کد خبر:382547
پ
کیان تایر
سرپرست مدیریت عامل شرکت کیان تایر در گفتگوی اختصاصی با صنایع:

دلیل ورشکستگی کیان تایر سهام دار اصلی بود که دنبال صنعت و تولید نبود و صرفا هدفش تصاحب و فروش زمین‌های این شرکت بود/ راه‌اندازی مجدد خط تولید شرکت کیان تایر بدون تعدیل نیرو

سرپرست مدیریت عامل شرکت کیان تایر با بیان اینکه دلیل ورشکستگی شرکت کیان تایر سهام دار اصلی بود که دنبال صنعت و تولید نبود و صرفا تصاحب و فروش ۱۲۰۰۰ متر مربع زمین این شرکت را دنبال می‌کرد، از راه‌اندازی مجدد خط تولید این شرکت بدون تعدیل نیرو با حمایت دولت تا واگذاری مجدد آن، خبر داد.

سرپرست مدیریت عامل شرکت کیان تایر با بیان اینکه دلیل ورشکستگی شرکت کیان تایر سهام دار اصلی بود که دنبال صنعت و تولید نبود و صرفا تصاحب و فروش ۱۲۰۰۰ متر مربع زمین این شرکت را دنبال می‌کرد، از راه‌اندازی مجدد خط تولید این شرکت بدون تعدیل نیرو با حمایت دولت تا واگذاری مجدد آن، خبر داد.

 

*** هزارتوی مشکلات بزرگترین کارخانه تولید تایر خودروهای معدنی کشور

 

به گزارش صنایع، کارخانه لاستیک سازی کیان تایر به عنوان بزرگترین تولیدکننده تایرهای معدنی و دامپتراک کشور در شرایطی که کشور نیاز جدی به تولید لاستیک در داخل دارد به دلیل نبود اهلیت سنجی درست و اصولی در هنگام واگذاری در مسیر سقوط و ورشکستگی قرار گرفت.

در پی این اتفاقات نهاد ریاست جمهوری و استانداری تهران در صدد رفع مشکلات و چالش‌های این کارخانه قرار گرفتند.

لذا خبرگزاری صنایع بنا به رساله‌ی خبری خود در حوزه صنعت کشور پیگیر آخرین وضعیت کارخانه کیان تایر شد و گفتگویی اختصاصی با سرپرست مدیریت عامل این شرکت انجام داده است که در ادامه، خلاصه‌ای از آن را ملاحظه خواهید نمود.

 

کیان تایر

 

*** ماجرای اعلام ورشکستگی شرکت کیان تایر چیست؟

 

مهرداد شفیعی در ابتدای این گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صنایع با تایید اینکه هدف اصلی سهام دار کارخانه از تصاحب مالکیت این مجموعه فروش ۱۲۰۰۰ متر مربع زمین شرکت بوده است، اظهار کرد:

سهام دار کارخانه با دریافت وام از بانک‌ها و افزایش دیون شرکت به اداره مالیات، بیمه تامین اجتماعی و دیگر سازمان‌ها منجر به این شد که زیان انباشته شرکت نسبت به دارایی‌ها افزایش چشمگیری پیدا کند.

لذا سهام دار کارخانه از سال ۹۲ به بعد در یک فرار رو به جلو، اعلام ورشکستگی شرکت را به اداره ورشکستگی ارسال کرد، تا خود را ورشکسته اعلام کند که بررسی پرونده آن نیز تا سال ۹۹ طول کشید و مهر ماه سال ۹۹ حکم ورشکستگی شرکت ابلاغ شد و از آذر ۹۹ با حکم دادگاه، مسجل شد که شرکت باید زیر نظر اداره ورشکستگی برود.

 

وی در ادامه، با تاکید بر اینکه عدم اهلیت سنجی اصولی و درست معضل بزرگی برای واگذاری شرکت‌ها و واحد‌های تولیدی داخلی شده است، ادامه داد:

مهم‌ترین بحث در هنگام واگذاری بررسی اصلح بودن افراد است، به عنوان مثال شخصی که سهام کیان تایر را خریداری کرد، اصلا صنعتی نبود و نسبت به کارخانه دیدگاهی اقتصادی و بنگاهی داشت نه دیدگاهی تولیدی و صنعتی، لذا وقتی قرار است سهام یک شرکت را به شخصی واگذار کنند، باید سوابق فرد بررسی و بیشتر از آن که به مسائل مالی بپردازند، باید اهلیت فرد بررسی شود، تا تولید و اقتصاد کشور ضربه نخورد.

شایان ذکر است، سهام دار شرکت ما از ابتدا با ذهنیت فروش ۱۲۰۰۰ متر مربع زمین شرکت وارد میدان شده بود و پرسنل اجازه ندادند که این کار انجام شود.

 

کیان تایر

 

*** واگذاری مجدد یا استارت خط تولید؟

 

سرپرست مدیریت عامل شرکت کیان تایر در خصوص راه‌اندازی مجدد خط تولید شرکت کیان تایر، اظهار کرد:

پس از رسانه‌ای شدن ورشکستگی شرکت، کار به شخص اول اجرایی کشور کشیده شد و از دفتر معاون اول رییس جمهور با ما تماس گرفتند و پیگیر امور شدند و با آنها جلسه‌ای گذاشتیم و تمام مشکلات و این که چه اتفاقاتی برای شرکت رخ داده را بیان کردیم و در این جلسه اعلام کردیم توان راه‌اندازی مجدد خط تولید را داریم و این طور نیست که محصولی تولید کنیم که خریدار نداشته باشد و با ۴۰ تن ظرفیت می‌توانیم کار کنیم و جلوی ارزبری و خروج ارز از کشور را بگیریم.

همچنین عدم نقدینگی و خرید مواد اولیه به عنوان مشکلات اصلی ما در این جلسه مطرح شد که با همکاری شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه ما این مواد وارد کارخانه شد و استارت خط تولید زده شد،

از طرف دیگر نیز سازمان تامین اجتماعی در بحث بیمه‌های پرسنلی با ما همکاری کرد و در حال حاضز پرسنل مشغول کار هستند و خط تولید شرکت کیان تایر پس از یک وقفه ۱۴ – ۱۵ روزه دوباره راه افتاده و حقوق کارگران تا قبل از سال جدید پرداخت شده و حقوق معوق نداشته‌ایم و با توافقات انجام شده با سازمان تامین اجتماعی مشکلات بیمه کارگران نیز حل می‌شود.

شایان ذکر است، قبل و بعد از این ماجرا‌ها هیچ تعدیل نیرو نداشتیم و تمام ۹۴۰ کارگر کارخانه سر کار هستند.

 

شفیعی در ادامه در مورد اظهارات استاندار تهران مبنی‌بر واگذاری مجدد شرکت کیان تایر، تصریح کرد:

به ما اعلام کردند بررسی کامل اهلیت شرکت‌های خواهان سهام کیان تایر شش ماه طول خواهد کشید و در این مدت تولید باید ادامه پیدا کند.

گفتنی است، در حال حاضر با چند هلدینگ مذاکراتی انجام شده تا بهترین آنها انتخاب شود که به عنوان مثال شرکت شستا و بنیاد مستضعفان از جمله مجموعه‌های خواهان سهام شرکت کیان تایر هستند و از ما خواستند که پیگیری نکنیم و اجازه بدهیم این موضوع در آرامش پیگیری شود.

شایان ذکر است، بنده به عنوان مدیریت مجموعه تایید می‌کنم با توجه به پیگیری‌های نهات ریاست جمهوری مشکلات مجموعه در حال حاضر رفع شده و آماده تولید و راه‌اندازی است.

 

 

بیشتر بخوانید:

دستور رئیس قوه قضاییه برای پیگیری و رفع مشکلات یک کارخانه تولید لاستیک

 

 

*** راهکار چیست؟

 

به گزارش صنایع، سرپرست مدیریت عامل شرکت کیان تایر در پایان در خصوص راهکار عدم تکرار این معضلات برای صنایع کشور، تاکید کرد:

شخصی که وارد این کار می‌شود باید فردی صنعتی باشد، دیدگاه صنعتی – تولیدی داشته باشد، اصلح باشد و اهلیت لازم را نیز داشته باشد.

لذا با وجود این موارد به کمک هم می‌توانیم کارخانه و سایر صنایع کشور را احیا کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول