کد خبر:388634
پ
منطقی
معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت:

پیش‌بینی سقوط قیمت خودرو با شروع واردات/ تداوم قرعه کشی خودرو تا اواخر سال آینده

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت، ضمن پیش‌بینی سقوط قیمت خودرو با شروع واردات، از تداوم قرعه کشی خودرو تا اواخر سال آینده خبر داد.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت، ضمن پیش‌بینی سقوط قیمت خودرو با شروع واردات، از تداوم قرعه کشی خودرو تا اواخر سال آینده خبر داد.

 

*** مصوبه آزادسازی واردات خودرو

 

به گزارش صنایع، منوچهر منطقی درباره مصوبه آزادسازی واردات خودرو، اظهار داشت:

از اواخر سال ۹۷ سران قوا یک مصوبه‌ای گذاردند که به علت محدودیت‌های ارزی، واردات خودرو را به مدت ۳ سال ممنوع کردند و این مدت ۳ سال تا آخر اردیبهشت ماه تمام می‌شود از طرفی هم محدودیت ارزی دیگر وجود ندارد، چون ما رشد صادرات داشتیم و تا سال قبل تا ۴۰ درصد افزایش صادرات داشتیم بنابراین محدودیت ارزی هم از بین رفته است.

 

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در ادامه، بیان کرد:

بحث دوم بحث درون خواست سران قواست برای اینکه کیفیت و قیمت به یک حالت متعادل برسد زمان آن بود که بحث واردات خودرو برای تنظیم گری بازار و ارتقای کیفیت مطرح شود؛ بر اساس همین اصل، وزارت صمت آئین نامه را تنظیم کرد و به دولت ارائه شد حال می‌توانیم بگوییم کلیات آن مصوب شده است.

دو دهک اول را در نظر بگیریم خودروها قیمت بالایی داشتند، اما در مصوبه جدید که تنظیم شده علاوه بر دو دهک بالا، دهک پایین هم در نظر گرفته با مشوق‌های خاص که بتواند دهک‌های پایین را هم پوشش دهد به طور مثال تعرفه پایین‌تری برای دهک پایین گذاشتند.

 

***  ۳ وظیفه اصلی صنعت خودرو 

 

وی در ادامه، افزود:

بحث دیگر نیم نگاهی به صنعت خودرو بود، صنعت خودرو ۳ وظیفه اصلی دارد، یکی خدمات پس از فروش که در این طرح به صورت ویژه به آن نگاه شده است، نکته بعدی این بود که ما واردات خودرو را صرفاً برای واردات انجام می‌دادیم، اما یکی از بحث‌هایی که خیلی از کشورها هم از آن استفاده می‌کنند این است که در کنار واردات، انتقال دانش و فناوری هم اجرا شود و مبحث بعدی ورود به بخش خودروهای جدید و به روز و به خصوص خودروهای برقی که در دنیا استقبال خوبی از آن شده است.

برای واردات خودرو نمی‌توانیم به طور کامل از منابع بانک مرکزی استفاده کنیم بنابراین پیشنهاد شد که سرمایه گذاران می‌توانند در زنجیره ارزش خودرو چه در قطعات و چه در زیر مجموعه‌ها سهیم باشند و همچنین مشوق‌های صادراتی نیز تعریف شد برای کسانی که طیفی از محصولات را صادر می‌کنند در ازای صادرات با مجوز بانک مرکزی بتوانند وارادات کنند.

 

*** قیمت خودرو کاهش می‌یابد؟

 

منطقی درباره میزان واردات و تأثیر کیفیتی و قیمتی روی تولیدات داخلی افزود:

به عنوان مثال نیاز بازار ۲ میلیون دستگاه خودرو است منتها خودروسازها یک و نیم میلیون تولید می‌کنند و برای اینکه بازار به تعادل برسد باید جمع تولید داخلی و جمع صادرات بتوانند نیازهای جامعه را برطرف کنند؛ عدد کاملاً بستگی به این دارد که ما چقدر شکاف داشته باشیم و طبعاً وقتی خودروسازان داخلی هم کیفیت و هم تیراژ را بالا ببرند قطعاً می‌توانیم بگوییم واردات محدودتری را خواهیم داشت.

 اگر عرضه و تقاضا متعادل شود قطعاً روی قیمت اثر خواهد داشت و پیش بینی ما این است که با شروع واردات و ادامه آن، قیمت‌ها آرام آرام به آن حد عقلانی که مشتری انتظار دارد، نزدیک‌تر شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

مجمع تشخیص و مجلس، واردات خودرو را به دولت محول کردند/ واردات خودرو بدون سقف شد/ پر کردن خلاء ۵۰۰ هزار دستگاهی بازار خودرو با واردات

 

*** قرعه‌کشی خودرو تا چه زمانی ادامه دارد؟

 

به گزارش صنایع، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در پایان، درباره اینکه آیا قرعه کشی‌ها که ادامه خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد:

با توجه به بازار نامتعادل خودرو، نکته مهم در قرعه کشی این است که متقاضی بیشتر از تولید است و بخشی خودرو را کالای سرمایه‌ای محسوب می‌کنند؛ پیش بینی می‌کنم تا اواخر سال آینده همانطور که وزیر صمت گفتند، اغلب قرعه کشی‌ها منتفی و از بین خواهد رفت و ما به سمت کیفیت محصول و عقلایی شدن قیمت و تأمین نیازهای مردم خواهیم رفت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول