کد خبر:388941
پ
چاه آب
معاون دفتر توسعه نظام‌های فنی بهره‌برداری و دیسپاچینگ برقآبی:

مزایا و معایب اجرای طرح آبخیزداری در کشور/ تعدیل پروانه‌ چاه‌های آب راهی برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه

معاون دفتر توسعه نظام‌های فنی بهره‌برداری و دیسپاچینگ برقآبی تعدیل پروانه چاه‌های آب را، راهی برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه دانست.

معاون دفتر توسعه نظام‌های فنی بهره‌برداری و دیسپاچینگ برقآبی تعدیل پروانه چاه‌های آب را، راهی برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه دانست.

 

*** میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی

 

به گزارش صنایع، حمید رحمانی در خصوص برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی، اظهار کرد:

بر اساس ماده ۱۳۵ قانون برنامه ششم توسعه، می‌بایست ۱۱ میلیارد متر مکعب از برداشت‌های فعلی از سفره‌های آب زیرزمینی کاسته شود.

بر اساس مصوبات پانزدهمین شورای عالی آب، باید طوری برنامه‌ریزی شود که حداکثر ۷۵ درصد از حجم تغذیه آبخوان‌ها استفاده و ۲۵ درصد دیگر به نفع سفره‌های آب زیرزمینی ذخیره شود لذا برای تحقق این قوانین، مقدار  آب قابل برنامه‌ریزی را تعیین و آن را ابلاغ کرده‌ایم.

 

*** اصلاح پروانه‌ چاه‌های کشاورزی

 

وی با اشاره به پروانه‌های بهره‌برداری از چاه‌های آب کشاورزی که قبلا صادر شده بودند، بیان کرد:

بر این اساس پروانه‌های بهره‌برداری از چاه‌های آب کشاورزی که قبلا صادر شده است و بیش از آب قابل برنامه‌ریزی برداشت دارد باید تعدیل شود تا به حجم قابل مجاز برداشت برسیم.

بر اساس آئین‌نامه قانون بهینه‌سازی مصرف آب کشاورزی، باید پروانه‌های بهره‌برداری از آب اصلاح شود، چون در سال‌هایی مانند دهه ۶۰ که مشکل آب کمتر بود پروانه‌ها‌یی صادر شده است، اما این پروانه‌ها با شرایط کم آبی فعلی کشور جور نمی‌آید که باید آن‌ها را اصلاح کرد.

 

 

بیشتر بخوانید:

مشکل در تامین آب و برق در تابستان پیش رو/ لزوم صرفه‌جویی برای عبور از بحران

کاهش ۳۰ درصدی سفره‌های آب زیرزمینی

تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نیرو دولت روحانی کلید خورد

 

 

*** مزایا و معایب طرح آبخیزداری

 

به گزارش صنایع، معاون دفتر توسعه نظام‌های فنی بهره‌برداری و دیسپاچینگ برقآبی در پایان درباره طرح‌های آبخیزداری در کشور، خاطرنشان کرد:

اجرای این طرح‌ها در مناطق مرتفع قلل و کوه‌ها مفید است، اما اجرای ان در مناطق پائین‌تر از آن، موجب افزایش تبخیر و برداشت غیر مجاز از آن توسط افراد سودجو و نرسیدن حقابه تعیین شده به دست حقابه بران قانونی می‌شود.

هر چند در طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی کشور که از چند سال گذشته در کشور آغاز شده است طرحی مربوط به آبخیزداری وجود دارد، اما بودجه و مدیریت ان مربوط به وزارت نیرو نمی‌شود و تمام این موارد مربوط به وزارت جهاد کشاورزی می‌شود.

صدا و سیما

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول