کد خبر:350007
پ
شاوردیان
عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران:

مالیات سالانه بر خانه‌های لوکس، کمتر از شارژ ماهانه برخی آپارتمان‌ها! / میزان مالیات باید مانع دلالی کاذب شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران معتقد است، مالیات از خانه‌های لوکس باید به نحوی تنظیم شود که ریسک و هزینه سوداگری و سفته بازی در بازار ملک را افزایش دهد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران معتقد است، مالیات از خانه‌های لوکس باید به نحوی تنظیم شود که ریسک و هزینه سوداگری و سفته بازی در بازار ملک را افزایش دهد.

 

*** تأثیر مالیات بر خانه‌های لوکس بر بازار مسکن

 

به گزارش صنایع، آرا شاوردیان درباره با تاثیر مالیات بر خانه‌های لوکس بر بازار مسکن، گفت:

اساساً قوانین مالیات ستانی از املاک به منظور مقابله با احتکار، انجماد مسکن و مقابله با جریان سفته‌‌بازی و سوداگری ملکی صورت می‌گیرد؛ اما اجرای دقیق قوانین مالیات ستانی به دو بازوی بسیار مهم نیاز دارد و آن هم اراده و اهتمام مجری و دیگری وجود آمار و اطلاعات دقیق است.

 

وی با بیان اینکه رئیس سازمان امورمالیاتی در حالی خبر از اجرای قانون مالیات از خانه‌های لوکس داده که به تعداد آنها هیچ اشاره نکرده است، تصریح کرد:

اینکه همواره در اجرای قوانین با کمبود اطلاعات، امار مواجه می‌شویم یک نقص بسیار بزرگ است. متاسفانه در برخی از موارد به دلیل نبود اطلاع درست از جامعه آماری دچار تصمیم‌گیری های غلط می‌شویم. بنابر این مسئولان این حوزه باید یک فکر اساسی برای تکمیل اطلاعات کرده و این نقص را نه تنها در زمینه مسکن بلکه در تمام حوزه‌ها برای همیشه برطرف کنند.

 

*** میزان اخذ مالیات بر خانه های لوکس

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران با انتقاد از میزان اخذ مالیات بر خانه های لوکس، ادامه داد:

اگر قوانین مالیاتی که بر املاک کشور وضع می‌شود اثر بخش تنظیم و به درستی اجرا شود در نهایت منجر به شکست انجماد املاک و سپس عرضه واحدهای مسکونی به بازار به نفع تقاضای واقعی مصرف و همچنین کاهش و یا تعادل در قیمت ها می‌شود.

حال باید ببنیم آیا مالیاتی که برای خانه های لوکس در نظر گرفته شده به اندازه کافی اثر بخش خواهد بود؟

 

وی در ادامه اضافه کرد:

در حال حاضر قرار است بر خانه‌هایی که ارزش انها بیش از ۱۰ میلیارد تومان است، نسبت به مازاد ارزش ملک به صورت سالانه مالیات اخذ شود و این رقم برای خانه های گران قیمت‌تر به نسبت ارزش ملک افزایش پیدا کند.

به نظر می رسد میزان مالیات خانه های لوکس عملاً در برابر قیمت ملک عددی بسیار ناچیزی بوده در حالی که رقم شارژ ماهانه این واحدهای مسکونی رقمی بسیار بالاتر از مالیاتی خواهد بود که با زحمت اخذ می‌شود و طبیعتا با این شیوه اهداف مدنظر محقق نخواهد شد و از طرفی درآمدی هم که از این شیوه برای دولت به دست می‌آید رقم قابل توجهی نمی‌شود.

 

*** کنترل بازار مسکن

 

به گزارش صنایع، عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان، اضافه کرد:

لذا در حال حاضر اگر به دنبال کنترل بازار مسکن و رهایی آن از احتکار هستیم در کنار اخذ مالیات بر خانه های لوکس که حدود ۵ درصد از کل املاک را تشکیل می‌دهند، مالیات از خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه را نیز اجرایی کنیم، هرچند برای اثر بخشی مناسب باید ریسک و هزینه سفته‌‌بازان و محتکران نیز افزایش یابد.

خانه ملت

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول