کد خبر:376887
پ
پول پاشی فولاد خوزستان
صنایع گزارش می‌دهد:

آیا پول‌پاشی و فساد مالی مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان واقعیت دارد؟/ آیا واکنش روابط عمومی فولاد خوزستان به اتهامات مطرح شده درست و حرفه‌ای بوده؟

در چند روز گذشته خبری در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پول‌پاشی میلیاردی مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان در برخی رسانه‌ها منتشر شد، حتی رسانه‌ای که مالکیتش متعلق به وی بوده که این موضوع، واکنش‌های مختلفی را در محافل رسانه‌ای به همراه داشته است.

در چند روز گذشته خبری در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پول‌پاشی میلیاردی مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان در برخی رسانه‌ها منتشر شد، حتی رسانه‌ای که مالکیتش متعلق به وی بوده که این موضوع، واکنش‌های مختلفی را در محافل رسانه‌ای به همراه داشته است.

 

فولاد خوزستان
 

***  ادعای پول‌پاشی و فساد مالی مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان

 

به گزارش صنایع، در چند روز اخیر خبری در برخی رسانه منتشر شد که در آن ادعا شده بود، بر اساس اسناد رسیده روابط عمومی فولاد خوزستان در اقدامی قابل توجه و تامل در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۷۱ میلیارد ریال در قالب آگهی و رپرتاژ خبری به چند روزنامه بی نام و نشان داده است.

در ادامه این خبر آمده است، این مبلغ در سال ۱۴۰۰ به ۱۳۰ میلیارد ریال معادل ۱۳ میلیارد تومان رسیده است.

نکته قابل توجه، علاوه بر پول‌پاشی غیرقانونی صورت گرفته، تعارض منافعی است که در این میان به چشم می‌خورد.

تعارض منافع در این میان، مبالغی است که مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان به رسانه‌هایی داده که آن رسانه‌ها مستقیم یا غیر مستقیم متعلق به خودش می‌باشد.

بر اساس اسناد منتشر شده و البته تایید نشده تاکنون، فروغی نیا فقط در سال ۱۳۹۹ حدود ۲ میلیارد تومان پول را از جیب فولاد خوزستان به جیب خودش واریز کرده است.

 

فولاد خوزستان

 

در ادامه خبر منتشر شده آمده است که بخش زیادی از این پول‌پاشی‌ها به رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان رسیده است مثل الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد و علی حسین حسین‌زاده معاون اصلاح طلب استاندار سابق خوزستان.

بر اساس اسناد منتشر شده تایید نشده، برخی افراد نیز  با چند رسانه از این پول‌پاشی‌ها، سهم برده‌اند مثل ناصر بزرگمهر که با ۴ رسانه، میلیاردها تومان و تقریبا بیشترین سهم را از این پول‌پاشی داشته است.

در ادامه خبر نیز با اشاره به اینکه فروغی‌نیا چند سال است مدیریت روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان را برعهده دارد، ادعا شده هر مدیرعاملی که قصد عزل وی را داشته با جنجال‌های رسانه‌ای که فروغی‌نیا به پا می‌کرده روبرو می‌شده و به همین دلیل این فرد همچنان این پست را برعهده دارد.

در پایان این خبر آمده است، گزارش پول‌پاشی‌های فروغی‌نیا در اختیار نهاد‌های نظارتی قرار گرفته و وی به زودی باید در قوه قضائیه پاسخگوی این مسائل باشد.

 

فولاد خوزستان

 

*** واکنش مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان 

 

این خبر همانطور که خیلی سریع دست به دست شد و واکنش و تاسف بسیاری از فعالان حوزه رسانه و صنعت را به دنبال داشت، واکنش مدیر روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان را نیز در قالب یک اطلاعیه به همراه داشت.

البته در این خصوص، دو نکته قابل توجه است.

اول، عدم انتشار این اطلاعیه یا جوابیه در رسانه‌هایی که خبر اولیه را منتشر کردند و دوم اینکه، این جوابیه یا اطلاعیه حتی در وب سایت رسمی شرکت فولاد خوزستان نیز منتشر نشده است که جای تامل دارد و به همین دلیل هنوز نمی‌توان نسبت به آن اظهار نظر دقیق و قطعی داشت.

 

اما در اطلاعیه منتشر شده در شبکه های اجتماعی منسوب به روابط عمومی فولاد خوزستان که در سربرگ این شرکت نیز منتشر شده، آمده است:

شرکت فولاد خوزستان

“اطلاعیه”
به تازگی در یکی از کانال‌های غیرقانونی تلگرامی ، اطلاعاتی مخدوش از اسناد مالی شرکت فولاد خوزستان در خصوص هزینه‌های رسانه‌ها انعکاس یافت که لازم است به نکاتی در این رابطه اشاره شود.
شرکت فولاد خوزستان یک مجموعه بورسی (سهامی عام) تحت نظارت حسابرسان مستقر داخلی و همچنین بازرسان قانونی است که هر ساله نیز بیلان مالی این شرکت در همه قسمت‌ها ، پس از بررسی و مطالعات ملزم به پاسخگویی، نظرات نهایی حسابرس قانونی طی گزارشی در پایان سال مالی و در مجمع عمومی شرکت اعلام می‌شود.
شایان ذکر است در مجمع عمومی سالیانه فولاد خوزستان روزنامه‌های قانونی برای درج آگهی‌های شرکت انتخاب می‌شوند و پس از تایید کمیسیون معاملات با آنها قرارداد منعقد می گردد.
به‌علاوه، این شرکت با تابعیت از آیین نامه داخلی (یا امضای شش تن از مسئولان عالی رتبه) در توزیع آگهی‌ها و گزارشات ، دقت لازم را مقبول داشت و خواهد داشت.
در عین حال باید به استحضار افکار عمومی رسانده شود که در سال ۱۳۹۹ این شرکت در مجموع پیش از ۲۱۱ رساله شامل: روزنامه های کثیرالانتشار علی و محلی، هفته نامه‌ها و ماهنامه های تخصصی و پایگاه‌های خبری را پوشش داده است.

 

*** تهدید رسانه‌ها توسط مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان

 

بخش پایانی اطلاعیه روابط عمومی فولاد خوزستان، رنگ و بوی تهدید به خود گرفته است و درواقع به صورت غیرمستقیم و با زبان تهدید، سایر رسانه‌ها را نیز از انتشار این مطالب منع کرده است.

در بخش پایانی اطلاعیه فولاد خوزستان، آمده است:

با عنایت به موارد فوق، یقینا انعکاس و نتیجه گیری‌‌های فرا اخلاقی با ذکر ارقام مخدوش و اسامی غیر واقعی، باعث پیگیری قضایی در مورد تهیه کننده مطالب شده و بی‌تردید در این رابطه و در آینده نزدیک با انتشار دهندگان مطالب مذکور نیز برخورد قانونی خواهد شد.
روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان

 

*** کتمان و تهدید یا روشنگری و پاسخگویی؛ بایدها و نبایدها

 

به گزارش صنایع، هر از گاهی اخباری در خصوص فساد مالی و پول‌پاشی‌هایی از این دست به نفع عده‌ای خاص، در برخی رسانه‌های رسمی و غیر رسمی منتشر و دست به دست می‌شود و بعد از آن نیز، نوبت کتمان کردن، اطلاعیه دادن یا جوابیه صادر کردن می‌رسد و در نهایت با تهدید یا تطمیع، یا پرونده موضوع مورد نظر بسته یا به دادگاه کشانده می‌شود.

اما آن چیزی که اکثر مواقع نسبت به آن غفلت صورت می‌گیرد، روشنگری افکار عمومی و پاسخگویی مسئولان مربوطه به مردم و سهامداران است و همچنین اتخاذ رویکردها و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تکرار تخلفات مشابه در آینده است.

متاسفانه در این مورد نیز، شرایط و روال گذشته، حاکم و جاری است.

اولا مسئولان شرکت فولاد خوزستان باید بعد از انتشار چنین خبری به هر صورت و شکلی و در هر رسانه‌ای، بلافاصله خود را موظف و مکلف به پاسخگویی و روشنگری افکار عمومی می‌کردند و این موضوع را خیلی شفاف به روش تصویری و مکتوب در وب‌سایت رسمی شرکت خود، منتشر و در ادامه نیز پاسخ و جوابیه خود را مطرح می‌کردند.

دوما، مدیر عامل این شرکت موظف بوده و هست که بلافاصله با مردم و سهامداران به روش‌های مختلف صحبت و به آنها اطمینان خاطر دهد که این موضوع را در اسرع وقت بررسی و نتیجه را با جزئیات دقیق به اطلاع آنها خواهد رساند و از منافع آنها تمام و کمال پاسداری خواهد کرد.

سوما، روابط عمومی این شرکت باید بلافاصله جوابیه یا اطلاعیه خود را برای رسانه‌هایی که خبر مورد نظر را منتشر کرده‌اند ارسال می‌کرد و از آنها درخواست می‌نمود، طبق قانون رسانه، با همان کم و کیف انتشار خبر اصلی، آن را در وب‌سایت خود منتشر نمایند و اگر رسانه‌های مورد نظر از این موضوع خوددداری می‌کردند، همین موضوع را نیز در وب‌سایت رسمی خود اعلام و متعاقبا روال قانونی را پیگیری می‌کرد.

و چهارما، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان باید بعد از پیگیری دقیق و جمع آوری اطلاعات و مستندات با همراهی، همکاری و نظارت دستگاه‌های نظارتی و قضایی، دستور می‌داد کلیه مستندات پرداختی‌های صورت گرفته توسط روابط عمومی این شرکت به رسانه‌ها، با جزئیات دقیق در وب‌سایت رسمی شرکت منتشر و نتیجه قطعی را به اطلاع مردم می‌رساند و اگر همه پرداختی‌ها درست و طبق روال قانونی بوده، اتهامات وارده را رد و پیگیری قانونی را نسبت به احقاق حقوق شرکت متبوع و همکاران خود آغاز می‌کرد یا تخلف صورت گرفته را پذیرفته و نسبت به اجرای اقدامات لازم و مقتضی همچون برکناری مدیر مربوطه، بازگرداندن مبالغ پرداخت شده به هر نحو ممکن و اتخاذ رویکرد و تمهیدات پیشگیرانه برای جلوگیری از تکرار چنین تخلفاتی، متعهد می‌شد.

 

*** بایدها و بودن‌ها

 

به گزارش صنایع در پایان می‌توان گفت، متاسفانه آنطور که باید با این خبر درست یا غلط، برخورد درست و حرفه‌ای صورت نگرفته است، خبر مورد نظر در برخی کانال و سایت‌ها منتشر شد اما جوابیه مورد نظر در کانال دیگری منتشر شد و این شرکت نیز هیچ اطلاعیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود تا این لحظه منتشر نکرده است، شاید به این تفکر و امید که در این خصوص، تکنیک سکوت جواب می‌دهد و با واکنش نشان ندادن، موضوع مورد نظر خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود و هزینه آن برای شرکت، کمتر خواهد بود که این نشان از تصمیم و عملکرد نادرست مسئولان شرکت فولاد خوزستان و آشنا نبودن این افراد با ماهیت و واقعیت‌های دنیای رسانه و فضای مجازی در عصر حاضر است.

از طرف دیگر مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان نیز یا ارزشی برای درک و برداشت مخاطبان، مردم و سهامداران از مدیریت و عملکرد خود قائل نیست یا خود را مکلف به پاسخگویی به آنها نمی‌داند که در هر دو صورت، جای تامل و تاسف دارد.

اما در پایان ضرورت دارد، به این نکته مهم توجه شود که تاکنون، خبر و جوابیه منتشر شده منتسب به شرکت فولاد خوزستان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، از سوی این شرکت یا مرجع و نهاد خاصی، مطرح و تایید نشده است و تا آن زمان، نمی‌توان به قطعیت در این خصوص نظر داد که البته این موضوع نیز به اعتقاد نگارنده گزارش، به عملکرد نادرست و ضعیف شرکت مذکور در حوزه اطلاع‌رسانی برمی‌گردد.

انتشار این گزارش صرفا با توجه به وظیفه و اهداف این رسانه مبنی بر ارائه کلیه اخبار و اطلاعات به مخاطبان فارغ از هرگونه پیشداوری و قضاوت، می‌باشد و در صورت اینکه مسئولان شرکت فولاد خوزستان تصمیم بگیرند به مخاطبان، مردم و سهامداران خود پاسخگو باشند و اطلاعات مورد نیاز مردم درباره خبر منتشر شده را به صورت شفاف و کامل منتشر نمایند، این رسانه آمادگی خود را برای انتشار آن، البته به صورت رایگان، اعلام می‌دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول