کد خبر:351892
پ
لبنیات
سخنگوی انجمن لبنی ایران:

پیشنهاد راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی  

سخنگوی انجمن لبنی ایران راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را تشریح کرد.

سخنگوی انجمن لبنی ایران راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را تشریح کرد.

 

*** تشریح آخرین وضعیت صدور کارت الکترونیکی برای خرید محصولات لبنی 

 

به گزارش صنایع، محمدرضا بنی طبا درباره آخرین وضعیت صدور کارت الکترونیکی برای خرید محصولات لبنی، اظهار داشت:

هنوز اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده ضمن اینکه کارت مذکور برای کلیه اقلام ضروری سبد خانوار پیشنهاد شده است.

وظیفه نظام حاکمیتی این است که بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اصلاح نظام یارانه‌ای از دهک‌های محروم حمایت ویژه کند چرا که این افراد بعد از حذف ارز و افزایش تورم و نرخ مواد غذایی قادر به خرید این محصولات نخواهند بود.

 

سخنگوی انجمن لبنی با بیان اینکه دولت به جای پول نقد باید به خانوار کارت الکترونیکی بدهد، تصریح کرد:

تجربه ثابت کرده پول نقد به جامعه هدف برخورد نمی‌کند و مردم به جای اینکه این پول را صرف خرید مواد غذایی و اقلام ضروری سبد خانوار کند آن را خرج سایر هزینه‌ها از جمله اجاره خانه یا حمل و نقل می‌کند.

 

*** زیر ساخت‌های صدور کارت الکترونیکی در کشور وجود دارد 

 

بنی طبا با اشاره به اینکه اجرای طرح کارت الکترونیکی برای کالاهای اساسی و اقلام ضروری خانوار در کمیسیون‌های مختلف مجلس در دست پیگیری و بررسی است، بیان کرد:

اجرای این طرح چندان کار دشواری نیست و زیرساخت‌های آن در کشور وجود دارد ضمن اینکه با اجرای آن یارانه‌ها هدفمند می‌شود و منابع آن نیز از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مابه‌التفاوت این ارز با ارز آزاد تأمین خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه کلیه خانوار تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، کارگران، فرهنگیان و سایر دهک‌های محروم و پایین جامعه مشمول دریافت این کارت خواهند بود، اظهار داشت:

اقلامی مثل برنج، روغن، تخم مرغ، مرغ، گوشت و لبنیات در کارت مذکور دیده شده و خانوار می‌توانند با استفاده از آن این اقلام را خریداری کنند.

انجمن لبنی از ابتدا برای اجرای این طرح مصر بوده و وزارت جهاد کشاورزی به طور جد پیگیر آن است.

سرانه مصرف لبنیات با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

 

بنی طبا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش تورم طبیعتاً سرانه مصرف لبنیات در کشور کاهش پیدا می‌کند، گفت:

برآورد ما این است که سرانه مصرف لبنیات بین ۲۰ تا ۳۰ درصد در طی اجرای این طرح کاهش پیدا کند.

 

 

بیشتر بخوانید:

بن کارت خرید لبنیات در راه است؟/ این کارت‌ها شامل چه کسانی خواهد شد؟

 

 

*** اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها افت شدیدی در سرانه مصرف لبنیات داشت 

 

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ قرار بود سرانه مصرف لبنیات در کشور به ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم برسد، عنوان کرد:

در سال‌های ۸۸ و ۸۹ این رقم بیش از ۹۰ کیلوگرم بود اما با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها افت شدیدی را در این زمینه تجربه کردیم و حدود ۱۰ کیلوگرم از میزان مصرف سرانه کاسته شد و در حال حاضر این رقم چیزی حدود ۷۵ تا ۸۰ کیلوگرم در حالت خوشبینانه است که نصف رقمی است که قرار بود در چشم‌انداز به آن دست پیدا کنیم.

 

سخنگوی انجمن لبنی ایران در ادامه افزود: 

با توجه به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سرمایه در گردش و نیاز به نقدینگی را در واحدهای تولیدی نیز افزایش می‌دهد، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید استقبال خوبی از طرح‌های حمایتی کرده و به طور جد پیگیر اجرای این طرح‌ها برای احقاق حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است و همانطور که اشاره شد شخص وزیر جهاد کشاورزی به طور جد پیگیر طرح ایجاد کارت الکترونیکی برای خرید اقلام ضروری توسط مردم است تا قدرت خرید مصرف کنندگان کاهش پیدا نکند.

 

وی با اشاره به افزایش نگرانی‌ها درباره کاهش مجدد مصرف سرانه لبنیات در کشور، یادآور شد:

برای این منظور سه راهکار را پیش بینی کردیم که راهکار اول همان اجرای طرح کارت الکترونیکی برای خانوار است، علاوه بر این نباید اجازه بدهیم در جمعیت نوجوانان و کودکان به ویژه در استان‌های محروم کاهش مصرف سرانه اتفاق بیفتد به همین جهت اجرای طرح شیر رایگان مدارس دومین راهکاری است که پیشنهاد می‌شود.

 

بنی طبا با بیان اینکه برای اجرای این طرح بودجه‌ای در نظر گرفته شده اما بسیار کمتر از توقع ماست، تصریح کرد:

اگر مسئولان واقعاً می‌خواهند مصرف سرانه ضربه نخورد باید تأمین شیر برای جمعیت دانش‌آموز به ویژه دانش آموزان دختر را در اولویت کار قرار دهند چرا که از هر سه زن ایرانی یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می‌شود که دلیل اصلی آن کمبود مصرف لبنیات و فرآورده‌های لبنی است.

وی از دولت و سازمان برنامه و بودجه خواست مانند سال‌های گذشته عمل نکند و روی این مساله تمرکز ویژه داشته باشد.

 

*** آماده همکاری با دولت هستیم 

 

سخنگوی انجمن لبنی ایران همچنین ضمن درخواستت از آموزش و پرورش برای اجرای طرح شیر با کیفیت، اظهار داشت: 
 در مناطق دورافتاده به دلیل مشکلات حمل و نقل و نگهداری محصول باید از شیر استریل استفاده شود.

دولت باید تدبیری بیندیشد که تولیدکنندگان بتوانند محصولات لبنی را مستقیماً به مردم عرضه کنند چرا که ۳۰ درصد قیمت محصولات لبنی مربوط به شبکه پخش و خرده فروشی است و اگر عرضه به شکل مستقیم انجام شود این درصد از قیمت لبنیات کم خواهد شد به عنوان مثال دولت می‌تواند در میادین میوه و تره بار مکانی را در اختیار تولیدکننده قرار دهد تا محصولات خود را آنجا به مردم عرضه کنند.

 

وی در ادامه خاطر نشان ساخت:

برای این کار حتی ما غرفه نمی‌خواهیم و اگر نقطه‌ای را مشخص کنند که ماشین‌های یخچال بتوانند محصولات خود را به مردم عرضه کنند این کار را خواهیم کرد.

 

به گزارش صنایع، سخنگوی انجمن لبنی ایران در پایان، با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی تاکنون همکاری خوبی با تشکل‌ها داشته است، تصریح کرد:

در زمینه حذف یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاها در حال حاضر به هسته سخت کار رسیده‌ایم و دولت باید کار دشواری را انجام دهد. به همین جهت اجرای طرح نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها و بخش خصوصی است و ما نیز آمادگی داریم تا دولت را در این مسیر همراهی کنیم.

مهر

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول