کد خبر:333105
پ
افزایش حداقل سرمایه
اداره نظارت بر نهاد‌های مالی:

ابلاغ مصوبه افزایش حداقل سرمایه لازم برای نهاد‌های مالی

اداره نظارت بر نهاد‌های مالی مصوبه افزایش حداقل سرمایه لازم برای نهاد‌های مالی را ابلاغ کرد.

اداره نظارت بر نهاد‌های مالی مصوبه افزایش حداقل سرمایه لازم برای نهاد‌های مالی را ابلاغ کرد.
 

*** افزایش سرمایه نهاد‌های مالی

 
به گزارش صنایع، بر اساس مصوبه‌ی مورخ ۲۴ آبان ماه، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، با توجه به تغییر شاخص قیمت‌ها طی سال‌های اخیر، ریسک‌ها، نیازمندی‌ها و منابع مورد نیاز کسب و کار و خرید فضای اداری، در خصوص افزایش حداقل سرمایه نهاد‌های مالی تغییری اعمال کرد.
 
 
این مصوبه امروز به متقاضیان دریافت مجوز تاسیس و فعالیت شرکت‌های تامین سرمایه، گروه خدمات بازار سرمایه، سبدگردان، مشاور سرمایه‍‌گذاری و پردازش اطلاعات ابلاغ شد.
 

 *** شرایط تغییرات افزایش سرمایه لازم برای نهاد‌های مالی

 
شرایط این تغییرات به شر ذیل است:
 
حداقل سرمایه شرکت‌های تامین سرمایه مبلغ ده هزار (۱۰، ۰۰۰) میلیارد ریال تعیین شد.
 
حداقل سرمایه‌ی ثبت و پرداخت شده‌ی شرکت‌های سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی به ترتیب مبالغ یکصد میلیارد ریال، هشتاد میلیارد ریال و شصت میلیارد ریال تعیین شد.
 
سرمایه پرداخت شده و نیز جمع حقوق صاحبان سهام شرکت‌های متقاضی تبدیل به شرکت‌های سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی نباید به ترتیب از مبالغ یکصد میلیارد ریال، هشتاد میلیارد ریال و شصت میلیارد ریال کمتر باشد.
 
 
درمورد آن دسته از متقاضیانی که علاوه بر فعالیت اصلی خود، اقدام به اخذ مجوز فعالیت دیگری می‌کنند، حداقل سرمایه‌ی اضافی برای مجوز‌های فعالیت سبدگردانی، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش اطلاعات مالی به ترتیب مبالغ یکصد میلیارد ریال، هشتاد میلیارد ریال و شصت میلیارد ریال و برای اخذ مجوز‌های فعالیت مشاور عرضه و مشاور پذیرش هر یک بیست میلیارد ریال تعیین شد.
 
حداقل سرمایه‌ی لازم برای تاسیس شرکت “گروه خدمات بازار سرمایه”، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال است که باید در زمان تاسیس، تامین و تادیه شود.
 
 
آن دسته از نهاد‌های مالی که در حال حاضر موافقت اصولی تاسیس یا مجوز فعالیت تامین سرمایه، گروه خدمات بازار سرمایه، سبدگردانی، مشاور سرمایه‌گذاری، پردازش اطلاعات مالی، مشاور عرضه یا مشاور پذیرش اخذ نموده‌اند و سرمایه‌ی آن‌ها کمتر از حداقل‌های مذکور در بند‌های فوق میباشد مکلف‌اند تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۲، سرمایۀ خود را به مبالغ تعیین شده در این مصوبه افزایش دهند. لازم به ذکر است؛ نهاد‌های مالی مذکور، موظفند که تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۱، حداقل نیمی از کسری سرمایه فعلی تا سرمایه مصوب را تادیه کنند.
 
 
به گزارش صنایع، صدور موافقت اصولی با تاسیس گروه خدمات بازار سرمایه، با حضور حداقل ۳ نهاد مالی که ۲ مورد آن، شرکت تامین سرمایه، شرکت سبدگردان، شرکت مشاور سرمایه‌گذاری، شرکت کارگزاری، شرکت پردازش اطلاعات مالی هست و عملکرد آن به تایید معاونت نهاد‌های مالی رسیده است، امکانپذیر است.

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول