کد خبر:349123
پ
بی‌اعتنایی اصناف به دستورالعمل
اطلاعیه:

اطلاعیه اتاق اصناف پیرامون شفاف سازی قیمت‌ها و مقابله با گران فروشی 

اتاق اصناف با انتشار اطلاعیه‌ای از شفاف سازی قیمت‌ها و مقابله با گران فروشی کالاها خبر داد. 

اتاق اصناف با انتشار اطلاعیه‌ای از شفاف سازی قیمت‌ها و مقابله با گران فروشی کالاها خبر داد. 

 

*** اطلاعیه اتاق اصناف پیرامون شفاف سازی قیمتها و مقابله با گران فروشی 

 

به گزارش صنایع، اتاق اصناف با انتشار اطلاعیه ای ضمن اعلام دومین مرحله طرح شفاف سازی قیمت به منظور مقابله با گران فروشی و کنترل قیمت ها از آورده است:

۶ گروه کالایی جدید به هشت گروه کالایی که در آذرماه مشمول درج قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف کننده بر روی کالا شده بودند، اضافه شده است.

گفتنی است، این اطلاعیه با انتشار جداولی حداکثر ضرایب سود قابل اعمال در صورت توزیع از طریق شرکت های پخش سراسری و از طریق عمده فروشی را منتشر کرده است که حداکثر درصد قابل اضافه شدن به قیمت درب کارخانه تا مصرف کننده در صورت توزیع از طریق شرکت های پخش سراسری، بین ۲۱ تا ۲۶٫۵ درصد تعیین شده و حداکثر درصد قابل اضافه شدن به قیمت درب کارخانه تا مصرف کننده در صورت توزیع از طریق عمده فروشی هم ۱۳٫۳ تا ۱۸٫۵ درصد مصوب شده است.

 

بیشتر بخوانید: 

تاثیرات ساختار جدید وزارت صنعت در خصوص اصناف/ ساماندهی اصناف بدون مجوز

۵ شرط ستاد ملی کرونا برای فعالیت اصناف 

تصویب لغو هزینه‌ای تحمیلی بر اصناف در هیات مقررات‌زدایی/ کنترل رعایت موارد بهداشتی در اصناف با روش «خود اظهاری»

 
 

*** دستورالعمل های اتاق اصناف برای قیمت گذاری کالاها 

 

لازم به ذکر است، در اطلاعیه اتاق اصناف اشاره شده است که وزارت صمت ۸ گروه کالایی جدید را به ۱۴ گروه قبل اضافه کرده تا در فرایندی تدریجی به مرور طرح شفاف سازی قیمت از طریق درج قیمت تولیدکننده برخی کالاها اجرایی شود.

به این ترتیب، مصرف کنندگان قیمت هایی متفاوت و رقابتی را در فروشگاه ها احساس خواهند کرد. ضمنا بازرسان بر رعایت سود منطقی فروش نظارت دارند.

پیش از این انواع آب میوه، ماءالشعیر، نوشابه های گازدار، غذاساز، نوشیدنی ساز، چرخ گوشت و ماکروویو مشمول این طرح شده بودند و اکنون، پودر لباسشویی، دستمال کاغذی، پوشک بچه، یخچال فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی مکلف به درج قیمت تولید کننده شده اند.

 

شایان ذکر است، اتاق اصناف با انتشار دستورالعملی ۶ بندی خطاب به عموم مردم و جامعه صنفی، اعلام کرده است:

۱- قیمت تولیدکننده/ واردکننده درج شده بر روی کالا باید عیناً منطبق با قیمت فروش بر اساس صورتحساب های صادره ( فاکتورهای فروش ) باشد.

۲- هر گونه تخفیف بیش از ۳ درصد می بایست با کاهش قیمت فروش تولیدکننده درج شده بر روی کالا صورت پذیرد و تخفیف بیش از ۳ درصد خارج از قیمت درج شده بر روی کالا از مصادیق عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری اعلامی از سوی سـازمان حمایت بوده و می بایست از این گونه اقدامات خودداری شود.

۳- در مواردی از قبیل (مناسبت های ویژه، پایان سال، اعیاد و … ) و لزوم اعطای تخفیف های مقطعی بیش از میزان تعیین شده، واحدهای مربوطه می بایست نسبت به اخذ مجوز لازم از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان محل تولید، به منظور رصد نظارت بر اعطای تخفیف واقعی به مصرف کنندگان اقدام کنند.

۴- حداکثر مبلغی که توسط مجموع حلقه های توزیعی از تأمین کننده تا مصـرف کننده می تواند به قیمت تولیدکننده/واردکننده اضافه شود شامل مجموع ضریب سود پخش سراسری (۱۰ درصد) و سود خرده فروشی (منطبق با ضرایب خرده فروشی مصوب است.

۵- در مواردی که توزیع کالا به صورت پخش سراسری نباشد مبلغ فوق به میزان ضرایب سود مصوب مربوطه کاهش می یابد.

۶- خرده فروشان می بایست نسبت به نصب برچسب قیمت مصرف کننده با لحاظ سود و هزینه های مجاز در چارچوب مصوبات اقدام کرده و همچنین درصد سود اعمالی را نیز بصورت شفاف درج کند.

 

به گزارش صنایع، گفتنی است، بر طبق این دستورالعمل، کلیه واحدهای صنفی توزیع کننده از نوزدهم دی ماه، از خرید انواع لنت ترمز، فیلتر روغن، روغن موتور، محصولات شوینده، محصولات سلولزی، سس، رب، کنسروها، ترشیجات و ماکارونی بدون درج قیمت تولید کننده بر روی بسته بندی منع شده و نسبت به نصب برچسب قیمت فروش با لحاظ سود و هزینه های مصوب به منظور شفاف سازی ملزم شده اند.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول