کد خبر:347929
پ
شبکه ارتباطی کشور
در کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور در راستای رفع کندی شبکه ارتباطی

با تشکیل کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات، طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور انجام می شود.

با تشکیل کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات، طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور انجام می شود.

 

*** تشکیل کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات

 

به گزارش صنایع، با هدف اصلاح توزیع ترافیک شبکه و تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، سازمان فناوری اطلاعات، پژوهشگاه ارتباطات و مشارکت فعال اپراتورها و شرکت‌های تامین کننده محتوا تشکیل شده است.

 

*** یک از دلایل کندی اینترنت کشور

 

بر اساس این گزارش یکی از مشکلات موجود شبکه ارتباطی کشور در سطح اپراتورها و تامین‌کنندگان محتوا، تمرکز شبکه و محتوای مورد نیاز کاربران در تهران است، به گونه‌ای که این موضوع تاثیر معناداری در کندی شبکه و تاخیر دسترسی کاربران به اطلاعات را ایجاد می کند.

به دلیل تمرکز تجهیزات مربوط به سیستم‌های مسیریابی، ترجمه آدرس IP و صورتحساب مشترکین در تهران، ارتباط بین دو کاربر در یک اپراتور و یا ارتباطات بین کاربران دو اپراتور حتی اگر هم فرستنده و هم گیرنده درون یک استان باشد، الزاماً باید به تهران منتقل شده و بازگردد و به این ترتیب تاخیر قابل توجهی در ارسال بسته‌های دیتا از مبدا تا مقصد ایجاد می‌شود و اگر این ارتباط بین دو اپراتور متفاوت باشد، پیچیدگی و تاخیر در این مسیر بیشتر هم می‌شود.

یکی از چالش‌های این نوع توزیع ترافیک در بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی مشهود است و تهران به عنوان نقطه تمرکز عبور دیتا، ضعف بزرگی برای ارتباطات کشور محسوب می‌شود.

 

*** هدف اصلی کمیته چیست؟

 

هدف اصلی کمیته اصلاح مهندسی ترافیک در لایه شبکه، بازمهندسی شبکه برای توزیع ترافیک شبکه کشور از طریق مراکز تبادل ترافیک داخلی(IXP) و مراکز تبادل ترافیک بین‌الملل(IGW) و نقاط هسته شبکه ملی اطلاعات است. همچنین در لایه توزیع محتوا نیز شبکه توزیع محتوای داخلی در سطح کشور و متناسب با نقاط IXP در دستور کار قرار گرفته است.

 

 

بیشتر بخوانید:

تأکید مجلس بر نظارت و ساماندهی فروشگاه‌های اینترنتی/ در حال حاضر حاکمیت، آمار دقیقی از کالاهای موجود در انبارها ندارد

مجهز کردن روستا‌های کشور به اینترنت پایدار تا پایان سال ۱۴۰۱

تاکید ‌بر ‌فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ نظارت مستمر بر ‌بازار مرغ و تخم مرغ

 

 

*** اجرای فاز نخست توزیع شبکه و توزیع محتوا

 

به گزارش صنایع، طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با توجه به اقدامات بازمهندسی انجام شده، در فاز نخست سه شهر تبریز، شیراز و مشهد برای توزیع شبکه و توزیع محتوا در نظر گرفته شده و در فاز دوم، شبکه IXP تا ۱۰ نقطه توسعه می‌یابد.

بر اساس همین گزارش، تاکنون ۹ جلسه فنی در سطح کمیته مهندسی ترافیک، جلسات با اپراتورها و شرکت‌های تامین‌کننده محتوا برگزار شده و ۲۰ درصد اقدامات اجرایی مورد نیاز برای پیاده‌سازی این طرح تا انتهای سال جاری انجام می شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول