کد خبر:349144
پ
یحیی ابراهیمی
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

حذف ارز ترجیحی برای دارو باعث بروز مشکل برای مردم می‌شود

عضو کمیسیون بهداشت مجلس معتقد است، حذف ارز ترجیحی برای بعضی از داروها مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس معتقد است، حذف ارز ترجیحی برای بعضی از داروها مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند.

 

*** ۹۷ درصد تولید داخلی دارو و سه درصد از خارج از کشور وارد می‌شود

 

به گزارش صنایع، یحیی ابراهیمی ضمن اشاره به قیمت دارو، اظهار داشت:

قیمت دارو نباید به شکل گسترده افزایش پیدا کند.

نظر اکثر افراد کمیسیون بهداشت این نیست که ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو کاملاً برداشته شود، به‌عنوان مثال تهیه داروی استامینوفن و آسپرین با ارز آزاد خیلی فشار به مردم نمی‌آورد، ولی داروی شیمی‌درمانی، دارو‌های بیمارستانی و آنتی‌بیوتیک‌ها و دارو‌هایی که به شکل گسترده استفاده می‌شود اگر آزاد شوند مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد:
به شکل واقعی تا این لحظه در بودجه ۱۴۰۱ یک ریال بابت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد، مابه‌التفاوت آن حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که قرار است سرجمع بیمه‌ها افزایش پیدا کند تا سقف بیمه‌ها بالاتر برود و فشار روی مردم نیاید و بیمه‌ها جبران کنند.

هدف از این کار این است که جلوی قاچاق را بگیریم، چون قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای اطراف بسیار ارزان‌قیمت‌تر است.

۹۷ درصد تولید داخلی دارو و سه درصد از خارج از کشور وارد می‌شود که مواد اولیه این ۹۷ درصد آن از خارج از کشور وارد می‌شود، اما به دلیل قیمت پایین تمام شده به شکل گسترده به خارج از کشور قاچاق می‌شوند که تنها راه مبارزه با آن آزاد شدن داروست، اما به چه قیمتی؟

 

بیشتر بخوانید: 

تاثیرات ساختار جدید وزارت صنعت در خصوص اصناف/ ساماندهی اصناف بدون مجوز

۵ شرط ستاد ملی کرونا برای فعالیت اصناف 

تصویب لغو هزینه‌ای تحمیلی بر اصناف در هیات مقررات‌زدایی/ کنترل رعایت موارد بهداشتی در اصناف با روش «خود اظهاری»

 

 

*** هنوز در بیمه زیرساخت‌ها به صورت کامل ایجاد نشده

 

به گزارش صنایع،عضو کمیسیون بهداشت مجلس در پایان، با بیان این سؤال که اگر ارز را از روی دارو برداریم آیا کالاهای دیگر افزایش نمی‌یابد و دچار یک بحران اجتماعی نمی‌شویم؟ ادامه داد:

نظر اکثر افراد کمیسیون بهداشت این نیست که ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو کاملاً برداشته شود، بلکه باید منبعی دیده شود چراکه مردم توان این را ندارند که قیمت دارو به شکل گسترده افزایش پیدا کند.

به‌عنوان مثال تهیه داروی استامینوفن و آسپرین با ارز آزاد خیلی فشار به مردم نمی‌آورد ولی داروی شیمی‌درمانی، داروهای بیمارستانی و آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهایی که به شکل گسترده استفاده می‌شود اگر آزاد شوند مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند، چراکه خیلی از مردم ممکن است بیمه و دفترچه نداشته باشند.

هنوز در بیمه زیرساخت‌ها به صورت کامل ایجاد نشده که ما بگوییم دقیقاً در حوزه دارو مصرف می‌شود، ممکن است مردم یارانه دریافتی را در حوزه‌های دیگر مصرف کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول