کد خبر:346265
پ
اوجی
وزیر نفت:

امضاء قرارداد سوآپ میان ترکمنستان، ایران و آذربایجان/ دریافت روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز در قالب این قرارداد

وزیر نفت از امضاء قرارداد سوآپ میان ترکمنستان، ایران و آذربایجان و به واسطه آن دریافت روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز در قالب این قرارداد خبر داد.

وزیر نفت از امضاء قرارداد سوآپ میان ترکمنستان، ایران و آذربایجان و به واسطه آن دریافت روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز در قالب این قرارداد خبر داد.

 

*** تامین سوخت زمستانی

 

به گزارش صنایع، جواد اوجی در حاشیه جلسه کمیسیون انرژی مجلس درباره تامین سوخت زمستانی، اظهار داشت:

به فضل الهی و تلاش همکاران و حمایت مردم تا امروز خوشبختانه در هیچ جای کشور قطعی گاز یا افت فشار نداشته‌ایم.

 

وزیر نفت با اشاره به مصرف گاز در بخش خانگی، افزود:

اکثر استان‌های کشور دچار کاهش شدید دما هستند و در نزدیک به ۲۰ استان دمای نزدیک به صفر و گاهی اوقات تا منهای یک تا دو درجه را داریم.

با توجه به تدابیری که از قبل برای تامین سوخت مایع نیروگاه‌ها و صنایع اندیشیده شده بود، آن دسته از صنایع یا نیروگاه‌هایی را که از سوخت گاز استفاده می کردند را محدود کرده‌ایم و خوشبختانه با استفاده از سوخت مایع به کار خود ادامه می‌دهند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

محورهای اصلی سازمان امور مالیاتی/ شناسایی ۲ میلیون مودی جدید از طریق کارتخوان بانکی

 
 

*** درخواست وزیر نفت از مردم

 

وزیر نفت از مردم تقاضا کرد همانگونه که تاکنون در بحث کاهش مصرف گاز و بهینه استفاده کردن از این نعمت خداوندی نهایت همکاری را داشته‌اند، از این پس هم به همکاری خود ادامه دهند تا فصل زمستان بدون چالش و قطعی گاز در بخش خانگی صنایع طی شود.

 

وی با اشاره به مصرف سوخت در بخش‌های مختلف ادامه داد:

در بخش خانگی، تجاری، حمل و نقل نزدیک به ۶۰۰ میلیون متر مکعب این روزها مصرف می‌شود، در حوزه نیروگاهی نزدیک به ۱۰۰ میلیون متر مکعب یا سوخت معادل با نفت گاز مصرف مازوت بسیار کم و نزدیک به ۲۵ میلیون مترمکعب است و با تامین سوخت مایع اجازه نداده‌ایم فعالیت صنایع متوقف شود.

تقاضای من از مردم این است که در این ایام خصوصا هفته‌هایی که در پیش داریم با توجه به اینکه کاهش دمای شدیدتری اتفاق خواهد افتاد، با خادمین خود در شرکت ملی گاز و وزارت نفت همکاری کنند تا پایان زمستان هیچ کجا شاهد قطعی گاز خصوصا برای بخش صنایع نباشیم.

 

اوجی درباره اقدامات انجام شده در زمینه سوآپ گازی، گفت:

در حاشیه اجلاسی که در کشور ترکمنستان با حضور آیت‌الله رییسی برگزار شد، قرارداد سوآپ میان ترکمنستان، ایران و آذربایجان به امضا رسید.

 

*** آغاز عملیات سوآپ از ۱۳ دی

 

به گزارش صنایع، وزیر نفت در پایان، اظهار داشت:

قرار بود عملیات سوآپ گاز از ابتدای سال نو میلادی انجام شود که خوشبختانه از روز دوشنبه این عملیات انجام شده و ما از نقطه چالا یک در شمال شرق کشور روزانه بالغ بر چهار تا چهار و نیم میلیون مترمکعب گاز را دریافت می‌کنیم که در همان استان‌ها برای تقویت شبکه کمک خوبی است.

از نقطه شمال غرب کشور و جمهوری آذربایجان هم این عملیات سواپ انجام می‌شود که با توجه به مصارف ما در بخش شمال شرق کشور به پایداری شبکه گاز کشور کمک می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول