کد خبر:332947
پ
وام ودیعه اجاره مسکن
صنایع گزارش می‌دهد:

سنگ اندازی بانک ها برای وام ودیعه مسکن / شرایط عجیب برای وام گیردگان

سیاست های وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از مستجران با سنگ اندازی بانک ها روبه رو بوده است.

سیاست های وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از مستجران با سنگ اندازی بانک ها روبه رو بوده است.

 

 

*** مصوبه ستاد ملی کرونا برای پرداخت وام ودیعه مسکن 

 

به گزارش صنایع، بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت وام ودیعه به متقاضیان با دو شرط انجام می‌شود؛ تأهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری دو شرط لازم برای اجاره‌نشین‌ها جهت دریافت وام ودیعه است.

همچنین طبق اعلام ستاد ملی کرونا چنانچه متقاضی تا حداکثر ۲ هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­‌شود.

 

یکی از مشکلات جدی ۲ سال اخیر در فرآیند پرداخت وام ودیعه مسکن،‌ سختگیری بانک‌های عامل بوده است، مشکلی که همچنان ادامه دارد و تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی برای تسریع این روند تاکنون نتیجه مطلوبی نداشته است.

 

 

*** معاون وزیر راه و شهرسازی / اتمام ظرفیت بانک ها برای وام ودیعه مسکن از طرف وزارتخانه قابل قبول نیست

 

 

محمود محمودزاده اوایل سال جاری ضمن اشاره به مکاتبه با بانک مرکزی برای تسهیل پرداخت وام ودیعه مسکن، اذعان داشت:

 

ثبت‌نام متقاضیان وام ودیعه مسکن همچنان ادامه دارد و در صورت تصویب ستاد ملی کرونا، قراردادهای نیمه دوم سال نیز مشمول این وام خواهند شد، این موضوع در جلسه آتی ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.

 

بعضاً مباحثی در رابطه با اتمام ظرفیت یا سهمیه بانک‌های عامل وام ودیعه مطرح می‌شود که از سوی وزارت راه و شهرسازی قابل قبول نیست.

این مسئله ناشی از یک اشتباه برداشتی است که برخی بانک‌ها در سهمیه‌ها دارند، در این راستا با بانک مرکزی مکاتباتی انجام داده‌ایم که خروجی آن، ابلاغیه این بانک به ۱۵ بانک و مؤسسه مالی برای اصلاح این مورد بوده است.

 

 به‌زودی این موضوع رفع می‌شود چون از عدد تعیین‌شده برای وام ودیعه مسکن خیلی باقی مانده است و هیچ مشکلی برای پرداخت نداریم. تأمین وام ودیعه نیز جزو نظام داخلی بانکهاست.

برای این منظور نیز با بانک مرکزی مکاتبه‌ای داشته‌ایم و درخواست کردیم تعدیل را انجام دهد تا حداقل ضمانت‌های لازم از متقاضیان اخذ شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

بلاتکلیفی متقاضیان مسکن به‌دیل عدم جانمایی

 

*** سنگ‌اندازی بانک‌های عامل 

 

 

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان صحبت های خود درباره کنترل بازار اجاره و سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی، تاکید کرد:

 

قانونی برای کنترل بازار اجاره وجود ندارد و به همین دلیل نیز نظارتی نیست، چون نظارت منتج از قانون است. در بخش اجاره برای آنکه شرایط فعلی مدیریت شود برای دو سال گذشته ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به‌دلیل کرونا، دو عدد قابل ملاحظه وام ودیعه مسکن را از ستاد ملی کرونا اخذ کردیم که در اختیار مستأجران قرار گرفت.

سال گذشته بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۲۳۰ هزار خانوار مستأجر پرداخت شد. امسال عددی که در ستاد ملی کرونا برای وام ودیعه مسکن تصویب شده حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۵۰ درصد آن پرداخت شده است.

 

 برای نخستین بار، آیین‌نامه اجاره‌داری حرفه‌‌ای توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین شد که هم‌اکنون در دولت و در کمیسیون‌های تخصصی دولت مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

 در اجاره‌داری حرفه‌ای چند بخش اساسی وجود دارد که شامل ورود سازمان‌ها و نهادهای حمایتی و اجتماعی برای تولید مسکن اجاره‌ای است.

واحدهای مسکونی اجاره‌ای از آنجایی که با حمایت دولت احداث می‌شوند و شامل اراضی با اجاره ۹۹ساله، تسهیلات ارزان‌قیمت و سایر مشوق‌ها هستند واحدهایی هستند که کاملاً قابلیت قیمت‌گذاری دارند.

 

*** بانک ها همکاری با برنامه وزارتخانه برای حمایت از مستجرین ندارند

 

در ادامه این گزارش، آمده است:

گرچه وزارت راه و شهرسازی برنامه عملیاتی برای حمایت از قشر مستأجر کشور دارد اما بانک‌ها به‌عنوان یکی از ارکان مهم همکاری چندانی با این برنامه‌ها ندارند.

همان‌گونه که به آن اشاره شد طبق مصوبه ستاد ملی کرونا وام ودیعه مسکن با دو شرط تأهل (سرپرست خانوار) و اجاره‌نامه رسمی بایستی وام ودیعه مسکن به متقاضیان پرداخت شود.

 

 

*** شرط عجیب بانک برای پرداخت وام ودیعه

 

به گزارش صنایع، در پایان یکی از متقاضیان وام ودیعه مسکن، تشریح کرد:

 

 این بانک برای پرداخت وام ودیعه شرط سنی را نیز لحاظ می‌کند، به‌عبارت دیگر متقاضیانی که سن آنها از ۷۰سالگی عبوری کرده است مشمول پرداخت وام ودیعه مسکن نمی‌شوند!

 پس از چند ماه دوندگی، تکمیل پرونده وام به شعبه بانک مراجعه کردیم، اما مسئول مربوط اعلام کرد متقاضی بالای ۷۰ سال سن دارد و وام ودیعه به او تعلق نمی‌گیرد.

 تمام مدارک مورد نیاز و ضامن معتبر برای دریافت وام را داریم، اما متأسفانه شعبه مرکزی بانک در اندیمشک می‌گوید سن متقاضی بالاست و وام را نمی‌دهیم.

 وام مذکور ۲۵ میلیون تومان است و با توجه به همین مسئله در زمان تمدید قرارداد به صاحب‌خانه گفتیم وام مذکور را به رهن واحد مسکونی اضافه می‌کنیم، حالا با این وضعیت چاره‌ای جز تخلیه واحد مسکونی نداریم مگر این‌که مسئولان ذی‌ربط به این مسئله رسیدگی کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول