کد خبر:348615
پ
حسین قربانزاده
رئیس سازمان خصوصی‌سازی:

عدم استقبال از فروش هلدینگ خلیج فارس

رئیس سازمان خصوصی‌سازی عدم استقبال از فروش بلوک یک و ۲ هلدینگ خلیج فارس را اعلام کرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی عدم استقبال از فروش بلوک یک و ۲ هلدینگ خلیج فارس را اعلام کرد.

 

*** ۱۶۰ هزار میلیارد تومان پرداختی به صورت انتقال سهام

 

به گزارش صنایع، حسین قربانزاده ضمن اشاره به میزان واگذاری‌های دولتی، اظهار داشت:

بر اساس تکلیف قانون بودجه ۱۴۰۰ در زمینه واگذاری‌ها، عددی معادل ۱۶۰ هزار میلیارد تومان پرداختی به صورت انتقال سهام به صندوق‌ها و سازمان‌ها انجام شد که بخشی از آن به عنوان رد دیون تلقی می‌شود.

۸۹ هزار میلیارد تومان از آن برای سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نیروهای مسلح و بخش دیگر آن در بند «و» تبصره دو قانون بودجه به صورت جزیی آمده است و مربوط به صندوق عشایر می‌شود.
 
۹۰ هزار میلیارد تومان هم فروش سهام برای انتفاع خزانه است و این رقم در کنار آن ۱۶۰ هزار میلیارد تومان، عددی معادل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که تاکنون حتی یک ریال آن محقق نشده است و در بازار سرمایه هم چیزی به فروش نرفته است.
 
 
 
بیشتر بخوانید:
 
 

*** فروش بلوکی هلدینگ خلیج فارس

 
وی در ادامه اعلام کرد:
به تازگی به سمت فروش بلوکی هلدینگ خلیج فارس پیش رفته‌ایم که عاقبت فروش آن مشخص نیست؛ زیرا بلوک یک و ۲ درصدی آن را اخیراً عرضه کردیم اما با استقبال مواجه نشد و به فروش نرفت.
 
در وضعیت فعلی بازار سرمایه، عرضه سهام هلدینگ خلیج فارس به صورت تدریجی امکان‌پذیر نیست.
 
بلوک ۱۵ درصدی هلدینگ خلیج فارس به دلیل نقص تضامین شرکت‌کنندگان در اولین عرضه موفق نبود و عرضه دوباره آن بر اساس جلسه هیات واگذاری که روز دوشنبه برگزار شد برای ۱۰ روز آینده مورد تصویب قرار گرفت.
 

*** عرضه سهام دو شرکت به بورس

 
رئیس سازمان خصوصی سازی ضمن اشاره به عرضه‌های اولیه تاکید کرد:
عرضه اولیه ۲ شرکت آلومینای ایران و نیز پالایشگاه امام خمینی شازند را در دستور کار داریم که ورود سهام آنها به بورس به دلیل روند فعلی بازار سرمایه اجرایی نشده است.
 
قربان‌زاده اعلام کرد: اکنون درج نماد این ۲ شرکت با مشکل مواجه است اما در روزهای آینده مساله مربوط به درج نماد آنها برطرف خواهد شد.
 
اعضای شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد و دارایی و نیز مسئولان حاضر در سازمان بورس باید نسبت به زمان ورود سهام این شرکت‌ها در بازار سرمایه تصمیم‌گیری کنند.
 
وظیفه سازمان خصوصی‌سازی، آماده‌سازی این شرکت‌ها برای ارائه به هیات پذیرش است و باید فقط شرایط لازم را برای عرضه اولیه مهیا کنیم.
 
سهم دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که رقمی معادل ۱۸ درصد است را تا پایان سال به فروش می‌رسانیم.
 
در لایحه بودجه سال آینده، درآمد دولت از طریق واگذاری‌ها رقمی معادل ۷۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است.
 
 

*** نگاه درآمدی آفت خصوصی‌سازی

 
وی همچنین به تفاوت درآمد دولت از طریق سهام و مالیات اشاره کرد و افزود:
مالیات مانند یک رود رونده هرسال ادامه‌دار است اما دارایی دولت از طریق فروش سهام محدود است و بالاخره روزی تمام می‌شود؛ بنابراین بهتر است دولت فقط در مواقع خاص برای تامین کسری بودجه به آن نگاه کند.
 
نگاه درآمدی آفت خصوصی‌سازی است و برخی به دنبال این هستند تا هر چه زودتر به منظور تحقق تکلیف ارائه شده اقدام به واگذاری شرکت کنند.
نتیجه این اقدام ایجاد آسیب به اقتصاد ملی و نیز شرکت مدنظر خواهد بود.
 
 

*** سهاد دولت در بانک‌ها چقدر است؟

 
به گزارش صنایع، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پایان، اعلام کرد:
با فروش هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان عاید دولت خواهد کرد اما سهام دولت در برخی دیگر از شرکت‌ها مانند سه بانک ملت، تجارت و صادرات چندان زیاد نیست و مجموع آن بیشتر از ۱۰ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان نخواهد بود.
طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته؛ برآورد می‌شود که تا پایان سال حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان از طریق فروش بلوکی پتروشیمی خلیج فارس در اختیار دولت قرار بگیرد.
در سال ۱۴۰۱ به اقتضای شرکت‌هایی مانند شرکت آلومینای ایران و پالایشگاه شازند که وارد بورس می‌شوند تکالیف خود را محقق خواهیم کرد اما بعید می‌دانم که به عدد ۷۱ هزار میلیارد تومان لایحه بودجه دست پیدا کنیم.

ایرنا

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه
همراه اول