کد خبر:384440
پ
قزوین
صنایع گزارش می‌دهد:

سفر رئیس جمهور به استان قزوین/ مردم از وضعیت صنعت خودروسازی در کشور رضایت ندارند/ احیا واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل استان در دستور کار قرار بگیرد

رئیس جمهور در بیستمین سفر استانی خود به همراه جمعی از اعضای هیئت دولت وارد استان قزوین شد.

رئیس جمهور در بیستمین سفر استانی خود به همراه جمعی از اعضای هیئت دولت وارد استان قزوین شد.

 

قزوین

 

*** سفر رئیس جمهور به استان قزوین

 

به گزارش صنایع، در سفر چهارشنبه هفتم اردیبهشت حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به استان قزوین، دیدار با اقشار مختلف مردم، بازدیدهای میدانی، شورای اداری استان قزوین و نشست با اصحاب رسانه و بررسی اولویت‌های توسعه بخشی و تصمیم‌گیری برای رفع مشکلات مردم استان قزوین در دستور کار قرار دارد.

گفتنی است نمایندگان رئیس جمهور و وزرا با حضور در شهرستان‌های مختلف استان، از نزدیک با ظرفیت‌ها، مسائل و مشکلات آشنا خواهند شد تا برای حل آن گام بردارند.

 

 

*** رییس جمهور در نشست شورای اداری استان قزوین / ۸ اردیبهشت/ ۱۲:۲۰

 

 سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به استان قزوین، در نشست شورای اداری این استان با بیان اینکه قزوین همواره مردان و زنانی را به خودش دیده که برای دفاع از دین و ارزش‌ها و انقلاب اسلامی سراز پا نمی‌شناختند، گفت:

قریب به ۳ هزار شهید و بیش از ۷ هزار جانباز استان قزوین دلیل و نشانه‌های صدق مردم آن و گواه تدین و دلدادگی آنها به خدا است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه به تعبیر حضرت رضا (ع) بعد از انجام واجبات و ترک محرمات، هیچ امری برای تقرب پروردگار برتر از خدمت به مردم نیست، افزود:

اکراه داشتم که در ماه مبارک رمضان برای شما زحمت ایجاد کنم و سفر داشته باشم، لکن هر چه کردم تا به خودم بقبولانم که سفر را برگزار نکنیم، دیدم اینکه سفر را برگزار کنیم و اجرای مصوبات آن الان کلید بخورد بهتر از این است که چند ماه دیگر این اتفاق بیفتد.

 

رئیسی خطاب به کارگزاران دولت و مسئولان استانی قزوین اظهار داشت:

امروز راهبرد دشمن ایجاد یاس است و در مقابل وظیفه همه ما ایجاد امید است. دشمن از روی دشمنی خود تلاش می‌کند سیاه‌نمایی کند و با بزرگنمایی ایرادات کام مردم را تلخ کند، اما مسئولیت ما این است که با عمل‌مان روز به روز با مردم را امیدوارتر کرده و از این طریق مشارکت آنها را در پیشرفت امور بیشتر، نشاط اجتماعی را افزون‌تر و در یک کلمه سرمایه اجتماعی را ارتقا دهیم.

 

رئیس جمهور یا یادآوری اینکه در این دولت تصمیم گرفته‌ایم اجرای طرح جدیدی را آغاز نکنیم و تلاش کنیم کارهای نیمه‌تمام تکمیل شوند، تصریح کرد:

در این جلسه درباره مشکلاتی که شناسایی شده و راهکارهای رفع آنها توضیح داده شد.

این روش در ۴۰ سال گذشته مسبوق به سابقه نبوده است.

این کار انجام می‌شود تا مدیران و مردم استان بدانند که چه تصمیماتی گرفته شده است.

همچنین ارائه گزارش وزرا و معاون اجرایی رئیس جمهور در نشست شورای اداری از مجموع تصمیمات دولت برای استان انجام می‌شود تا مدیران برای به کار بستن راهکارهای مصوب در مسیر حل و فصل مشکلات حس و حال مناسب کار جهادی را پیدا کنند.

روش‌های معمول کار، همیشه بوده، اما اگر بخواهد کار متفاوتی صورت بگیرد، یک اندیشه و انگیزه متفاوت لازم است.

 

وی با بیان اینکه اولین شرط برای تحول این است که خود مدیر تحول‌خواه و تحول‌گرا باشد و الا تحول اتفاق نمی‌افتد، خاطرنشان کرد:

مدل معمول اداری برای پیگیری امور که منتظر است تا همه مقدمات لازم فراهم شود تا کاری انجام بگیرد، برای تحول جوابگو نیست.

اینجاست که اهمیت نقش یک مدیر تحول‌گرا مشخص می‌شود که معطل ترتیبات اداری معمول نمی‌ماند.

 

رئیسی خطاب به مدیران و کارگزاران دولت گفت که همه مردم از شما این است که واقعا کاری متفاوت انجام دهید، گفت:

دشت قزوین ظرفیت بسیار مهمی برای استان قزوین به حساب می‌آید که رهبر معظم انقلاب نیز توجه ویژه‌ای به آن دارند و به من فرمودند که اینجا باید نمونه عالی کشاورزی دانش‌بنیان شکل بگیرد.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه برای تحقق این هدف همه بخش‌ها باید همت کنند، افزود:

به همه مدیران تاکید می‌کنم که این مساله را با حساسیت دنبال کنند تا آنچه مدنظر رهبری معظم انقلاب، خواست مردم و اقتضای منطقه است، تحقق یابد. به آقای وزیر جهادکشاورزی هم با تأکید گفتم که حتماً این کار را به عنوان یکی از وظایف جدی خود دنبال کنید.

بیمارستان ۷۰۰ تخت‌خوابی قزوین با وجود آنکه پیشرفت لازم برای قرار گرفتن در فهرست پروژه‌های دارای اولویت تکمیل دولت را ندارد، اما به دلیل کمبودهای موجود در سرانه بهداشتی، این پروژه که کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد در مصوبات سفر قزوین، در اولویت تکمیل قرار گرفته است.

 

رئیس جمهور قزوین را یکی از قطب‌های کشاورزی و قطب‌های صنعتی کشور دانست و تصریح کرد:

یکی از کارهای جدی این دولت تکمیل واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل است.

نباید اجازه داده می‌شد که یک واحد تولیدی تعطیل شود.

تعطیلی یک واحد تولیدی یعنی کم‌رونق شدن تولید، کاهش اشتغال، افزایش بیکاری، بحران‌ها و آسیب‌های اجتماعی که خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

امسال با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در شعار سال، تولید مسأله‌ای محوری بوده و وظیفه ما در این رابطه مشخص است.

 

رئیسی در ادامه با اشاره به مشکلات شرکت کنتورسازی قزوین خاطرنشان کرد:

واگذاری این شرکت در سال ۸۶ به شکل صحیح انجام نشده و از همان خصوصی‌سازی‌هایی است که صدای همه را درآورد. در نتیجه این واگذاری ۹۰۰ کارگر آنجا تبدیل به ۹۰ کارگر شد.

این اسمش خصوصی‌سازی نیست، رهاسازی است.

باید به این مساله رسیدگی کرد. در یک مقطعی با این نحوه خصوصی‌سازی به کشور جفا شد.

تعداد قابل توجهی کارخانه فعال و پررونق به دلیل بی‌توجهی و بعضی از مسائلی که اتفاق افتاد و خصوصی‌سازی‌های نامناسب مثل روند واگذاری کارخانه کنتورسازی دچار مشکل و حتی تعطیلی شدند.

دولت نباید واگذاری یک واحد تولیدی به بخش خصوصی را به معنای پایان کار ببیند، اینجا تازه شروع حمایت و نظارت دولت است.

 

وی با تاکید بر اینکه همه باید برای حل مشکلات تلاش کنند و همدیگر را تضعیف و تخریب نکنند، خاطرنشان کرد:

امروز مدیر ما در میدان عمل احتیاج دارد که با صلابت و با روحیه کار کند و احساس کند که همه از وی پشتیبانی می‌کنند، لذا به همه دوستان، توصیه می‌کنم که با روحیه و مجاهدت کار را دنبال کنید

این سلوک رهبر معظم انقلاب است و همه امروز موظف هستیم در میدان عمل از این سلوک پیروی کنیم.

 

رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اینکه باید از مدیران حمایت کنیم تا میزان آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهند، گفت:

باید وضعیت را با یک کار جدی متفاوت کنیم. باید در روش‌ها و عملکردمان بازنگری کنیم. باید در رویکردها و فرآیندها و روش‌های‌مان تحول ایجاد کنیم. عدالت به عنوان هدف ما تغییر نمی‌کند، اما روشن‌ها ممکن است بسته به اقتضائات متفاوت باشند.

تاکید رهبر معظم انقلاب بر کار دانش‌بنیان و علم‌پایه در راستای به کارگیری روش‌های جدید و ضمیمه کردن دانایی به توانایی است تا از آن خلاقیت زائیده شود. حتما در همه استان‌ها و از جمله در قزوین استعدادها و افراد خلاق زیادی حضور دارند که باید در جای مناسب به کار گرفته شوند.

 

 

*** رییس جمهور در دیدار آحاد مختلف مردم قزوین/ ۲۳:۴۵

 

سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم استان قزوین، با بیان اینکه قزوین از تاریخ و تمدنی غنی و مردمی دین‌مدار برخوردار است، گفت:

چهره‌های علمی، فقهی‌، فلاسفه و حکمای برجسته جلوه‌هایی از تمدن و تاریخ غنی و قریب به ۳ هزار شهید استان مایه افتخار فرهنگی استان قزوین هستند.

 

رئیس جمهور با اشاره ظرفیت‌های بی‌شمار استان قزوین برای توسعه و تعالی، افزود:

دشت پهناور و حاصل‌خیز قزوین یکی از ظرفیت‌های مهم استان است که حتما باید کاری دانش‌بنیان و مبتنی بر فناوری برای استفاده مناسب‌تر از ظرفیت این دشت انجام شود.

 

رئیسی حضور صنایع مختلف در قزوین را دیگر مزیت مهم این استان برشمرد و اظهار داشت:

در گسترش و تقویت صنایع نیز باید با محوریت دانش و فناوری‌های نوین عمل کنیم.

 

رئیس‌ جمهور با مرور گام‌های مورد نیاز برای توسعه صنایع قزوین، اولویت اصلی در این زمینه را احیای واحدهای تعطیل یا نیمه‌تعطیل خواند و بیان داشت:

آقای استاندار با همکاری کارگروهی که در وزارت صمت برای این مساله فعالیت می‌کند، این کار را با جدیت دنبال کنند. احیای واحدهای صنعتی هم می‌تواند به سرعت اشتغال ایجاد کند و هم تولید را افزایش دهد.

 

رئیسی در ادامه سخنان خود موضوع آسیب‌های اجتماعی را جزو دغدغه‌های مردم متدین قزوین دانست و گفت:

موضوع آسیب‌های اجتماعی هم مردم عزیز استان قزوین را رنج می‌دهد و هم زیبنده استان نیست.

عمیقا باور دارم که آسیب‌های اجتماعی را با همکاری خود مردم می‌شود کاهش داد و رفع کرد.

اساسا مردمی‌سازی دولت یعنی همین که در حوزه‌های مختلف از ظرفیت‌های خود مردم استفاده شود.

اگر در دفاع مقدس پیروز شدیم، اگر در عرصه‌های مختلفی جمهوری اسلامی پیش رفته و… دلیل آن حضور مردم بوده است.

 

رئیس جمهور با اشاره به این که البته حضور مسئولین در میدان با روحیه بسیجی و جهادی هم ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، خاطرنشان کرد:

امروز شاهد هستیم که با وجود ادغام جهادسازندگی با وزارت کشاورزی، اما روحیه جهادی و سازندگی جوانان ما به همان شکل سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب حفظ شده و مردان و زنان جوان با همان روحیه در مناطق محروم حضور یافته و خدمت می‌کنند.

 

رئیسی با طرح این سوال که در مساله مردمی‌سازی دولت و استفاده از ظرفیت‌های مردمی نقش دولت چیست؟ گفت:

نقش دولت در سه اصل هدایت، نظارت و حمایت تعریف می‌شود. کار دولت تصدی‌گری خصوصا در حوزه اقتصادی نیست. اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ایجاب می‌کند که خصوصی‌سازی را به شکل واقعی انجام دهیم.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه نحوه اجرای خصوصی‌سازی در دوره قبل خیلی‌ها را ناراحت کرد، افزود:

وقتی مصادیق اجرای این قانون را بررسی کردیم متوجه شدیم که متاسفانه درست عمل نشده است.

لذا تاکید کردیم که خصوصی‌سازی باید انجام شود، اما این اموال به کسی واگذار شود که دارای توانایی باشد و بعد از واگذاری هم نباید موضوع رها شود و مالکان جدید باید از طرف دولت مورد حمایت قرار بگیرند تا بتوانند آن کارگاه و کارخانه و مجموعه را به خوبی اداره کنند.

 

رئیسی با اشاره به اینکه سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی به اعتبار ابلاغ از سوی مقام معظم رهبری باید اجرا شوند، اما نه به شکل قبل، اظهار داشت:

این قانون باید به شکل دقیق و منطبق بر نص قانون اجرا شود تا به فعال کردن صنایع کشور، افزایش تولید و افزایش اشتغال بیانجامد. این سیاست در استان قزوین هم به خصوص درباره چند شرکتی که نام برده شد از جمله کنتورسازی به دقت اجرا و مردم به شکل شفاف از نتایج آن با خبر خواهند شد.

 

رئیس جمهور درباره تکمیل بیمارستان ۷۰۰ تخت‌خوابی در استان قزوین که حدود ۲۰ درصد پیشرفت کار داشته است، گفت:

بنای دولت مردمی بر این است که ابتدا پروژه‌هایی که ۸۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت کار داشته‌اند، تکمیل شوند، اما با توجه به کمبود سرانه بهداشتی و درمانی در استان قزوین تکمیل این بیمارستان در دستور کار قرار خواهد رفت.

 

رئیسی درباره نقش‌آفرینی مردم در مدیریت امور اجتماعی تصریح کرد:

باید در مدیریت امور اجتماعی برای مردم نقش تعریف کنیم و کار دست مردم باشد، از مردم و گروه‌های جهادی حمایت کنیم تا نقش بی‌بدیل و موثر خود را در این زمینه ایفا کنند.

در هر محله‌ای امام جماعت، نقشی محوری در جهت تحول و تحرک اجتماعی دارد و می‌تواند جوان‌ها را به کار بگیرد و آنها را حول خود ساماندهی کند تا کارهای بسیار خوب و ماندگاری انجام دهند.

به همه استانداران توصیه می‌کنم که حلقه‌ای از مشاوران جوان و فرهیخته داشته باشند و حتما ماهی یکبار با آنها نشست داشته باشید تا اینها دغدغه‌ها و مشکلات را به شما منتقل کنند و پس از اولویت‌سنجی مسائل را دنبال کنید و حتما مردم را به شکل شفاف در جریان امور بگذارید تا مشارکت آنها با دولت بیش از پیش افزایش یابد.

 

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت بنیاد نخبگان افزود:

احترام گذاشتن به نباید نخبگان کار پسندیده‌ای است، اما آنچه صحیح و البته مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، این است که از ظرفیت نخبگان در جاهای مناسب بهره گرفته شود. به ویژه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری این موضوع را در همه استان‌ها دنبال کند تا از ظرفیت نخبگان خانم استفاده مناسب شود و در دولت نیز از توانمندی‌های آنها بهره‌مند شویم.

 

رئیس جمهور با اشاره به سخنان یکی دیگر از حاضران درباره موضوع مالیات اظهار داشت:

بنا به اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار شده است که شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی مالیات‌شان را در همان استانی که فعالیت می‌کنند، پرداخت کنند.

 

رئیسی درباره برخورداری مسکن مهر مهرگان قزوین تصریح کرد:

طبیعتا وقتی جایی در تقسیمات کشوری شهر معرفی می‌شود، باید از خدمات شهری برخوردار باشد و آسیب‌های اجتماعی هم نداشته باشد. همه و خصوصا جوانان کمک کنید که مهرگان فقط اسمش شهر نباشد بلکه به نحوی آنچه که از الزامات شهر بودن و خدمات شهری است آنجا اجرایی شود.

 

رئیس جمهور درباره موضوع موقوفات از جمله در استان قزوین خاطرنشان کرد:

مناطقی همچون استان قزوین موقوفات زیاد دارند. موقوفه برای این است که گره‌گشای مشکلات اقتصادی مردم مسلمان و کمک برای رفع آسیب‌های اجتماعی باشد.

امروز هم باید موقوفات گره‌های اقتصادی، مسأله تولید، رفع بیکاری و ایجاد اشتغال را حل و فصل کند. حتما این مساله را از نظر فقهی هم بررسی کنید، اما عمده موقوفات برای مسائل دینی و گره‌گشایی از مشکلات مردم انجام شده‌اند.

 

رئیسی در ادامه سخنانش به مساله مطرح شده از سوی یکی از سخنرانان درباره دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت:

فلسفه کادرسازی برای کشور و استفاده جهان اسلام از مرکز علمی که به نام انقلاب اسلامی است، حتماً محوریت دارد و ان‌شاء الله با نظر مؤسسین محترم که این دانشگاه را تأسیس کردند و با تلاش شما و با همفکری خود دانشجویان این موضوع باید دنبال شود و معتقدم نظر دانشجویان در این قضیه باید شنیده شود.

 

رئیس جمهور همچنین با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان افزود:

مخاطب سخنان دیروز رهبری همه ما هستیم. بنده بعد از هر سخنرانی ایشان در اولین جلسه دولت محورهای این سخنان را به عنوان مصوبه و مقرره اجرایی به اعضای دولت ابلاغ می‌کنم.

امروز دولت ستاد اجرایی کردن سیاست‌ها و منویات مقام معظم رهبری است.

درست است که سخنان دیروز ایشان خطاب به دانشجویان بود اما دولت نسبت به مسأله حفظ هویت علمی، دینی و انقلابی دانشگاه که بسیار مورد تاکید ایشان بود، نقش بسیار مهمی دارد. خطاب به فرهیختگان علمی، فرهنگی، علما، حضرات روحانیون و معلمان حاضر در این نشست عرض می‌کنم که حفظ هویت انقلابی و فرهنگی و فرهیختگی در استان قزوین وظیفه همه ما است.

بنده به عنوان مسئول در دولت باید این همت را داشته باشم و آقای استاندار و مسئولین ادارات و شما عزیزانی که در این استان مسایل را خوب می‌فهمید و رصد می‌کنید و متوجه آسیب‌ها هستید، باید اینجا مساله را دنبال کنید.

روشنفکرها در جامعه کسانی هستند که جامعه را رصد می‌کنند و زودتر از دیگران متوجه می‌شوند که جامعه دچار آسیبی شده است و به موقع هشدار می‌دهند و مهم‌تر از همه خودشان هم حاضرند در این زمینه نقش‌آفرینی کنند. اینجا در محیط دانشگاه عرض می‌کنم که فرهیخته، دانشجوی سیاسی و طلبه فاضل سیاسی کسی است که یک جامعه و مشکلات و آسیب‌های آن را خوب بشناسد و حاضر باشد خودش را برای رفع آسیب‌ها و رفع نیازها در متن جامعه قرار بدهد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کارگزاران دولت شبانه‌روز به دنبال رفع کاستی‌ها و مشکلات کشور هستند، گفت:‌

همانگونه که برخی از سخنرانان در این نشست گفتند،‌ بعضی از مشکلات و مسایل ما، ‌مسایلی است که مربوط به امروز نیست و ناشی از آن است که در زمان مناسب اقدام شایسته و بایسته درباره آنها انجام نشده است. در مسایل اقتصادی عقب‌ماندگی و در اجرای عدالت عقب‌ماندگی جدی داریم.

 

رئیسی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به خوبی موفقیت‌ها و وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را تبیین کرده‌اند، افزود:

در برخی عرصه‌ها مثل صنایع نظامی و هسته‌ای با وجود تهدید‌ها و تحریم‌های سنگین‌تر، توفیقات بیشتری داشته‌ایم اما در صنایعی مثل خودروسازی به آن میزان موفقیت نداشته‌ایم.

حتما باید دستاوردهای علمی و فنی صنایع نظامی و هسته‌ای کشور به عرصه صنایع خودروسازی سرریز شود.

دولت این کار را شروع کرده تا بتوانیم در مدتی کوتاه با استفاده از توان فرهیختگان آن دسته از عقب‌ماندگی‌هایی که مردم و کشور را رنج می‌دهد، جبران کنیم. به عنوان مثال در حوزه مسکن‌سازی برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکن برنامه‌ریزی شده است و اگر این کار را نکنیم عقب‌ماندگی‌ها جبران نمی‌شود.

 

رئیسی درباره شعار امسال تصریح کرد:

امروز تولید نیاز جدی کشور است. همه باید نسبت به تولید حساس باشیم. تولید با صفاتی که رهبری فرمودند؛ یعنی تولید اشتغال‌آفرین و دانش بنیان. معنای این حرف آن است که باید دانایی‌ها را ضمیمه توانایی‌ها کنیم، این معنی دانش‌‌بنیان بودن است.

 

رئیس جمهور در پایان، خاطرنشان کرد:

استان قزوین هم در کشاورزی و هم صنعت و هم در صنعت گردشگری، در همه موارد می‌تواند کار علم پایه و فناوری پایه را دنبال کند. این از مواردی است که امشب در شورای اداری بر آن تأکید خواهم کرد و بعضی از کمبودها و مسایلی که در ذهن شما می‌آید، اکثر این موارد جزو مصوبات سفر است که از طریق رسانه‌ها در جریان این اقدامات و مصوبات قرار خواهید گرفت.

 

 

*** حضور رئیس جمهور در مجموعه تاریخی دولت‌خانه صفوی قزوین/ ۲۲:۱۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر روز چهارشنبه با حضور در مجموعه تاریخی دولت‌خانه صفوی شهر قزوین از نزدیک در جریان مشکلات توسعه این بنا قرار گرفت.

رییس جمهور در این بازدید دستور آزادسازی این مکان از سوی مراکز و نهادهای دولتی که در بخشی از آن مستقر هستند را صادر کرد.

رئیسی با تاکید بر لزوم آزادسازی این مکان، به ادارات آموزش و پرورش و ورزش و جوانان استان قزوین دستور داد جابجایی لازم را در اماکن خود انجام دهند تا این بنای تاریخی آزاد و در اختیار مردم قرار گیرد.

 

رئیس جمهور استفاده از مجموعه دولت‌خانه صفوی را نیازمند مرمت جدی خواند و خطاب به مسئولان استانی اظهار داشت:

برای تمام ۷ هکتار این مکان برنامه‌ریزی و طرحی جامع تهیه شود.

 

رئیسی به اشاره به خیانت خاندان پهلوی در نحوه نگهداری این مکان تاریخی خاطرنشان کرد:

به نحو مناسبی به مردم اطلاع‌رسانی شود که خاندان پهلوی چگونه این اثر تاریخی را از بین بردند.

اگر به مواریث فرهنگی توجه نکنیم، این سرمایه های ارزشمند از بین می‌روند لذا باید این مواریث و اماکن تاریخی مورد استفاده قرار گیرد و فضای مفرحی برای مردم در این مکان ایجاد شود.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایجاد اماکن گردشگری در هر منطقه باید در کنار بناهای تاریخی همان منطقه و با حفظ هویت آن بناها باشد، تصریح کرد:

شناساندن این آثار تاریخی، مرمت، آزادسازی توسط دستگاه‌های متولی و تداوم پژوهشهای علمی در این مکان از اقداماتی است که باید دنبال شود.

 

رییس جمهور در پایان با اشاره به اهمیت وجود این مکان تاریخی در مرکز شهر قزوین گفت:

احیای میراث فرهنگی اینگونه نیست که درب آنجا بسته باشد، زیرا اگر از این اماکن استفاده نشود، این مواریث میرا می‌شود و نباید با رها کردن مراکز تاریخی به میرایی این اماکن کمک کرد.

 

قزوین

 

*** بازدید رئیس جمهور از یک واحد صنعتی ویژه معلولین/ ۲۱:۳۵

 

سید ابراهیم رئیسی ضمن بازدید از شرکت فیروز تولیدکننده محصولات بهداشتی، با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهر صنعتی البرز و مشکلات صنایع موجود در آن آشنا شد.

شایان ذکر است، بیشتر کارکنان این واحد تولیدی شامل افراد معلول و تحت پوشش بهزیستی هستند.

رئیس جمهور پس از بازدید از قسمت های مختلف این واحد تولیدی نماز مغرب و عشا را در کنار کارگران کارخانه اقامه و روزه خود را نیز به همراه کارگران این واحد تولیدی افطار کرد.

 

 رئیسی چهارشنبه در این بازدید، اظهار کرد:

مدیر این واحد صنعتی که در راستای بکارگیری نیروهای معلول و دارای محدودیت جسمی گام برداشته و این افراد در کمتر جایی شغل می‌دهد، در واقع با خداوند معامله کرده است.

همه انسان‌ها در معرض آزمون الهی قرار دارند و باید تلاش کنند تا از آزمون الهی سربلند خارج شوند.

یک نفر با ثروت و مقام مورد آزمون قرار می‌گیرد و دیگری بدون اینها آزمون شده و گاهی ممکن است انسان با نقص عضو و محدودیت جسمی مورد آزمون قرار بگیرد اما در این میان سربلند خارج شدن از آزمون الهی بسیار مهم است.

 

رئیس جمهور در پایان خطاب به کارگران این واحد تولیدی که بیشتر آنها را معلولین تشکیل می‌دهند بیان کرد:

عزم و اراده شما ستودنی است و اینکه با وجود محدودیت جسمی چیزی از کار کم نمی‌گذارید، مایه افتخار شما بوده و روحیه شما مثال زدنی و قابل تقدیر است.

 

قزوین

 

*** بازدید رئیس جمهور از مجموعه تاریخی دولتخانه صفوی/ ۲۱:۰۰

 

سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه از مجموعه تاریخی دولتخانه صفوی بازدید و اظهار کرد:

اگر در مجموعه صفوی شاهد تعریف طرح جامع نباشیم و مردم احساس نکنند که از سوی میراث فرهنگی اتفاق خاصی در این مکان رخ داده است و یک کار بهتر از کاربری فعلی ورزشی و آموزشی در میان نباشد، برایشان سوال ایجاد خواهد شد.

 

رئیس جمهور در پایان، تصریح کرد:

در طرح جامع باید مرمت سازی، آزادسازی اراضی این مجموعه، کارهای پژوهشی و باستان شناسی دنبال شود.

طرح جامع باید حیات و باززنده سازی مجموعه صفوی را به دنبال داشته باشد و نباید در آن رهایی میراث فرهنگی مشاهده شود.

 

قزوین

 

*** حضور رئیس جمهور در جمع اقشار مختلف مردم قزوین/ ۱۸:۵۰

 

سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر چهارشنبه در جمع اقشار مختلف مردم قزوین که در سالن اجتماعات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد، اظهار کرد:

یکی از ظرفیت‌های قزوین دشت پهناور قزوین است که رهبر معظم انقلاب علاوه بر بیان در عموم به‌صورت خاص در دو جلسه به آن اشاره کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه دشت قزوین بستر مناسبی برای کار دانش بنیان است، افزود:

دشت قزوین بستر مناسبی برای فعالیت‌های فناوری‌پایه و علم‌پایه است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه صنایع باید دانش‌پایه و علم پایه باشند، تصریح کرد:

احیا واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل استان باید در دستور کار قرار بگیرد.

 

وی با بیان این موضوع که احیا واحدهای صنعتی از برنامه‌های ویژه وزارت صمت است از استاندار قزوین خواست این موضوع را در خصوص استان قزوین به‌طور جدی از وزارت خانه پیگیری کنند.

 

رئیسی در ادامه، یادآور شد:

مسئله آسیب اجتماعی که موجب رنج مردم شده زیبنده استان نیست و معتقدم با همکاری خود مردم می‌شود این موضوع را کاهش داده و رفع کرد.

به اصل مردمی سازی دولت در حوزه‌های مختلف باور دارم و معتقدم رمز موفقیت دولت و کشور در همه عرصه‌ها استفاه از ظرفیت مردم بوده است.

خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ متأسفانه در دوره‌های پیشین به درستی اجرا نشده و در تلاش هستیم تا در این دولت منطبق بر دولت و بر اساس شایستگی واحدها واگذار شوند.

 

به گزارش صنایع، رئیس جمهور در پایان با بیان اینکه مردم از وضعیت صنعت خودروسازی در کشور رضایت ندارند، عنوان کرد:

همانطور که در صنعت هسته‌ای و موشکی به توانمندی رسیدیم باید در صنعت خودروسازی رشد داشته باشیم.

تأمین ۴ میلیون واحد مسکن در ۴ سال شعار نیست و نیاز کشور است و باید آن را عملی کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید