کد خبر:334568
پ
مالیات
کارشناس امور مالیاتی:

فروش اوراق؛ جایگزین نامناسب درآمدهای مالیاتی/ تأثیر کرونا بر درآمدهای مالیاتی

کارشناس امور مالیاتی، فروش اوراق را جایگزینی نامناسب برای درآمدهای مالیاتی عنوان کرد.

کارشناس امور مالیاتی، فروش اوراق را جایگزینی نامناسب برای درآمدهای مالیاتی عنوان کرد.

 

***  درآمدزایی از طریق مالیات

 

به گزارش صنایع، علی ملک زاده درباره بودجه، اظهار داشت:

اکنون در اقتصاد کشور نیازمند آن هستیم که بودجه به سمتی سوق داده شود که از درآمدهای نفتی و سایر درآمدهایی که تأمین آنها تورم زا است، کاسته شده و به سمت درآمدهای پایدارتر مانند مالیات حرکت کنیم.

این سایر درآمدها نیز شامل درآمدهایی چون فروش اوراق و واگذاری اموال دولتی می‌شود که ناپایدار بوده یا چالش‌هایی مانند افزایش تورم را در پی خواهند داشت.

بنابراین بهترین راه افزایش درآمدهای دولت، ایجاد جهش در درآمدهای مالیاتی است.

البته لازم است این نکته مهم قید شود که در خصوص افزایش درآمدهای مالیاتی، منظور بر افزایش نرخ‌های مالیاتی و یا ایجاد فشار مضاعف روی تولیدکنندگان و قشرهای شفاف اقتصادی جامعه نیست؛ بلکه باید بتوان جلوی فرار مالیاتی و شکاف مالیاتی را گرفت تا درآمدهای دولت به نحو قابل قبولی جهش پیدا کند.
البته در افق بلندمدت نیاز داریم که درآمدهای مالیاتی را از ناحیه اصلاح ساختار مالیاتی افزایش دهیم و با پیاده سازی مالیات‌های عادلانه تر همچون مالیات بر مجموع درآمد و یا مالیات بر عایدی سرمایه، درآمدهای مالیاتی افزایش پیدا کند.
 
 

*** فروش اوراق؛ جایگزین نامناسب درآمدهای مالیاتی

 
 
وی در خصوص تجربه کشورهای مختلف در زمینه مالیات ستانی، بیان داشت:
در کشورهای دیگر شاهد هستیم درصد بالایی از درآمد دولت‌ها از طریق درآمدهای مالیاتی تأمین می‌شود.
ولی در ایران سهم درآمدهای مالیاتی از کل منابع درآمدی دولت بسیار کوچک است. تا جایی که در سال‌های اخیر، سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدهای دولت حدود ۳۰ درصد تخمین زده می‌شود.
این در حالی است که در برخی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، این سهم تا ۸۰ درصد هم محاسبه می‌شود.
در ایران نیز یک دوره روند مثبتی را در این خصوص شاهد بودیم ولی در سال‌های اخیر میزان آن به شدت کاهش پیدا کرده و برای تأمین درآمدها، به سمت فروش اوراق رفته‌ایم.
برای کوتاه مدت نیاز است که به سمت سامانه‌ها و فعالیت‌های شفافیت زا مانند سامانه مودیان و یا ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات مستقیم برای گرفتن اطلاعات از نهادهای مختلف برای جلوگیری از فرار مالیاتی حرکت کنیم.
از طرف دیگر می‌توان با اقداماتی با گسترش شکاف مالیاتی مقابله کرد. برای نمونه با استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۶۳ قانون مالیات مستقیم برای اخذ مالیات علی‌الحساب، می‌توان فرار مالیاتی را کاهش داد.
 
 

*** تأثیر کرونا بر درآمدهای مالیاتی

 
 
وی درباره مالیات علی‌الحساب، گفت:
مالیات علی‌الحساب به این معنا نیست که از همه مردم مالیات گرفته شود.
بلکه باید از یک سقفی به بالاتر از تراکنش‌ها را به عنوان مالیات در علی‌الحساب گرفته و در پایان سال مالیاتی این انگیزه ایجاد می‌شود که تراکنش‌های سازمان و اشخاص مختلف شفاف شود.
 
 

*** سهم اندک ثروتمندان از درآمدهای مالیاتی کشور

 
 
کارشناس مالیاتی در خصوص تأثیر کرونا بر درآمدهای مالیاتی، بیان داشت:
بحرانی که کرونا ایجاد کرد یک بحران جهانی و همه گیر بود و موجب آن شد که کسری بودجه در کشورهای مبتنی بر مالیات افزایش پیدا کند.
راهکار این کشورها نیز برای جبران این کسری، مالیات بر ثروت بود.
اما در ایران بحران کرونا به نفع ثروتمندان تمام شد. تا جایی که طبق بررسی‌ها درآمد برخی از اقشار تا ۲۱ برابر بیشتر شد.
بنابراین منطقی است که مالیات بیشتری نیز از آنها اخذ شود.
 
وی در اضافه کرد:
در سال‌های گذشته ۳ تا ۵ درصد از درآمدهای مالیاتی از اقشار ثروتمند دریافت شده است و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، بیش از ۷۰ درصد درآمد مالیاتی را ۱ درصد ثروتمندان پرداخت می‌کنند.
ثروت نیز اینجا به این معنای منابعی است که ذخیره شده و جریان ندارد. لذا به نفع اقتصاد است که منابع مالی را به جریان بیندازیم.
 
 

*** میزان درآمدهای مالیاتی در بودجه ۱۴۰۰

 
 
به گزارش صنایع، کارشناس مالیاتی در پایان اظهار داشت:
میزان درآمدهای مالیاتی در بودجه ۱۴۰۰، حدود ۲۵۰ هزار میلیارد پیش بینی شده بود که سازمان امور مالیاتی هر ساله به جهت تورم موجود در جامعه می‌تواند این مبلغ را احصا کند. لذا این احصا به معنای عملکرد خوب سازمان نیست بلکه سازمان امور مالیاتی بر اساس تورم موجود میزان درآمدی که در دسترس بوده را وصول کرده است.
بنابراین برای سال ۱۴۰۱ لازم است در برآورد منابع به خصوص درآمدهای مالیاتی به کم قانع نباشیم و با نگاهی واقع‌بینانه و در نظر گرفتن تورم، هدف مطلوبی تعیین شود.
به عقیده ما می‌توان با مالیات بر خودروهای لوکس، املاک لوکس و همچنین توجه بیشتر به مالیات بر خانه‌های خالی درآمدهای مالیاتی را تا حد خوبی جهش داد.
مهر
 
 
انتهای پیام///
ارسال دیدگاه
همراه اول