اخبار برگزیده

کد خبر:389835
پ
صندوق توسعه
صنایع گزارش می‌دهد:

در دومین همایش صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی چه گذشت؟

دومین همایش صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی با محوریت آسیب‌شناسی ۱۰ ساله و راهکارهای بهبود صندوق توسعه ملی برگزار شد.

دومین همایش صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی با محوریت آسیب‌شناسی ۱۰ ساله و راهکارهای بهبود صندوق توسعه ملی برگزار شد.

 

*** دومین همایش صندوق ثروت ملی

 

به گزارش صنایع، دومین همایش علمی صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی با محوریت آسیب‌شناسی ۱۰ ساله و راهکارهای بهبود صندوق توسعه ملی با حضور مقامات، مدیران بانکی و مدیران اقتصادی در محل مرکز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

*** رییس کل بانک مرکزی/ لزوم صرف منابع صندوق توسعه ملی برای پروژه های دارای عواید ارزی

 

علی صالح آبادی در ابتدای این همایش با بیان اینکه امروز شاهد آن هستیم که بسیاری از پروژه هایی که نیاز به منابع ارزی داشته‌اند با فاینانس صندوق توسعه ملی به نتیجه رسیدند، افزود:

در صورتی که منابع نفت به صندوق توسعه ملی منتقل نمی‌شد این منابع صرف هزینه های عمومی بودجه می‌شد اما الزام قانونی سبب شد تا بخشی از این منابع برای تأمین منابع پروژه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

در قانون مشخص است که چقدر از درآمدهای نفت باید به صندوق توسعه ملی پرداخت شود و تغییر آن نیازمند مجوزهای خاصی است.

 

وی در ادامه افزود:

منابع صندوق باید صرف پروژه هایی شود که از بازدهی و توجیه پذیری لازم برخوردار باشد، ضمن اینکه درآمدزایی ارزی نیز داشته باشد.

ممکن است برخی پروژه که دارای اهمیت خاصی هستند ممکن است از منابع ریالی صندوق استفاده شود اما تا حد امکان باید منابع به صورت ارزی پرداخت شود تا منابع برای بلند مدت حفظ شود.

تقویت صندوق توسعه ملی بسیار با اهمیت است و همه نهادها باید در این مسیر حرکت کنند.

 

*** بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی وجود دارد
 

رییس بانک مرکزی در پایان، اظهار داشت:

تشکیل صندوق توسعه ملی و ساختار آن از منابع بین نسلی حمایت می‌کند.

یکسری از پروژه‌ها امروز به مرحله بازپرداخت اقساط صندوق توسعه ملی رسیدند.

بازپرداخت منابع صندوق توسعه ملی باید به صورت ارزی پرداخت شود.

همکاری صندوق و بانک‌های عامل می‌تواند نقش مطلوبی در وصول اقساط صندوق توسعه ملی داشته باشد.

البته مشکلات و ملاحظات صنایع نیز در نظر گرفته می‌شود،

در نتیجه همه دستگاه‌ها باید به تقویت صندوق کمک کنند.

حساب‌های صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی است در نتیجه وقتی عواید نفتی حاصل می‌شود منابع براساس قانون پرداخت می‌شد.

از این نظر نیز هماهنگی بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی وجود دارد. 

 

*** رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ تخصیص ۱۰۵ میلیارد دلار منابع به صندوق توسعه ملی

 

محمدرضا پورابراهیمی در این همایش، اظهار داشت:

تا کنون ۱۰۵ میلیارد دلار منابع به صندوق توسعه ملی اختصاص یافته که از این مبلغ ۶۵ درصد به دولت، ۲۰ درصد به نهادهای عمومی و ۱۵ درصد به بخش خصوصی اختصاص داده شده است. 

از ۱۵ درصدی که به بخش خصوصی اختصاص یافته بارها مشمول استمهال پی‌درپی شده‌اند و از این میزان نیز ۳ میلیارد دلار معوق شده است. 

در شرایطی که بودجه کشور ناتراز باشد و حاکمیت دولت در بخش اقتصاد را شاهد باشیم، جایگاه صندوق با هدف‌گذاری پیش‌بینی شده فاصله می‌گیرد. 

 

وی در ادامه افزود:

مهم‌ترین اولویت دولت و مجلس در شرایط موجود باید اصلاح ساختار بودجه باشد و در دولت وقت تغییراتی انجام شد، اما با نقطه مطلوب فاصله دارد و ۴۰ درصد بودجه کشور ناتراز است که این وضعیت ناپایداری است. 

 

*** دولت گذشته ۲ برابر واریزی به صندوق توسعه ملی از آن برداشت کرد

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان، بیان داشت:

در شرایط موجود صندوق توسعه ملی به تهدیدی برای کشور تبدیل شده است، زیرا دولت‌ها برای رفع ناترازی بودجه خود به سراغ این صندوق می‌رود، درحالی‌که اگر صندوق نبود دولت سراغ مولدسازی دارایی خود می‌رفت و هم اکنون بیشترین فشار ناترازی بودجه را صندوق متحمل می‌شود.

دولت‌های گذشته هر چه منابع به صندوق توسعه ملی واریز کردند، بیشتر دریافت می‌کردند و برای نمونه دولت گذشته ۲ برابر واریزی به صندوق توسعه ملی از آن برداشت کرد.

 

*** معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری/ چرا کشوری با پیشینه ۵۰۰۰ ساله باید نگران فروش نفت باشد؟
 

سورنا ستاری نیز در این همایش با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری مناسب و صحیح در حوزه دانش بنیان و بخش های مختلف، اظهار کرد:

مگر می‌شود کشوری در آموزش و پژوهش خرج کند ولی وضعیت مناسب و مطلوبی نداشته باشد، بخشی از این ایراد به این برمی‌گردد که یکسری موارد اشتباه چیده شده است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بر اهمیت سرمایه گذاری در بخش خصوصی تاکید کرد و افزود:

هیچ وقت از پول دولت در پژوهش، محصولی خارج نمی‌شود چون ساختار به نحوی است که نمی‌شود تجاری سازی کرد، محصول، حاصل سرمایه گذاری در بخش خصوصی است.

اگرچه اقداماتی صورت گرفته ولی برای تحول باید ساختار  بازنگری اساسی شود؛ چرا کشوری با وجود پیشینه ۵۰۰۰ ساله در تاریخ، دانش، کارآفرینی و … همچنان نگران این باشد که چطور نفت بفروشد، در حالی که آنقدر ظرفیت وجود دارد که می‌توان در رونق و توسعه و تامین مالی از آن استفاده کرد.

 

*** لغو معافیت حقوق ورودی ماشین آلات 

 

ستاری با اشاره به لغو معافیت حقوق ورودی ماشین آلات تولید در بودجه امسال، گفت:

از بزرگترین اشتباهات اوایل انقلاب، همین تعرفه‌هایی است که برای ماشین‌آلات در نظر گرفته شده و مانند نهاده با آنها برخورد شد که حداکثر به ۱۰ درصد رسید  که در کنار فسادی که داشت، باعث نابودی صنایع تولید ماشین آلات که ظرفیت آن در کشور وجود داشت شد.

 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در پایان با بیان اینکه حدود ۸ میلیارد دلار ماشین آلات تولید با معافیت وارد شده که حدود ۷۰ درصد آنها در کشور قابل ساخت است گفت:

در قانون جدید جهش تولید این معافیت را حذف کردیم و منابع ناشی از آن را به حوزه دانش بنیان و ساخت ماشین آلات منتقل کردیم.

 

صندوق ثروت ملی

 

*** رییس دیوان محاسبات کشور/ رسیدگی به تخلفات ارز ۴۲۰۰ تومانی به کجا رسید؟

 

مهرداد بذرپاش هم در این همایش علمی، اظهار داشت:

رسیدگی به تخلفات ارز ۴۲۰۰ تومان یکی از بزرگترین پرونده‌های در دستور کار دیوان محاسبات است و افراد مختلفی نظیر وزرای مربوطه و مقامات بالاتر در این زمینه مورد سوال قرار گرفتند و دفاعیاتی نیز داشته‌اند و هر کدام نیز گفتند که این اقدامات با دستور مقامات بالاتر انجام شده است و این مسائل در حال بررسی است.

البته تلاش کردیم این اقدامات موجب به هم ریختگی بازار ارز نشود ولی یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های در حال بررسی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

 

وی در ادامه افزود:

حجم بالای پرونده‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی به منزله این نیست که همه تخصیص‌ها اشکال داشته است زیرا بخشی از کالاهای اساسی که تهیه شده از محل همین تخصیص ارز بوده است.

تمرکز دیوان محاسبات بیشتر بر مبالغ کلانی است که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ اختصاص یافته است.

رسیدگی به پرونده تخلفات ارز ۴۲۰۰ تومانی تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد و هم اکنون در دادسرا است.

تعداد افراد و بانک‌ها و افراد دستوردهنده زیاد است و اینکه کدام‌یک اشکال داشته است و کدام‌یک اشکال نداشته در حال بررسی است.

 

رییس دیوان محاسبات کشور در پایان، بیان داشت:

تخصیص‌های پرداخت شده توسط بخش خصوصی که برخی حاضر به پاسخ نبوده را باید به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم اما مقام دستوردهنده‌ای که با علم به اینکه تخصیص ارز در زنجیره تامین وارد نمی‌شده، باز دستور پرداخت صادر کرده تخلف قطعی و محرز داشته است.

 

صندوق ثروت ملی

 

*** رییس هیئت عامل ضندوق توسعه ملی/ سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند اما آخر از ما پول می خواهند

 

مهدی غضنفری نیز در این همایش با انتقاد از فشار بودجه‌ای که طی سال‌ها بر صندوق وجود داشته و منابع آن را دولت‌ها در اختیار گرفته‌اند، گفت:

وقتی اواخر سال می شود حداقل سه ماه بودجه را در مجلس و کمیسیون تلفیق بررسی می‌کنند اما نهایت آنچه که در دستور کار قرار می‌گیرد با کسری مواجه است و برای تامین آن سراغ صندوق توسعه ملی می روند.

مشخص نیست در این سه ماهی که می گویند شب و روز بودجه را بررسی می کنند و انگار با تلسکوپ آن را رصد می کنند چه اتفاقی افتاده است.

چرا باید بودجه طوری باشد که هنوز سه ماه از سال نگذشته وزیری باید به من نامه بزند که ۲۲.۵ همت (هزار میلیارد تومان) کسری بودجه دارم و به من پول بدهید درحالیکه صندوق ملی نباید کسری بودجه را جبران کند.

 

*** چرا مثل بچه با ما حرف می‌زنید؟

 

وی به خواسته‌های غیر منطقی در رابطه با هزینه منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت:

اتاق بازرگانی به ما نامه زده که تسهیلات ارزی که سال ها پیش با نرخ حدود ۴۰۰۰ تومان به آنها پرداخت شده اکنون با همان نرخ پس بدهند.

آقای شافعی (رئیس اتاق بازرگانی ایران) آیا شما حاضرید خانه ای که ۱۰ سال پیش خریدید با همان قیمت به ما بدهید یا کارخانه‌ای که ۱۰ سال پیش ایجاد کردید با همان قیمت به صندوق توسعه ملی واگذار کنید.

چرا مثل بچه با ما حرف می زنید، هر چیزی منطق خود را دارد.

 

*** نتوانستید برای بهره‌وری منابع کاری کنید

 

به گزارش صنایع، رییس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در پایان به پروژه‌هایی که طولانی مدت در مرحله اجرا قرار دارند اشاره کرد و افزود:

تعجب می کنم وقتی می بینم طول زمان پروژه ای بین ۱۴ تا ۱۵ سال و بیشتر است. همین می شود که وقتی عملکرد صندوق را بررسی می کنیم، می بینیم ۲۰۰ طرح را ۴۰۰ بار استمهال کرده اند.

به راحتی بگوییم هیات عامل حتی فکر نمی کرده و در این مورد موافقت می کرده است.

نمی توان با این استمهال به بهره وری رسید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول