کد خبر:382195
پ
زهرا شیخی
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

حضور وزرای صمت، بهداشت و درمان و کار در مجلس برای پاسخگویی به گرانی دارو

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از حضور و پاسخگویی وزرای بهداشت و درمان، صمت و کار و رفاه اجتماعی در مورد گرانی دارو به کمیسیون متبوعش خبر داد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از حضور و پاسخگویی وزرای بهداشت و درمان، صمت و کار و رفاه اجتماعی در مورد گرانی دارو به کمیسیون متبوعش خبر داد.

 

***  حضور سه تن از وزرای برای پاسخگویی به گرانی دارو

 

به گزارش صنایع، زهرا شیخی در تشریح نشست کارگروه ویژه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت:

در جلسه کارگروه ویژه که با حضور مسئولان مربوطه در کمیسیون برگزار شد، دیوان محاسبات در خصوص عملکرد سازمان غذا و دارو گزارش و مستنداتی ارائه کرد و همچنین تمام سازمان‌ها و نهادهای مربوطه که نقشی در قیمت گذاری دارویی دارند در این نشست گزارشی از عملکرد خود به کمیسیون ارائه دادند.

با توجه به نابسامانی‌هایی که طی چند ماه اخیر در مورد دارو شاهد آن بودیم، تمام دستگاه‌ها که نقشی در قیمت گذاری دارو داشتند به کمیسیون بهداشت خوانده شدند تا تمام جزئیات این مسئله را بررسی و مشکلات ریشه یابی شود و همچنین مصوباتی براساس گزارشات دریافتى در نظر گرفته شد.

متولی اصلی سلامت کشور وزارت بهداشت و درمان پزشکی است که در مورد نوسانات قیمت دارو از شخص وزیر انتظار می‌رود به این بحث ورود پیدا کنند، بر همین اساس یکی از مصوبات مهم جلسه حضور و پاسخگویی سه وزیر بهداشت و درمان، صمت و کار و رفاه اجتماعی به اعضاى کمیسیون بود.

 

*** وزیر بهداشت برای نابسامانی بازار دارویی کشور پاسخگو باشد

 

وی در ادامه، افزود:

طبق بررسی‌های صورت گرفته وزارت صمت باید پاسخی در مورد عدم ارسال اطلاعات دقیق سامانه مربوط به بانک مرکزی و گزارشات تکمیلی و به تبع آن کمیسیون بهداشت و ورود به جزئیات مباحث دارویی داشته باشد و وزیر کار هم باید توضیحاتی برای نامشخص بودن وضعیت هلدینگ‌های دارویی این وزارتخانه ارائه کند، در این میان وزیر بهداشت در راستای عملکرد سازمان دارو و غذا و نابسامانی بازار دارویی کشور باید پاسخگو باشند.

از دیگر مصوبات این نشست استخدام نیروهای شرکتی در سازمان دارو و غذا بود که در این خصوص هم وزارت بهداشت و درمان و هم سازمان دارو و غذا باید پاسخگو باشند،

 

*** بررسی صفر تا صد مرحله واردات

 

رییس کارگروه ویژه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد:

طبق گزارشات ارائه شده در این جلسه مقرر شد به صورت مکتوب مستندات با جزئیات به کمیسیون بهداشت ارسال و همچنین دیوان محاسبات گزارش خود را در این راستا به روز رسانی کند.

در این جلسه صفر تا صد مرحله واردات تا مصرف برخی از محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد قیمت گذاری و نرخ آنها با جزئیات کامل بررسی شود.

در این نشست مسئولان و متولیانی از دیوان محاسبات، سازمان غذا و دارو، دیگر سازمان‌های دارویی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان استخدامی کشور و سایر دستگاه‌های نظارتی که در ارتباط با قیمت گذاری دارو نقش دارند، حضور داشتند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول