کد خبر:346249
پ
نجفی-منش-
رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی:

تصمیم شجاعانه دولت برای اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی/ حذف ارز ترجیحی، اثر مستقیم بر صنعت قطعه‌سازی ندارد

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی با بیان ایکه حذف ارز ترجیحی، اثر مستقیم بر صنعت قطعه‌سازی ندارد، تصمیم دولت برای اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصمیمی شجاعانه دانست.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی با بیان ایکه حذف ارز ترجیحی، اثر مستقیم بر صنعت قطعه‌سازی ندارد، تصمیم دولت برای اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصمیمی شجاعانه دانست.

 

*** اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی 

 

به گزارش صنایع، محمدرضا نجفی منش درباره اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت:

تصمیم دولت برای اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیمی عاقلانه و شجاعانه است، البته این قبیل تصمیمات باید به تدریج اجرا شود تا اثرات آن نیز کمتر شود.

دولت زمانی که نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات کالاهای اساسی تعیین کرد، نباید این نرخ را ثابت نگاه می‌داشت، بلکه باید هر سال نرخ بالاتری را برای آن تعیین می‌کرد تا مجبور با پرداخت مابه‌التفاوت زیاد و در نتیجه کسری بودجه و تورم بیشتر نشود.

 

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی درباره اینکه اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی بر روی صنعت قطعه‌سازی نیز اثری خواهد داشت، گفت:

این بخش از صنعت مدتی است که مشمول دریافت ارز ارزان قیمت نیست، بنابراین حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز به صورت مستقیم اثری بر وضعیت تولید صنعت قطعه‌سازی ندارد.

 

*** داخلی سازی کالاها

 

وی با تاکید بر لزوم اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان داشت:

با اصلاح این نوع ارز، کالاهایی که تاکنون با این ارز وارد کشور می‌شده‌اند، به سمت داخلی سازی بیشتر حرکت خواهند کرد، ضمن اینکه قاچاق کالاهای وارداتی با این نوع ارز نیز کاهش می‌یابد.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولید دارو باعث شده تا بخشی از تولید دارو به خارج از کشور قاچاق شود و لذا بخشی از یارانه‌ای که به مردم ایران تعلق دارد به این ترتیب از کشور خارج می‌شود.

 

نجفی منش در ادامه با تاکید بر لزوم تک نرخی شدن ارز، بیان داشت:

در مقاطعی از تاریخ اقتصاد کشور نرخ ارز بازار آزاد با نرخ ارز بانک مرکزی یکسان بوده و دقیقا در همان مقاطع زمانی اقتصاد ما حالت تعادلی داشته است.

 

 

بیشتر بخوانید:

دوراهی دولت برای حذف یا پرداخت ارز ترجیحی/ توزیع رانتی ده‌ها میلیارد دلار ذخایر ارزی

 
 

*** یارانه بخش دارو

 

به گزارش صنایع، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی در پایان، اظهار داشت:

البته در صورت اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تمهیداتی اندیشید تا نقدینگی مورد نیاز شرکت‌های داروساز و شرکت‌های واردکننده نهاده‌های دامی تامین شود تا با توجه به نیاز بیشتر به نقدینگی بعد از اصلاح این نوع ارز این شرکت‌ها با مشکلی برای واردات کالاهای اساسی مواجه نشوند.

همچنین در صورت اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت از دهک‌های پایین جامعه و اقشار آسیب‌پذیر ضروری است تا این اقشار با مشکلات معیشتی مواجه نشوند.

در صورت اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش قیمت دارو باید شرایطی فراهم شود تا یارانه این بخش از طریق بیمه‌ها و تامین اجتماعی به اقشارآسیب پذیر برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول