کد خبر:348797
پ
وزیر صنعت
صنایع گزارش می‌دهد:

سفر وزیر صنعت به استان هرمزگان/ برنامه‌های وزارت صنعت برای ارتقاع صنایع تولید آلومینیوم کشور

وزیر صنعت به منظور افتتاح و بازدید از چند طرح صنعتی به استان هرمزگان سفر کرد.

وزیر صنعت به منظور افتتاح و بازدید از چند طرح صنعتی به استان هرمزگان سفر کرد.

 

هرمزگان

 

 

*** نشست با فعالین صنعتی، معدنی و تجاری هرمزگان/۱۰:۳۶

 

به گزارش صنایع، سیدرضا فاطمی امین در حاشیه نشست با فعالین صنعتی، معدنی و تجاری هرمزگان، اعلام کرد:

فعالیت «سامانه‌ پاسخگویی» توسط وزارت صنعت در مرحله نخست در پنج استان از جمله استان هرمزگان آغاز شده است.

کار این سامانه به گونه ای است که تمامی تقاضاها از طریق شماره ۱۲۴ (مکاتبه و حضوری) که به سازمان صمت استان ارجاع می شود را بررسی نموده و کار را متناسب با درخواست موجود به بخش و واحد مربوطه به طور مستقیم ارجاع می دهد و در اسرع وقت به دست فرد مربوطه می‌رسد  و از طرف درخواست کننده، پیگیری‌ کرده که این کار به سرانجام برسد.

وی ضمن اشاره به حذف بروکراسی اداری با توجه به راه اندازی سامانه پاسخگویی در وزارت صنعت، افزود:

امید است این سامانه که در هفته جاری در استان هرمزگان فعال شده است طی یکی دو هفته آینده بطور کامل عملیاتی شود و این نوید خوبی است که کارهای اداری یا بروکراسی که همه از آن به نحوی مشکل دارند در بخش صنعت، معدن و تجارت ازبین برود.
تا اکنون ممکن است شهروندان هرمزگانی به تلفن ۱۲۴ بعنوان تلفن شکایات قیمت کالا و خدمات توجه کرده باشند ولیکن از این پس علاوه بر طرح شکایت، شهروندان می توانند تمامی درخواستهای این مجموعه اعم از واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و تجاری و طرح هر گونه مساله را با ارتباط گرفتن با سامانه ۱۲۴ راهنمایی لازم را دریافت کنند.
قبل از انجام سفرهای استانی، از هفته ها قبل، موضوعات و مسائل در بخشهای مختلف حوزه مربوطه بررسی و چالش‌ها مشخص می شوند و متناسب با آن چالش ها، راه حل ها و مصوباتی برای سفر آماده می شود.

وی در ادامه افزود:

در این سفر استانی دیدارها و بازدیدهایی از واحدهای تولیدی و اقتصادی و همچنین نشست هایی با فعالان صورت می گیرد و پس از شنیدن مسائل واحدهای اقتصادی اعم از صنعتی، معدنی و تجارتی که با آن مواجه هستند، راه حل هایی مطرح می شود که سعی بر اطلاع رسانی به موقع آن هستیم.
ممکن است در برخی موارد غفلت صورت گرفته باشد، لذا پس از شناسایی و هدف‌گذاری، امید است بتوانیم در اسرع وقت آن ها را حل و فصل کرده و در مجموع فضای مناسبی برای تولید مهیا کنیم.

فاطمی امین با اشاره به تخصیص بودجه جهت واحدهای تولیدی، اذعان داشت:

در مورد طرح های نیمه تمام، بودجه ای را با بانک ها صحبت کردیم و تخصیص داده شده است.
مشکلات مالی در واحدهای تولید وجود دارد ولیکن همه واحدهای تولیدی با مسأله مالی دست و پنجه نرم نمی کنند و خیلی از مسائل و مشکلات، مالی نیست.
پروژه تامین مالی زنجیره ای راه اندازی شده است که با منابع موجود ۳۰ درصد منابع مالی بیشتری در اختیار واحدهای تولیدی قرار خواهد گرفت .

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه بیان داشت:

خیلی از واحدهای تولیدی با مشکلاتی اعم از صادرات و بورس کالا مواجه اند که همه آنها راه حل دارند که در اسرع وقت مشکلات آنها حل وفصل خواهد شد.
 چهار پروژه برای کمبود انرژی درحال پیگیری است که نخستین آن، بازار برق است از آنجایی که به معنای دقیق، بازار برق نداریم عملا تخصیص بهینه و توزیع انرژی موجود در حوزه برق اتفاق نمی‌افتد.
در این راستا با وزارت نیرو هماهنگ هستیم و کار مشارکتی را آغاز می کنیم و با استقرار بازار برق، بسیاری از مسائل، حل و فصل خواهد شد.

وی در ادامه افزود:

به منظور احداث نیروگاه ها، تفاهم نامه ای با وزارت نیرو با بیش از ۱۰ هزار مگاوات منعقد گردیده که از این مقدار یکهزار و ۷۰۰ مگاوات آن در استان هرمزگان است.
تفاهم‌نامه با وزارت نیرو، خیلی از شرایط را تسهیل می کند که کمک شایانی به بخش صنعت است.

البته خیلی از واحدهای فولادی نسبت به احداث نیروگاه اقدام کرده اند تا با کمبود برق مواجه نشوند.

وزیر صنعت درپایان، ضمن اشاره به قیمت گاز برای نیروگاههای صنعتی، بیان داشت:

اقدام بعدی، دولت در بودجه سال آینده ، تبصره ای را پیشنهاد داده که قیمت گاز برای نیروگاه های صنعتی معادل قیمت گاز برای نیروگاه های وزارت نیرو باشد که اقدام بسیار بزرگی است و سبب می شود اکثر ظرفیت های معطل مانده در بخش تولید فعال شوند و همچنین واحدهای صنعتی تشویق می شوند که برق مورد نیاز خودشان را تامین کنند که به افزایش راندمان کمک می کند.
به منظور کاهش مصرف آب و انرژی در واحدهای صنعتی در صدد کاری هستیم که انجام هم‌زمان چهار موارد ذکر شده می تواند مسائل بخش تولید را در حوزه برق تا دو الی سه سال آینده بطور کامل حل کند.

 

 

 

 

 

هرمزگان

 

*** بازدید از منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس/ ۲۰:۱۵

 

 سید رضا فاطمی امین با حضور در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از اسکله تخلیه و بارگیری مواد معدنی این منطقه بازدید کرد.

شایان ذکر است؛ که اسکله منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با ظرفیت ۱۲ میلیون تن در دو پست اسکله ۶ میلیون تنی عملیات تخلیه و بارگیری کشتی های با ظرفیت ۱۰۰ تن فعالیت می کند.

همچنین منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با وسعت تقریبی ۵۰۰۰ هکتار در ۴ سایت جنوبی، میانی، شمالی و توسعه به لحاظ جغرافیایی تقسیم که ۲۰۰۰ هکتار آن عملیاتی و شرکتهای سرمایه گذار در حال اجرا یا بهره برداری طرح های مورد نظر بوده و ۳۰۰۰ هکتار دیگر در حال آماده سازی زیرساختها می باشد.

لازم به ذکر است؛ این منطقه با اشتغالزایی بالغ بر ۱۳ هزار نفر در ۱۳ کیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد که با توجه استقرار صنایع بزرگ در این مجموعه عظیم اقتصادی، به قطب صنعت فولاد، آلومینیوم، تخلیه و بارگیری مواد معدنی، نفتی و انرژی برق تبدیل شده است.

 

هرمزگان

 

*** مراسم جشن دستیابی به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن آلومینیوم جنوب/ ۱۲:۵۵

 

سیدرضا فاطمی امین در مراسم جشن دستیابی به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن آلومینیوم جنوب، اظهار داشت:

در برهه‌ای از زمان هستیم که باید بر یکپارچگی صنعت و معدن تمرکز داشته باشیم و امروز دغدغه پایداری و تکمیل این صنعت را دارم.

 

وی با بیان اینکه در برخی از صنایع مثل فولاد به این پایداری رسیدیم، بیان کرد:

باید در صنعت آلومینیوم نیز به همین مرحله برسیم بنابراین همه انرژی باید بر صنایع پایین دست و بالادست متمرکز شود.

 

وزیر صمت با بیان اینکه این آمادگی برای حمایت و تمرکز صنایع در وزرات صمت وجود دارد، افزود:

باید یک جریان مطمئن در تامین مواد اولیه ایجاد کنیم و فعالان این صنعت بر یکپارچگی و پایداری تمرکز کنند و در وزارت خانه نیز این آمادگی وجود دارد که حمایت کند.
تمامی صنایع کشور از جمله آلومینیوم باید به روز ترین صنایع بوده و محصولاتی در بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنند که بهترین کیفیت را داشته باشد.

لازم به ذکر است؛ در مسیری قرار گرفته‌ایم که باید شکوفایی صنعت را شاهد باشیم.

 

فاطمی امین در ادامه افزود:

ایران به ظرفیت خوبی در حوزه تولید و اکتشاف آلومینیوم دست‌یافته است و ایران باید به سمتی حرکت کند که بتوان علاوه بر صنایع پایین دستی بر سایر معادن نیز سرمایه گذاری کنند.
ایجاد جریان مطمئن در تأمین منابع اولیه می‌توان آینده آلومینیوم را تضمین نمود اما نیاز است که تجمع سرمایه گذاری در کشور صورت بگیرد.

 

وزیر صمت در پایان، خاطرنشان کرد:

تمامی صنایع از جمله صنایع تولید آلومینیوم باید با بهترین کیفیت در ابتدا در بازارهای داخلی عرضه شده و سپس نسبت به عرضه در بازارهای جهانی اقدام شود.

 

هرمزگان

 

*** جشن دستیابی به ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تنی آلومینیوم جنوب/ ۱۱:۴۵

 

کارخانه بزرگ آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری یک میلیارد و دویست میلیون دلاری سالکو ایجاد شده است.

شهرک صنایع پایین دستی (آلوم شهر) برای ساخت قطعات و همچنین محصولات نیمه ساخته آلومینیومی در مجاورت مجتمع آلومینیوم جنوب احداث خواهد شد که بخشی از آلومینیوم تولیدی سالکو بصورت مذاب به عنوان ماده اولیه صنایع مذکور به صنایع مستقر در آلوم شهر منتقل خواهد گردید.

این کار علاوه بر صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف انرژی باعث تشکیل خوشه صنعتی آلومینیوم در آلوم شهر می گردد.

در حال حاضر شرکت هایی از بخش خصوصی برای توسعه آلوم شهر اعلام آمادگی نموده اند که با در نظر گرفتن ظرفیت‌های بی نظیر منطقه ویژه اقتصادی لامرد، از سرمایه‌گذاران جهت استفاده و بهره‌وری از این فرصت مغتنم دعوت به عمل می آوریم.

 

هرمزگان

 

*** آیین آغاز عملیات اجرایی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۳ مگاواتی لامرد/ ۱۱:۳۰

 

نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۳ مگاواتی لامرد به منظور برق رسانی به کارخانه آلومینیوم جنوب و سایر صنایع سیمان، منیزیم، پتروشیمی، صنایع فولاد و… در منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر لامرد کلنگ‌زنی شد.

در این نیروگاه از تکنولوژی جدید با توربین های کلاس F با راندمان ۵۸/۵٪ استفاده شده و حداکثر ظرفیت عملی آن در شرایط طراحی ۷۹۵ مگاوات است.

نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۱۳ مگاواتی لامرد علاوه بر پاسخگویی به نیاز رو به افزایش مصرف انرژی الکتریکی در سطح کشور در اثر افزایش جمعیت، آلایندگی کمتر در تولید انرژی الکتریکی سالانه و صرفه‌جویی در مصرف سوخت را نیز داراست.

حضور بخش خصوصی در خودکفایی صنعت برق و از سوی دیگر آزاد شدن ظرفیت نیروگاه‌های مرزی جهت صادرات انرژی الکتریکی از نکات مثبت و حائز اهمیت احداث نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد است.

این نیروگاه که با سهامداری شرکت برق و انرژی غدیر و شرکت سبا نوین در مساحتی بالغ بر ۸۰ هکتار امروز در لامرد کلنگ زنی شده است واحد نخست آن با اشتغال مستقیم ۵۰ نفر و ۱۰۰ نفر غیر مستقیم پس از ۱۸ ماه از کلنگ زنی به بهره‌برداری خواهد.

 

 

هرمزگان

 

*** بازدید وزیر صنعت از یک شرکت پالایشگاهی در شهرک صنعتی مهر/ ۱۰:۲۰

 

سیدرضا فاطمی امین در بازدید از یک شرکت پالایشگاهی در شهرک صنعتی مهر، مطرح کرد:

فاز اول این مجموعه تولیدی تاکنون با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که جهت تکمیل و به بهره‌برداری رساندن آن نیازمند هزار میلیارد ریال دیگر اعتبار دارد.

 

وزیر صنعت در پایان، خاطر نشان کرد:

با توجه به سفر اخیر رئیس جمهور محترم در مهر ماه ۱۴۰۰ در سفرهای استانی خود به فارس مقرر و مصوب گردید که جهت تکمیل فاز اول آن تسهیلات مناسبی توسط بانک عامل در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

 

 

بیشتر بخوانید:

احضار وزیر صنعت به مجلس

دیدار وزیر صنعت با معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری

آقای وزیر صنعت در انتصابات خودروسازی‌ها دخالت نکنید/ ایران خودرو و سایپا حیاط خلوت شما نیست/ دخالت‌های شما وجهه قانونی ندارد و مجلس با این مسئله برخورد قانونی خواهد کرد

 

 

*** دیگر برنامه‌های وزیر صنعت در بازدید از شهرک صنعتی مهر

 

در جریان قرار گرفتن مشکلات برق، زمین و آب و شرایط کاری پیمانکار فنی و نصب تجهیزات در این پالایشگاه و بازدید از شرکت طالب صنعت سپاهان و همچنین دستورات لازم در زمینه تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها و اهمیت اجرا و تکمیل خطوط انتقال برق دو مداره به میزان ۲۰ کیلو وات تا ورودی این شهرک از دیگر برنامه‌های وزیر صمت در شهرک صنعتی مهر بود.

 

 

*** سفر وزیر صنعت به هرمزگان/ ۱۰:۰۰

 

به گزارش صنایع، سیدرضا فاطمی امین صبح امروز برای افتتاح و بازدید از چند طرح صنعتی در شهرستان لامرد حضور یافت.

شرکت در مراسم آغاز ساخت نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی غدیر و جشن تولید ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم در کارخانه آلومینیوم جنوب و بازدید از برخی طرح های صنعتی از برنامه‌های سید رضا فاطمی امین در شهرستان های لامرد و مُهر است.

بازدید از پالایشگاه پارسیان شهرستان مهر، بازدید از آزادراه لامرد-پارسیان و پروژه انتقال آب از خلیج فارس ازجمله برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به این دو شهرستان جنوبی فارس است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول