کد خبر:333443
پ
محسن طرزطلب
مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی:

بلاتکلیفی ساخت ١٩ هزار مگاوات نیروگاه برق

مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی از بلاتکلیفی ساخت ١٩ هزار مگاوات نیروگاه برق به دلیل ناتوانی صندوق توسعه ملی در تامین اعتبار، خبر داد.  

مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی از بلاتکلیفی ساخت ١٩ هزار مگاوات نیروگاه برق به دلیل ناتوانی صندوق توسعه ملی در تامین اعتبار، خبر داد.  

 

*** مانع اصلی ساخت نیروگاه‌ها چیست؟

 

به گزارش صنایع، محسن طرزطلب در خصوص دلایل خاموشی‌ها، اظهار کرد :

ناترازی تولید برق و مصرف سبب بروز خاموشی‌ها در تابستان گذشته و البته سال‌های آینده است و طبق برنامه پنجم و ششم توسعه دولت مکلف به احداث ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگا ها‌ی است که ۱۹ هزارمگاوات آن از نوع حرارتی خواهد بود .

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه تامین نشدن اعتبار مورد نیاز از منابع خارجی به دلیل تحریم و تورم مانع از ساخت نیروگاه‌ها شده است، تصریح کرد :

از سال ۹۷ تاکنون به دلیل تعهدات معوق و کسری منابع صندوق توسعه ملی نتوانسته است سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه‌های حرارتی انجام دهد.

 

*** وزارت نیرو به تعهدات خود عمل نکرد

 

مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی با تاکید بر اینکه برای احداث نیروگاه سالانه نیازمند ۳ میلیارد یورو سرمایه گذاری است، بیان کرد :

 در سال‌های گذشته سازندگان نیروگاه‌های برق اقساط خود را پرداخت نکردند و از سوی فروش نفت که محل تامین اعتبارات صندوق توسعه ملی است بسیار کاهش یافته که این رویه صندوق را با مشکل مواجه کرده است.

 

طرز طلب با اشاره به اینکه ما تا کنون ۴.۶ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی منابع دریافت کردیم که برخی از پروژه‌ها وارد مدار شدند برخی سال آینده وارد می‌شوند، تصریح کرد :

دلیل پرداخت نشدن اقساط از سوی نیروگاه سازان، عملیاتی نشدن تعهدات وزارت نیرو به این بخش است، زیرا صنعت برق این محصول را که در انحصار دولت است بصورت ریالی می‌فروشد که باید به نرخ ارز برگردانده و به صندوق بازپرداخت کند.

 

بیشتر بخوانید:

۹۵ درصد از تولید برق در نیروگاه های حرارتی انجام می شود/ رفع مشکل سوخت رسانی به نیروگاه‌ها با کاهش مصرف گاز

طرح مجلس برای مانع‌زدایی از صنعت برق در حال نهایی شدن است

هشدار به مشترکان پرمصرف/ قطعی برق در راه است

 

*** دو ضرر اصلی وارد بر صنعت برق ایران

 

به گزارش صنایع، مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی در پایان در مورد دو ضرر اصلی وارد بر صنعت برق، اظهار کرد :

 درحال حاضر وزارت نیرو تعهدات خود را عملیاتی نکرده و ارز نیز جهش بسیار زیادی داشته که این روند ضرر بسیار زیادی به صنعت برق وارد کرده است.

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول