کد خبر:349236
پ
پیمان پاک
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران پاسخ داد

مانع اصلی پیش روی تجارت کشور چیست؟/ به دنبال ابزارهایی برای جایگزین کردن سوئیفت هستیم

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه به دنبال ابزارهایی برای جایگزین کردن سوئیفت هستیم، مانع اصلی پیش روی تجارت کشور را سیستم اسناد اعتباری و ال سی دانست.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه به دنبال ابزارهایی برای جایگزین کردن سوئیفت هستیم، مانع اصلی پیش روی تجارت کشور را سیستم اسناد اعتباری و ال سی دانست.

 

*** اهمیت صادرات

 

به گزارش صنایع، علیرضا پیمان پاک با اشاره به اینکه ضمانت صادرات از جمله مسائل مورد توجه ما است، اظهار کرد:

در حال حاضر نقل و انتقال ارز چالش اصلی نیست زیرا صراف با یک هزینه‌ای از هر جای دنیا می‌تواند ارز را بگیرد و بفرستد دقیقاً مثل کاری که در این ماه‌ها انجام شد، البته این کار هزینه دارد و باید فرایند آن تسهیل شود اما هم اکنون مشکل اصلی ما سیستم اسناد اعتباری و ال سی است.

معاون وزیر صمت در ادامه افزود:
در حال حاضر اکثر صادرکنندگان ما به صورت اعتباری کار می‌کنند به این شکل که صادرکننده یا کالا را به کشور ایکس می‌فرستد و بعد ارز را می‌گیرد یا اول ارز را می‌گیرد و بعد کالا را ارسال می‌کند، تضامین این اقدام در دنیا با ال سی حل شده و ال سی هم بر پایه سوئیفت است.
 
 
بیشتر بخوانید:
 

*** به دنبال ابزارهایی برای جایگزین کردن سوئیفت هستیم

 
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ما به دنبال ابزارهایی برای جایگزین کردن سوئیفت هستیم، اظهار کرد:
ساده‌ترین ابزار جایگزین سیستم صندوق ضمانت صادرات است که تقویت خواهد شد. این صندوق با صندوق متناظر در کشور ایکس قرارداد می‌بندد و از طریق این قرارداد صادرکنندگان دو کشور بیمه می‌شوند. بنابراین بیمه صادراتی به عنوان یکی از راهکارهای تضمین صادرات، به راحتی جایگزین ال سی می‌شود.
به عنوان نمونه ممکن است صادرکننده کالا را به مشتری تحویل دهد اما در مقابل پولی دریافت نکند، در این صورت می‌تواند با ارائه اسناد به صندوق ضمانت صادرات پول بگیرد و بیمه نیز خسارت را بدهد.
 
 

*** پیاده‌سازی سیستم شبه سوئیفت

 
وی با اشاره به نحوه پیاده سازی سیستم شبه سوئیفت، تصریح کرد:
سیستم شبه سوئیفت به این صورت است که دو بانک در دو کشور روی پول محلی کدهایی را تعریف می‌کنند که می‌تواند جایگزین سوئیفت شود، از این طریق خود به خود ال سی به وجود می‌آید.
 
به گزارش صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، در پایان، اضافه کرد:
در حال حاضر در حوزه اوراسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی سیستم شبه سوئیفت یا اجرا شده و یا در دست اجرا قرار دارد.
 
 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول