کد خبر:382173
پ
قاچاق
رییس مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس:

قاچاق معکوس داروهای تولید دانش‌بنیان/ مشکل صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی چیست؟

رییس مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس ضمن اعلام قاچاق معکوس داروهای تولید دانش‌بنیان مشکلات مشکل صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی را تشریح کرد.

رییس مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس ضمن اعلام قاچاق معکوس داروهای تولید دانش‌بنیان مشکلات مشکل صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی را تشریح کرد.

 

*** قاچاق معکوس داروهای تولید دانش‌بنیان

 

به گزارش صنایع، میلاد صدرخانلو با اشاره به فعالیت حدود ۱۴ شرکت فناور در حوزه پزشکی در پارک فناوری پردیس برای تامین نیازهای دارویی کشور، اظهار داشت:

این شرکت‌ها می‌توانند صادرات هم داشته باشند اما معضل قاچاق معکوس دارو باعث شده که دارویی که با ارز دولتی توسط شرکت‌ها تولید و از قابلیت صادرات برخوردار است، به واسطه سوداگران به کشورهای همسایه قاچاق شود.

در واقع این مساله باعث شده است که داروهای تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان پارک که با حمایت‌های ارزی تولید و از قیمت مناسبی برخوردار هستند و باید تامین کننده منافع شرکت های فعال باشند، به واسطه یک جریان غیررسمی از چرخه صادرات رسمی خارج شوند.

شرکت‌های دارویی کشورهای همسایه همواره متقاضی داروهای تولیدی ایرانی هستند و به دلیل اینکه قیمت ها قاچاقی است و دارو ارزان تر به دست آنها می‌رسد.

از شرکت های تولیدکننده اصلی خریداری نمی‌کنند و این مساله کاهش شدید سودآوری شرکت‌های دارویی پارک فناوری را به دنبال داشته و البته این معضل، تامین ارزآوری برای کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

 

*** مشکل صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی

 

به گزارش صنایع، رییس مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس در پایان، افزود:

 البته این مساله حتی برای کشورهای مقصد قاچاق که بیشتر کشورهای همسایه هستند نیز مشکل ایجاد کرده است، چراکه این کشورها نیازمند دارو هستند ولی ممکن است گاهی قاچاقچیان به دلایلی اقدام به قاچاق داروهای مورد نیاز آنها نکنند و از طرف دیگر به دلیل اینکه قراردادی نیز برای صادرات دارو توسط شرکت تولیدکننده ایرانی و کشور مقصد وجود ندارد، صادراتی صورت نمی‌گیرد و برهمین اساس شرکت‌های دارویی پارک صادرات به کشورهای دیگر را مدنظر قرار داده اند.

 اگر نهادهای بالادستی جلوی صاردات غیررسمی دارو به خارج از کشور را گرفته و با قاچاقچیان دارو برخورد قانونی کنند، به طور حتم مشکل صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی نیز رفع می شود.

در واقع شرکت‌های فناور دارویی پارک فناوری پردیس ضمن اینکه از توانایی تامین بازار داخل برخوردارند، می‌توانند به بازار خارج هم ورود کنند و برای کشور ارزآوری مناسب داشته باشند.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول