سر گذاشته است در نسل نخست، وقتی مخزن سد پر می‌شود سرریز آن وارد دریا می‌شود، اما در نسل دوم با فاصله بیشتری از مصب رودخانه و دریا ساخته می‌شود و آب از طریق کانالی وقتی سیلاب داریم وارد مخازن می‌شود.
محل مصرف آب این سد‌ها علاوه بر صنعت و کشاورزی در بخش آشامیدنی روستا‌ها و شهر‌ها است.

وزارت نیرو خیلی برای اجرای این طرح جدی است و انشاءالله یکی از دستاورد‌های وزارت نیرو در دوره آقای محرابیان خواهد بود.
توان اجرای این گونه طرح‌ها را در داخل داریم و فناوری پیشرفته‌ای هم نیاز ندارد.

 

 

بیشتر بخوانید:

ساخت اولین سد توسط ربات‌ها و بزرگترین چاپگر سه بعدی جهان!

آبگیری سد کرخه از پیش‌بینی بدبینانه هم کمتر بود/ حجم ذخیره‌ قابل برداشت آب شرب تا آذرماه صفر می‌شود

یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق اضافه شد

 

 

*** ۰٫۳-۰٫۵ دلار سرمایه‌گذاری برای تولید هر متر مکعب آب در مخازن ساحلی

 

به گزارش صنایع، معاون فنی و پژوهش‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پایان در خصوص میزان سرمایه‌گذاری برای ساخت این سدها، اظهار کرد:

برای هر متر مکعب آب تولیدی از طریق آب شیرین‌کن‌ها بین یک تا یک و نیم دلار، اما در مخازن ساحلی بین سه دهم تا نیم دلار باید هزینه کرد.
برای سدی با گنجایش ۱۰ میلیون متر مکعب، حدود ۱۵ میلیارد تومان برای ساخت و مطالعه آن می‌بایست سرمایه‌گذاری کرد.
با توجه به شیبی که در کف دریا‌ها وجود دارد از آن برای ساخت این گونه سد‌های کوچک می‌توان استفاده کرد و برای نمونه در شمال کشور، مخزنی به ابعاد ۹ کیلومتر در ۲ کیلومتر به عمق ۶ متر احداث خواهد شد که نیاز به حفاری کمی دارد و از نظر منظر ساحلی هم، مردم تفاوت خاصی در سیمای دریا‌ها مشاهده نخواهند کرد.

صدا و سیما

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول