کد خبر:385484
پ
کارگران
دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین:

طفره رفتن کارفرمایان از افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران/ کاهش۵۴ درصدی معوقات کارگران تا پایان سال ۱۴۰۰

 دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین ضمن بیان کاهش ۵۴ درصدی معوقات کارگران تا پایان سال ۱۴۰۰ از طفره رفتن کارفرمایان از افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران خبر داد.

 دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین ضمن بیان کاهش ۵۴ درصدی معوقات کارگران تا پایان سال ۱۴۰۰ از طفره رفتن کارفرمایان از افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران خبر داد.

 

*** مشکلات قرارداد  کارگران

 

به گزارش صنایع، عیدعلی کریمی در همایش روز جهانی کارگر که در دانشگاه کار شهر صنعتی البرز برگزار شد در خصوص قراردادهای کارگران، اظهار کرد:

قراردادهای ماهانه و فصلی امنیت روانی و شغلی کارگران را تهدید می‌کند و کف مطالبات کارگران افزایش مدت قراردادها به حداقل یک‌سال کامل یا ۱۲ ماه است.

با توجه به اینکه بیشتر کارگران ما اجاره‌نشین هستند، مجبور به بستن قراردادهای حداقل یک‌ ساله با موجران خود هستند؛ در حالی که باید برای به دست آوردن یک حقوق بخور و نمیر قرارداد ماهانه با کارفرما امضا کنند و تازه برای انعقاد چنین قراردادی سفته هم به کارفرمای خود واگذار کنند.

 

*** تخلف از پرداخت افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران

 

وی افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران را اقدامی ارزشمند از سوی دولت دانست و بیان کرد:

با وجود این افزایش اما گرانی و نوسان‌های هر روز قیمت‌ کالاها و خدمات شیرینی این افزایش حقوق و دستمزد را برای کارگران از بین برد و به همین خاطر دولت در کنار افزایش دستمزد باید مبارزه جدی با تورم را در دستور کار قرار دهد.

 

کریمی همچنین از طفره رفتن بسیاری از مدیران کارخانجات و صنایع در پرداخت حقوق و دستمزد مصوب خبر داد و تصریح کرد:

در بعضی از کارخانه‌های استان قزوین که سودآوری خوبی هم دارند، برخی کارگران را مجبور کرده‌اند که با دستمزد سال قبل با آنها قرارداد ببندند و در مابقی هم میزان افزایش دستمزد کمتر از ۵۷ درصد اعمال شده است.

به همین خاطر بازرسان اداره‌ کار باید سرکشی خود به واحدهای تولیدی و صنعتی را افزایش دهند و همچنین جلوی کارفرمایانی که از زیر بار بیمه کردن کارگران در می‌روند را بگیرند.

 

*** یک میلیون جمعیت کارگری استان فقط ۲ بیمارستان دارند

 

دبیر خانه کارگر استان قزوین با اشاره به کمبود زیرساخت‌های درمانی سازمان تأمین اجتماعی در استان، اظهار کرد:

۶۷ درصد جمعیت استان قزوین بیمه‌شده تأمین اجتماعی هستند،‌ ولی برای این جمعیت حدود یک‌میلیون نفری فقط ۲ بیمارستان در کل استان داریم که نمی‌تواند نیازهای درمانی یک‌دهم کارگران را هم برطرف کند.

باید به نسبت به جمعیت کارگری استان قزوین بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تأمین اجتماعی جدیدی احداث شود که به ویژه اهمیت آن در شهرستان البرز که صنعتی‌ترین و کارگرنشین‌ترین بخش استان است، بیشتر احساس می‌شود.

 

*** احیای واحدهای تولیدی

 

وی در خصوص احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه‌راکد استان قزوین، بیان کرد:

با توجه به اینکه عالی‌ترین مقام دولت هم نحوه خصوصی‌سازی این شرکت‌ها را زیر سؤال برد، باید مسئولان به سرعت برای خلع ید مدیران بدون اهلیت این شرکت‌ها اقدام کرده و کارگران بیکارشده شرکت‌هایی مانند کنتورسازی را سر کار برگردانند.

 

*** ۵۴ درصدی معوقات کارگری پرداخت شد

 

به گزارش صنایع، دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین در پایان با تاکید به پرداخت ۵۴ درصدی معوقات کارگران در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد:

با این حال در سفر روز چهارشنبه ۳ هزار نامه از سوی کارگران به میز خدمت اداره‌کل کار آمد که موضوع بیشتر آنها حل مشکلات شغلی، مسکن و درمانی کارگران بود.

طبق برنامه‌ریزی دولت امسال در استان قزوین باید ۲۶ هزار و ۲۳۰ شغل ایجاد شود که این آمار در قیاس با سال قبل بیش از ۲ برابر شده است.

حل مشکلات کارگری ۲۳ واحد تولیدی و صنعتی، در استان قزوین بیش از ۲۴۰ تشکل کارگری و کارفرمایی داریم که برای توسعه آن برنامه‌ریزی لازم انجام شده است.

در حال حاضر در استان قزوین ۲۳ کمیته و کارگروه پیگیری مشکلات بنگاه‌های تولیدی را به عهده گرفته‌اند که باید میزان این کمیته‌ها در شهرستان‌های استان قزوین بیشتر شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید