کد خبر:333174
پ
پورابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

توافق با دولت برای تدوین سند راهبردی برای حل مشکل کارگران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق با دولت برای تدوین سند راهبردی و بسته حمایتی برای حل مشکل کارگران خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق با دولت برای تدوین سند راهبردی و بسته حمایتی برای حل مشکل کارگران خبر داد.

 

*** چالش‌های صنعت ذغال سنگ

 

به گزارش صنایع، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی با موضوع بررسی وضعیت چالش‌های صنعت ذغال سنگ و مشکلات کارگران و کارفرمایی این حوزه، اظهار داشت:

این نشست با حضور نمایندگان شورای کارگری ذغال سنگ، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت معدنی وزارت صمت، مدیر عامل صندوق بازنشستگی فولاد، معاونت ایمیدرو و معاون وزیر اقتصاد برای بررسی مشکلات حوزه ذغال سنگ کشور برگزار شد.

بعد از بحث و بررسی و ارائه گزارش از سوی بخش‌های مختلف در چهار سرفصل توافقاتی با وزارتخانه‌های صمت، کار و اقتصاد صورت گرفت.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

در خصوص اصلاح موضوع اجرای ماده ۷ قانون کار توافقاتی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل صندوق بازنشستگی فولاد انجام و مقرر شد، شورای کارگری مکاتبات خود را در مورد ابهامات این ماده انجام داده و نسبت به تفسیر قانونی آن نظر دستگاه‌های مربوطه را مطالبه کنند و در نهایت نتیجه را به عنوان مر قانونی پذیرفته و همان نگاه تفسیری را دستگاه ها مدنظر خود قرار دهند.

 

*** خلا بیمه ای در حوزه کاری کارگران

 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به بحث خلا بیمه ای در حوزه کاری کارگران معادن ذغال سنگ، اظهار کرد:

مقرر شد، صندوق بازنشستگی فولاد کشور طی گزارشی راهکارهای تامین منابع مالی خود را در این خصوص ظرف مدت یک تا دو هفته آینده تدوین کرده و نسبت به حل مشکلات کارگران این حوزه براساس بالاترین سوابق کاری تصمیم گیری کنند، به طور مثال اگر هزار نفر وجود دارند، ابتدا مشکل بیمه ای درصدی را که بیشترین سابقه را دارند، حل کنند.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه بیان کرد:

در خصوص تعیین ضریب سختی و زیان کارهای سخت برای انجام بیمه نیز مقرر شد، وزات تعاون، کار و رفاه اجتماهی و صندوق بازنشستگی فولاد گزارشی را تدوین کنند تا در صورت پذیرش آن توسط دولت، مجلس بتواند آن را در طرح خود اعمال کند زیرا این موضوع نیاز به قانون دارد و باید دولت بار مالی آن را بپذیرد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

در بحث مالیات بر حقوق در مناطق محروم و غیر محروم و موضوع مالیات بر ارزش افزوده و عملکرد آن مقرر شد، وزارت اقتصاد در قالب یک گزارش پیشنهادات خود را بعد از تایید وزیر اقتصاد به کمیسیون اقتصادی ارسال کند.

 

*** حل مشکل کارگران

 

به گزارش صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان  با اشاره به دیگر توافقات این جلسه در خصوص حل مشکل کارگران حوزه معدن زغال سنگ کشور، اظهار داشت:

تهیه بسته حمایتی در قالب یارانه تولید و توجه به موضوعاتی مانند؛ حمایت های بیمه ای، مشارکت خارجی و موضوع منابع مالی ارزان از سوی وزارت اقتصاد، قیمت‌گذاری غیرانحصاری، ایجاد سند راهبردی برای صنعت ذغال سنگ، بازسازی و نوسازی این صنعت و … از دیگر توافقات کمیسیون اقتصادی با دولت بود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول