کد خبر:385681
پ
وجیهاللهجعفری
رئیس هیات عامل ایمیدرو:

ایجاد نخستین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه شمش طلا

رئیس هیات عامل ایمیدرو از امضای قرارداد ایجاد خزانه داری شمش طلا برای انتشار اوراق سپرده در بورس کالا در روز‌های آینده خبر داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو از امضای قرارداد ایجاد خزانه داری شمش طلا برای انتشار اوراق سپرده در بورس کالا در روز‌های آینده خبر داد.

 

*** نخستین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا

 

به گزارش صنایع، وجیه الله جعفری در نشست ویدیو کنفرانسی با اعضای صندوق شمش طلای ایمیدرو، اظهار داشت:

ایمیدرو با همکاری بانک ملت و سازمان بورس کالا طرح تاسیس نخستین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه شمش طلا را در کشور اجرایی می‌کند.
 با ایجاد خزانه داری در بانک ملت و نگهداری شمش تولیدی طلای زرشوران در آن، به ازای شمش‌های نگه داری شده، اوراق سپرده طلا در مقیاس‌های کوچک (مثلا یکصد سوت یا ۰.۱ گرمی) منتشر و در سامانه معاملات بورس کالا عرضه می‌شود.

 

*** اوراق سپرده، به عنوان تضمین

 
معاون وزیر صمت با بیان اینکه عموم مردم می‌توانند اوراق خریداری شده را به عنوان تضمین و وثیقه استفاده کنند، گفت:

با این اقدام، جامعه هدف برای خرید کالا بزرگ‌تر می‌شود و روند فروش شرکت زرشوران نیز به صورت مستمر انجام می‌شود.

با توجه به معاف بودن گواهی سپرده این صندوق از مالیات و ارزش افزوده، ورود عامه مردم به سرمایه گذاری‌های خرد در صندوق مذکور، جذاب خواهد بود. 
 فعالیت این صندوق به عنوان یک الگوی موفق در دنیا، با فراهم کردن زمینه جمع آوری نقدینگی خرد و سرگردان، موجب پوشش نوسانات تغییر دلار در بازار شده و به کاهش قاچاق طلا نیز کمک می‌کند.

 

*** ۲ آزمایشگاه استاندارد برای اصالت کالا

 
رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان، با بیان اینکه ظرفیت صندوق شمش طلا، ۲۵۰ کیلوگرم بوده و تا ۵ تن قابلیت افزایش دارد، بیان کرد:

در صورت درخواست مشتری، شمش – البته بالای یک کیلوگرم- از محل خزانه بانک در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز به اطمینان از اصالت کالا، با هزینه ایشان، به یکی از ۲ آزمایشگاه زیر نظر موسسه استاندارد، معرفی می‌شود.
البته سازمان بورس کالا هر ۲ ماه به صورت تصادفی اقدام به آزمایش شمش‌های ارسالی از کارخانه زرشوران می‌کند.
در مراحل بعدی، مسیر ورود مجتمع طلای موته نیز به این صندوق فراهم خواهد شد.

همچنین، می‌توان این الگو را برای سایر فلزات گرانبها همچون نقره پیاده سازی کرد.

 
به گزارش صنایع، در این نشست، مدیرکل اداره خزانه داری بانک ملت، سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، معاون عملیات و نظارت بر بازار شرکت بورس کالای ایران، معاون اقتصادی شرکت بورس کالا، معاون مالی و اداری ایمیدرو، مدیر حقوقی و امور قرارداد‌های ایمیدرو و مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو، به صورت حضوری و ویدیوکنفرانسی حضور داشتند.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول