کد خبر:385119
پ
میرکاظمی
یادداشت:

ریل دانش‌بنیان، تنها راه اقتصاد ایران

تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین یک راه از میان چندین راه موجود نیست، بلکه تنها راه موجود است و توسعه ایران اسلامی تنها از این رهگذر عبور خواهد کرد.

تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین یک راه از میان چندین راه موجود نیست، بلکه تنها راه موجود است و توسعه ایران اسلامی تنها از این رهگذر عبور خواهد کرد.

 

*** سپری کردن بحران‌های موجود اقتصادی

 

به گزارش صنایع، سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در یاداشتی پیرامون تولید دانش‌بنیان، نوشت:

دو اصل تولید و اشتغال آفرینی به عنوان پیش فرض های یک اقتصاد پویا به شمار می آید اما توجه به ابزاری تقریبا بدیع به عنوان موسسات دانش‌بنیان، با کار ویژه حلقه وصل میان تولید و اشتغال پایدار، یکی از ویژگی های صوری و معنایی شعار امسال به شمار می‌رود.

بر اساس تعاریف موجود شرکت یا موسسه دانش‌بنیان، شرکت یا موسسه ای است که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده به‌ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.

بر این اساس با کمی دقت، اصل ارتباط دانش با تولید ثروت پایدار در ذات تعریف این بنگاه ها به صورت پیدا و پنهان خود نمایی می‌کند. توجه به تولید ثروت از رهگذر بنگاه های دانش‌بنیان در زمانه ای که در آستانه افزایش درآمد های نفتی قرار داریم می‌تواند نویدبخش تحولی اساسی در اقدام و عمل حکمرانی کشور ما به حساب آید. بی شک گذار از تحریم های ظالمانه نیازمند گام خنثی کردن ابزار تحریم است. 

سپری کردن بحران‌های موجود اقتصادی با توجه به مزیت‌های نسبی کشور ممکن خواهد بود به شرط آنکه با استفاده از نیروهای متخصص و متعهد داخلی، تغییر اتکای اقتصاد ملی را ممکن کنیم.

به گونه ای که سطح اتکای اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی تمام شدنی را  به اقتصاد دانش‌بنیان ثروت آفرین و ناتمام تبدیل کنیم و این مهم نیازمند تقویت کمی و کیفی نگاه به مقوله دانش‌بنیان‌ها است.

مسیر توسعه ایران اسلامی با ضرورت عقلی و عملی از مسیر گذار اقتصاد نفت‌زده به سوی اقتصاد دانش‌بینان عبور خواهد کرد و این عبور با مشارکت همه دستگاه ها و ایجاد میثاق همگانی ممکن خواهد بود.

اصلاح سیستم هایی همچون تامین اجتماعی، مالیات، گمرک، بانک و غیره در راستای رفع نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک ضرروت عینی نزد متولیان نظام دیوان‌سالاری کشور به حساب می آید.

 

*** بنگاه‌های دانش‌بنیان یکی از بازیگران اصلی در رشد و توسعه کشور

 

بنگاه‌های دانش‌بنیان با عنایت به ایجاد ارزش افزوده بالا، به عنوان یکی از بازیگران اصلی در رشد و توسعه کشور می تواند به ایفای نقش بپردازند. بر این اساس توجه به اصل اساسی حرکت به سمت استفاده از ظرفیت این بازیگران نوظهور وظیفه ای است که در ابتدای سال به تمامی پیشکسوتان عرصه اقتصاد ابلاغ شد. اساسا پیشکسوتان کهن سال عرصه اقتصاد همچون نفت و حمل و نقل مفر و گریزی به غیر از عبور از زمین دانش‌بنیان های جوان ندارند.

تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر به استفاده از ظرفیت شرکت های دانش‌بنیان برکسی پوشیده نیست تا آنجا که ایشان شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از بهترین مظاهر و مؤثرترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به شمار آورده اند.

از اینرو توجه ایشان به شرکت های دانش‌بنیان به عنوان یک اصل اساسی و در میانه دو اصل اساسی تولید و اشتغال آفرینی به عنوان حلقه وصل این دو مفهوم مهم در شعار امسال مورد توجه قرار گرفته است.

نباید از یاد برد که هلدینگ‌های متنوع اقتصادی در بخش‌های مختلف کشور قطار بقا و سود آوری خود را باید در ریل شرکت های دانش‌بنیان قراردهند، اساسا ترسیم آینده مطلوب و گذار از وضع کنونی به عنوان موتور محرک اقتصاد عمل می‌کند.

 در این بین شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند با افق سازی بدیع خود راه توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را هموارتر از قبل کنند.

 

*** تولید ثروت از علم و فناوری

 

به گزارش صنایع، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایانف یادداشت خود آورده است:

توجه به این مهم را همواره باید مدنظر داشت که اساسا تحقق مفاهیمی همچون تولید ثروت از علم و فناوری، ایجاد اشتغال پایدار و ایمن، ارزش افزوده بالا، تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان نیازمند حمایت واقعی است که با حمایت‌های صوری و دستوری به صورت جد باید مقابله کرد.

صاحبان ثروت و مدیران تاثیر گذار باید به این باور درونی برسند که مسیری به غیر از ریل دانش‌بنیان‌ها برای حرکت قطار اقتصاد کشور متصور نمی توان بود.  

تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین یک راه از میان چندین راه موجود نیست بلکه تنها راه موجود است و به نظر راقم سطور آینده توسعه ایران اسلامی به صورت پیش‌فرض تنها از این رهگذر عبور خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول