اخبار برگزیده

کد خبر:367261
پ
ایزدی
رئیس سازمان صمت فارس:

جلوگیری از خام‌فروشی با ایجاد صنایع وابسته

رئیس سازمان صمت فارس ضمن اشاره به لغو پروانه بهره‌برداری ۲۰ معدن ابطال به دلیل عدم انجام تعهد، از جلوگیری خام‌فروشی با ایجاد صنایع وابسته خبر داد.

رئیس سازمان صمت فارس ضمن اشاره به لغو پروانه بهره‌برداری ۲۰ معدن ابطال به دلیل عدم انجام تعهد، از جلوگیری خام‌فروشی با ایجاد صنایع وابسته خبر داد.

 

*** لغو  پروانه بهره‌برداری ۲۰ معدن

 

به گزارش صنایع، حمیدرضا ایزدی در جلسه شورای معادن استان با بیان اینکه ۴ دستورکار در شورای معادن استان مورد بررسی و تصمیم‌گیری اعضای این جلسه قرار گرفت، اظهار داشت:

بررسی درخواست ابطال پروانه بهره برداری و انتزاع معادن از ید بهره‌بردار، بررسی درخواست رفع سلب صلاحیت بهره‌بردار معدن، بررسی درخواست تعطیلی موقت معادن و همچنین ارائه گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های برخی از معادن و پروژه اکتشافی مشترک با سازمان ایمیدرو از جمله موارد مهم بررسی شده این جلسه بود.

 

وی در ادامه، افزود:

پروانه بهره‌برداری ۲۰ معدن ابطال به دلیل عدم انجام تعهدات و … فعال بودن معدن لغو شد و سلب صلاحیت ۳ معدن دیگر هم در یک فرصت دو ماهه به صورت موقت، رفع و به تعویق افتاد.

همچنین ۱۱ معدن هم به صورت موقت تعطیل شدند تا بتوانند از این فرصت قانونی برای انجام تعهدات و اقتصادی کردن طرح بهره‌برداری خود اقدامات لازم را انجام دهند.

طبق قانون اگر معادن نیز تعطیل هم باشند بایستی مطابق با میزان برداشتی که در مجوزات قانونی و پروانه بهره‌برداری آن‌ها است حقوق دولتی خود را پرداخت کنند که این مهم بخشی از تعهدات بهره‌برداران محسوب می‌شود.

 

رئیس سازمان صمت فارس در پایان، با توسعه فعالیت‌های اکتشافی معادن و حل مشکلات آن‌ها، اظهار داشت:

پیگیری فعالیت‌های اکتشافی و ارائه طرح توجیهی اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن با در نظرگرفتن ملاحظات قانونی در منابع طبیعی محیط زیست در کارگروه تعامل در سطح ملی و همچنین کارگروه‌های استانی در دست انجام است.

 

*** مشکلات توسعه فعالیت‌های اکتشافی

 

ایزدی در رابطه با توسعه فعالیت‌های اکتشافی معادن و حل مشکلات آن‌ها، اظهار داشت:

پیگیری فعالیت‌های اکتشافی و ارائه طرح توجیهی اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن با در نظرگرفتن ملاحظات قانونی در منابع طبیعی محیط زیست در کارگروه تعامل در سطح ملی و همچنین کارگروه‌های استانی در دست انجام است.

 

رئیس سازمان صمت فارس در رابطه با جایگاه معادن در اقتصاد استان فارس، خاطرنشان کرد:

روند رو به رشدی در صدور پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری در معادن این استان به وجود آمده است که انتظار است با توجه به افزایش میزان سرمایه‌گذاری‌های جدید بتوانیم با ایجاد صنایع وابسته و فرآوری از خام‌فروشی جلوگیری کنیم و ارزش افزوده مواد معدنی را در راستای اشتغالزایی و بهبود وضعیت اقتصادی نیز افزایش دهیم.

 

***  استاندار فارس/ محور‌های اساسی برنامه‌ریزی در زمینه معادن فارس

 

 استاندار فارس با بیان اینکه اقدامات و عملیات اجرایی انجام شده در معادن باید میزان پیشرفت خوبی را داشته باشد، بیان کرد:

طبق بررسی‌های انجام شده کارشناسان و مسئولان حوزه معدن استان، پروانه بهره‌برداری بیش از ۲۰ مورد معادن تعطیل و نیمه‌تعطیل که کمتر از ۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند یا اینکه به تعهدات قانونی خود عمل نکرده‌اند، باطل خواهد شد و طی یک فرآیند قانونی به بهره‌بردار جدید واگذار خواهد شد.

ما موظف نیستیم که صرفا از ۲۰ معدن که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، دفاع کنیم بلکه باید از مردم و افرادی که توانمندی و صلاحیت لازم را در ایجاد اشتغال و بهره‌برداری مناسب از معادن را دارند، حمایت کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه مشکلات مربوط به سلب صلاحیت تعدادی از معادن در صورت انجام تعهدات خود نیز رفع خواهد شد، افزود:

برخی از معادن طبق یک مهلت دو ماهه فرصت دارند تا مطابق یک برنامه زمان‌بندی نسبت به پیشرفت مراحل اجرایی مجموعه خود اقدام کنند، در غیر این‌صورت پروانه بهره‌برداری آن‌ها هم لغو خواهد شد.

ایمانیه اجرایی شدن طرح جامع معادن در استان فارس را یک عامل اساسی برای ایجاد شرایط مناسب در زمینه اقتصادی دانست و در این باره، بیان کرد:

اجرایی شدن طرح جامع معدن در سال ۱۴۰۱ با همکاری دستگاه‌های متولی و مرتبط نیازمند تهیه و تدوین یک برنامه‌های عملیاتی در سطح استان است تا بتواند میزان بهره‌برداری ما را از این معادن، بهینه و اقتصادی کند.

 

به گزارش صنایع، استاندار فارس در رابطه محور‌های اساسی برنامه‌ریزی در زمینه معادن فارس، اظهار داشت:

کشف معادن، واگذاری معدن، توسعه معادن، صنایع وابسته در کنار معادن، حقوق دولتی و ساماندهی و تعیین‌تکلیف معادن تعطیل و نیمه تعطیل از جمله مواردی است که مدیران و کارشناسان استان بایستی برای آن برنامه‌ریزی داشته باشند.

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید