اخبار برگزیده

کد خبر:383754
پ
فاطمه محمدبیگی
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک مطرح کرد:

باغستان سنتی قزوین در انتظار ردیف ملی تخصیص بودجه

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک بر ضرورت تخصیص بودجه به باغستان سنتی قزوین تاکید کرد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک بر ضرورت تخصیص بودجه به باغستان سنتی قزوین تاکید کرد.

 

***  بودجه باغستان قزوین

 

به گزارش صنایع، فاطمه محمد بیگی در مورد بودجه باغستان قزوین، اظهار داشت:

در خصوص ردیف ملی بودجه باغستان هنوز فکر درستی نشده و عملیاتی صورت نگرفته است، باغستان قزوین بی‌نظیر است ما باید از شهرهای دیگر الگوبرداری کنیم، در سوریه باغستان را قطعه‌بندی کرده بودند و میان باغستان جاده کشیده بودند که می‌توان الگوبرداری کرد و کشت گیاهان دارویی و کاشت نهال بادام و پسته را در دستور کار قرار داد. 

خیلی از وظایف مدیریت شهری با نمایندگان مجلس در ارتباط است، بسیاری از مشکلاتی که مردم به خاطر آن به دفتر نمایندگان مراجعه می‌کنند، مسائل شهری از جمله بازسازی بافت فرسوده، تأمین آب و برق در مناطق شهری جدید، ورودی و خروجی شهر، مدیریت پسماند و بازارچه شهری است. 

درصد مراجعین شهری بسیار بالا است و این نشان می‌دهد که تعامل بین شهرداری و نمایندگان مجلس باید افزایش پیدا کند و ارتباطات تقویت شود و به صورت منظم شکل بگیرد. 

 

نماینده مردم قزوین در مجلس، خاطرنشان کرد:

برپایی میزخدمت در شهر و مناطق مختلف بسیار مفید است و مردم اگر وحدت ما را ببینند آرامش پیدا می‌کنند لذا این تعاملات باید افزایش پیدا کند؛ نیمی از جمعیتی که ما نمایندگی آن‌ها را برعهده داریم مربوط به شهر قزوین هستند، از طرفی بسیاری از پروژه‌های کلان مانند بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی مربوط به حوزه شهری است. 

 

*** سفر رئیس جمهور به استان قزوین

 

وی در ادامه با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان قزوین در هفته جاری، اظهار کرد:

انتظار داشتم که به بهانه سفر رئیس جمهور جلسه مشارکتی با مدیریت شهری برگزار شود اما این جلسات کم رنگ است، در حوزه سفر ریاست‌ جمهوری لازم است صدای واحدی از مسئولان استان برای پیگیری مطالبات به گوش برسد. 

 

محمدبیگی در ادامه، عنوان کرد:

تعیین تکلیف پروژه‌های مهم شهری باید در مصوبات سفر قرار بگیرد، در حوزه بازآفرینی شهری و بافت فرسوده باید مبلغ کلانی به استان قزوین اختصاص داده شود، رقم تعیین‌شده در سفر انتظارات ما را برآورده نمی‌کند؛ انتظار من از برآورد اعتباری سفر دولت به استان عددی بالای ۱۲ هزار میلیارد تومان بود که تاکنون حاصل نشده است همچنین به همین میزان باید تسهیلات داده شود و با توجه به شاخص‌های توسعه استان ۲۲ هزار میلیارد باید اختصاص پیدا کند. 

به طور معمول مصوبات سفر رئیس جمهور به پروژه‌هایی اختصاص پیدا می‌کند که ۵۰ درصد به بالا پیشرفت داشته باشد، در استان قزوین طرح‌های با پیشرفت ۵۰ درصد کم است، با این حساب بسیاری از پروژه‌های استان شامل این سفر نمی‌شود مانند بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی البته با دیپلماسی وسیع توانستیم این پروژه مهم را در دستور کار سفر قرار دهیم و پیش‌بینی می‌شود هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شود. 

 

*** ساماندهی بودجه

 

محمد بیگی همچنین ضمن اشاره به پروژه‌های قزوین، اظهار کرد:

بسیاری از پروژه‌های قزوین زیر ۳۰ درصد پیشرفت دارد که نتوانستیم برای آن اعتبار بگیریم، اما در حوزه کشاورزی، راه و شهرسازی و سرمایه‌گذاری اتفاقات خوبی رخ داده است. 

در سفر رئیس جمهور باید چند موضوع را مطرح کنیم که یکی از آن‌ها طرح ساماندهی امامزاده حسین (ع) و محدوده آن است و با توجه به وسعت کار باید ۸۰۰ هزار میلیارد اعتبار دریافت می‌کردیم اما اینطور نشده و رقم بسیار کمی به این طرح اختصاص یافته است، همچنین برای احداث مهدیه و مصلی شهر انتظار داریم بودجه ویژه بگذارند. 

عمده مساجد قزوین نیازمند کمک زیرساختی است و دولت باید به صورت ویژه بودجه بگذارد، فرصت باقیمانده تا سفر کم است اما برای تأثیرگذاری مصوبات سفر باید نامه‌نگاری شود تا بتوانیم آن را پیگیری کنیم، به حوزه بودجه ورزشی، بوستان بانوان، پارک مادر و کودک و مجموعه شهربانو که طرحی تفریحی، ورزشی ویژه بانوان است نیز باید توجه ویژه شود.

تأسیس کتابخانه مرکزی قزوین، تکمیل تالار شهر مربوط به اداره کل فرهنگ و ارشاد، تکمیل زیرساخت‌های جدید فرهنگی، تعیین محور گردشگری از جاده سلامت به سمت بالا، تعیین نقشه بافت تاریخی شهر قزوین، تکمیل محور گردشگری باستانی از خیابان امام و خیابان شهید انصاری، تبدیل کارخانه آرد به موزه صنعت، پارک آشنایی با مشاغل برای کودکان از جمله طرح‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. 

 

*** الگو جدید برای یاغستان قزوین

 

به گزارش صنایع، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در پایان، عنوان کرد:

در خصوص ردیف ملی باغستان هنوز فکر درستی نشده و عملیاتی صورت نگرفته است، باغستان قزوین بی‌نظیر است ما باید از شهرهای دیگر الگوبرداری کنیم.

باغستان سنتی در اصفهان و باغستان سوریه الگوهای خوبی هستند، در سوریه باغستان را قطعه‌بندی کرده بودند و میان باغستان جاده کشیده بودند که می‌توان الگوبرداری کرد و الگوی جدیدی از باغستان ایجاد و کشت گیاهان دارویی و کاشت نهال بادام و پسته را در دستور کار قرار داد. 

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید