کد خبر:347750
پ
تراکتور و ماشین سازی
صنایع گزارش می‌دهد:

انتقاد سهامداران فملی از خرید باشگاه‌های ورزشی تراکتورسازی تبریز/ چرا بدون رضایت سهامداران و مصوبه مجمع اقدام می‌کنید 

سهامداران فملی از خرید باشگاه‌های تراکتورسازی تبریز توسط شرکت ملی مس انتقاد کردند.

سهامداران فملی از خرید باشگاه‌های تراکتورسازی تبریز توسط شرکت ملی مس انتقاد کردند.
 
 

*** انتقاد سهامداران فملی نسبت به خرید باشگاه‌های تراکتورسازی

 

 
به گزارش خبرگزاری صنایع، سهماداران فملی نسبت به خرید باشگاه تراکتورسازی تبریز توسط شرکت ملی مس واکنش نشان دادند و از این اقدام مدیران شرکت مس انتقاد کردند.
 
آنها در اظهارنظرهای غیررسمی با انتقاد از این اقدام، از اینکه این خرید بدون رضایت سهامداران و مجوز مجمع می باشد، گلایه کردند.
 
آنها ضمن انتقاد از این خرید، خطاب به مسئولان شرکت ملی مس، این سوال را مطرح کردند که چرا وقتی شرکت ملی مس سه تیم دارد، باید تیم جدید دیگری را خریداری کند .
 
 

*** فروش باشگاه تراکتور سازی تبریز

 
 
به گزارش صنایع، چندی پیش، با توجه به بن بست مدیریتی در باشگاه تراکتورسازی تبریز و دوری مالک باشگاه از امورات این باشگاه، بحث تغییر مالکیت مطرح شده است.
 
 

*** جلسه انتقال مالکیت باشگاه‌های تراکتور

 
تحقیقات خبرنگار صنایع حاکی از این است؛ چند وقت پیش جلسه انتقال مالکیت باشگاه‌های تراکتور و ماشین سازی با حضور وزیر صنعت، نماینده شرکت مس ایران ، استاندار آذربایجان شرقی و همچنین نمایندگان مجلس استان آذربایجان شرقی  در مجلس شورای اسلامی در غیاب محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتور برگزار شده است و در نهایت اعضای جلسه تصمیم گرفتند که باشگاه تراکتور را به شرکت مس ایران واگذار کنند.
 
لازم به ذکر است هنوز ابلاغ رسمی به زنوزی انجام نشده و این نشست برای تصمیم گیری انجام شده است و مالک فعلی باشگاه تراکتور باید بعد از ابلاغ رسمی، تصمیم نهایی را برای چگونگی واگذاری اتخاذ کند.
 
 

*** آیا صنایع مس می‌تواند مالک تراکتورسازی شود؟

 
 
به گزارش صنایع، درصنایع مس ایران که زیر مجموعه آن در استان آذربایجان شرقی و ورزقان یکی از قطب‌های قدرتمند آن به شمار می‌رود، فعالیت ورزشی خوبی جریان دارد ولی اینکه برای تیمی با نام تراکتور امکان هزینه داشته باشد، بعید است.
مس شرکتی با سهامی عام که در بورس عرضه شده و در اساسنامه داخلی آن نیز اجازه فعالیت‌های ورزشی داده شده است ولی این فعالیت‌ها شرایط خاص خود را دارد که خرید و مالکیت تراکتور را با اما و اگر قابل توجهی همراه می کند.
 
در قوانین داخلی شرکت مس اختصاص هزینه‌های ورزشی به تیم‌هایی مجاز است که به نام خود شرکت باشد و این بدان معناست که مدیران شاید بتوانند در لیگ برتر و برای استان آذربایجان تیم‌داری کنند اما در نهایت باید اسم تیم مس باشد و با در نظر گرفتن حساسیت اجتماعی بالایی که روی نام تراکتور وجود دارد امکان تغییر نام وجود ندارد.
موضوع دوم کلیات این انتقال است، همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم شاید مدیریت فعلی به خاطر اثبات خود باب مذاکره را باز کند ولی آیا در مس کسی قدرت ورود به چنین معامله پر ریسکی را دارد؟
و در نهایت، با توجه به آنکه دولت به تازگی تغییر یافته و گزینه اصلی وزارت صنعت که نهاد اصلی رسیدگی به امورات صنایع مس است هنوز کاملاً مشخص نشده است و از طرفی با تغییر دولت و وزارت، امکان تغییرات مدیریتی نیز در این صنایع وجود دارد، آینده چنین تصمیمی در هاله ای از ابهام قرار دارد.
 
 

*** هزینه‌ها سنگین برای خرید باشگاه تراکتورسازی 

 
 
به گزارش صنایع در پایان باید به این موضوع نیز اشاره کرد که وقتی صنایع مس در انتقال قدرت و مدیریت کشور است، امکان چنین معامله سنگینی نیز وجود ندارد زیرا تراکتور یک تیم معمولی نیست که هر خریداری بتواند پای معامله آن بنشیند و از طرف دیگر ساختاری که اکنون در اختیار باشگاه تراکتور قرار داده شده است (استادیوم، محل تمرین، ساختمان اداری، ساختمان پزشکی، هتل در حال بهره برداری و … ) در شرایط اقتصادی فعلی، هزینه‌ای بسیار بالا می‌طلبد و از طرفی این سوال مطرح می‌شود که مالک فعلی باشگاه با چه ارقامی این باشگاه را خریداری کرده است و اکنون با چه قیمتی آن را باید به فروشد برساند؟
با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم، خریدار جدید تراکتور باید با احتساب هزینه‌های فصل جاری و تامین ساختار مورد نیاز برای تمرینات، سرمایه‌ای برابر با اداره چند تیم لیگ برتری در یک سال کنار گذاشته باشد که کمی سنگین و از عهده هر شخصی خارج است و خیلی سخت سرمایه داری پیدا می‌شود که چنین هزینه‌ای برای درآمد صفر را به فوتبال وارد کند.
 
 
انتهای پیام///
منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول