کد خبر:333177
پ
غلامحسین رضوانی
رئیس کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی مجلس:

رشد ۵۴۰ هزار میلیارد تومانی بودجه شرکت‌های دولتی علی رغم کاهش به ۲۲ شرکت

رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی مجلس از رشد ۵۴۰ هزار میلیارد تومانی بودجه شرکت‌های دولتی علی رغم کاهش به ۲۲ شرکت خبر داد.

رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی مجلس از رشد ۵۴۰ هزار میلیارد تومانی بودجه شرکت‌های دولتی علی رغم کاهش به ۲۲ شرکت خبر داد.

 

***  بررسی لایحه بودجه شرکت های دولتی 

 

 

به گزارش صنایع، غلامحسین رضوانی، ضمن بیان اینکه به استناد تبصره ماده ۱۸۲ آئین نامه داخلی مجلس، دولت مکلف به ارائه لایحه بودجه شرکت های دولتی یک ماه زودتر از لایحه بودجه کل کشوربه مجلس شده است، اذعان داشت:

دولت براین اساس ۱۵ آبان ماه لایحه مذکور را به مجلس ارسال کرد و طبق آئین نامه بودجه پیشنهادی شرکت‌های دولتی به دیوان محاسبات ارسال شد تا بعد از بررسی، گزارش آن به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ارائه شود.

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در اجرای وظیفه قانونی خود در این خصوص هفته گذشته کمیته ای را تشکیل داد تا بتواند، لایحه بودجه شرکت های دولتی را در کنار دیوان محاسبات بررسی کند، که تا امروز سه جلسه تشکیل شده است.

 کلیات لایحه بودجه شرکت های دولتی در جلسه اول بررسی شد، در جلسه دوم بودجه دو شرکت بزرگ ملی نفت و ملی گاز ایران بررسی و در جلسه سوم نیز بودجه شرکت غله بازرگانی و بانک ملی ایران انجام شد.

 

*** کاهش تعداد شرکت‌های دولتی از ۳۹۹ به ۳۷۷ شرکت

 

رضوانی همچنین ضمن بیان اینکه عدد بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال گذشته رشد داشته است، اظهار کرد:

بودجه سال آینده شرکت‌های دولتی با وجود کاهش تعداد شرکت‌ها از ۳۹۹ به ۳۷۷ شرکت، افزایش یافته است.

یکی از دلایل این است که شرکت غله بازرگانی که ۹ شرکت بوده با توجه به واگذاری‌های اتفاق افتاده، کاهش پیدا کرده و یا اینکه ۳ ردیف بودجه سازمان صدا و سیما در یک ردیف تجمیع شده است.

حذف یک تعداد از شرکت ها در لایحه سال ۱۴۰۱ نسبت به لایحه ۱۴۰۰ انجام شده است.

بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه سال ۱۴۰۱ حدود ۲ میلیون و ۱۱۲ هزار میلیارد تومان تعیین شده است اما این رقم در سال گذشته ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

یعنی حدود ۵۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

 

 

بیشتر بخوانید:

عدم افزایش غیرواقعی حقوق در بودجه ۱۴۰۰

 

 

*** رشد بودجه شرکت های دولتی بر خلاف کاهش تعداد شرکت ها 

 

 

وی در خصوص دلایل رشد بودجه شرکت‌های دولتی بر خلاف کاهش تعداد این شرکت ها تصریح کرد:

براساس بودجه ۱۴۰۱ شرکت های دولتی ۱۰ درصد برای حوزه پرسنلی پیش بینی شده که همین رشد ده درصدی موجب افزایش بودجه شده است.

 در حوزه اعداد و ارقام درآمد شرکت‌ها نیز نسبت به سال گذشته رشد بهتری داشته است.

یکی از ارقام بزرگ بودجه مربوط به ۱۰ شرکت از جمله شرکت‌های نفت ملی ایران، گاز ایران، پالایش و پخش، بازرگانی دولتی، سازمان بنادر و دریانوردی و … است.

به طور مثال شرکت غله بازرگانی بیشتر در حوزه خرید تضمینی فعالیت دارد و تغییر نرخ ارز و میزان تامین کالاهای اساسی موجب شده تا بودجه این شرکت عدد بزرگی را در لایحه شرکت‌های دولتی رقم بزند.

رضوانی موضوع دیگر را مفروضات بودجه شرکت ملی نفت برشمرد و گفت: بودجه شرکت ملی نفت براساس صادرات و فروش ۱ میلیون و ۲۳۵ هزار بشکه نفت در روز با نرخ ارز ۲۰ هزار تومان و ۵۵ دلار برای هر بشکه تعیین شده است.

رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی بیان کرد: در این ۳ جلسه ریز درآمدهای شرکت‌های بزرگ و شرایط موجود آنها بررسی و نکات قابل توجهی بدست آمد.

 

 

*** کاهش شرکت‌های زیان ده نسبت به سنوات گذشته

 

 

در ادامه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، تاکید کرد:

یکی از اقدامات خوب دیوان محاسبات و کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی این است که تمامی موارد در خصوص بودجه شرکت‌ها را به صورت جزئی بررسی می‌کنند و در نهایت آن را در اختیار اعضای کمیسیون برنامه و بودجه قرار خواهند داد تا تصمیم درست تری نسبت به اعداد و ارقام شرکت‌های دولتی اتخاذ کنند.

 

تعداد شرکت های زیان ده در حال حاضر نسبت به گذشته کمتر شده است، برای بسیاری از این شرکت ها قیمت‌های تکلیفی حاکم است مثلا شرکت آب و فاضلاب روستایی و شرکت آب منطقه ای جزو شرکت های زیان ده هستند.

زیرا قیمت تمام شده آب برای این شرکت‌ها ۱۰۰ تومان می‌شود اما باید براساس حکم دولت به قیمت ۲۰ تومان آن را به مصرف کننده بدهند.

براین اساس این مابه التفاوت را باید دولت از محلی تامین کند که آن را تحت عنوان کمک به زیان به این شرکت ها پرداخت می کند، بنابراین این شرکت ها عملا زیان ده نیستند زیرا شرایط تولید و قیمت فروش، یک قیمت تکلیفی است.

 

غلامحسین رضوانی در ادامه تصریح کرد:

سازمان صدا و سیما با توجه به ماده ۱۲۶ قانون محاسبات عمومی در زمره شرکت های دولتی قرار داده شده است .

 شرکت بازرگانی دولتی نیز گندم و روغن را حتی به قیمت وارداتی خریداری کرده و بعد به قیمت‌های تکلیفی در بازار بفروش می‌رساند مثلا به موجب بودجه ۱۴۰۰ گندم را کیلویی ۷۵۰۰ تومان خریداری می کند.

اما به جهت تبدیل به آرد آن را کیلویی ۶۰۰ تومان می‌فروشد، پس این مابه التفاوت باید از جایی تامین شود که مبلغی از محل یارانه ها و مبلغ بزرگ دیگری به عنوان زیان به آن پرداخت می‌شود.

 

 

*** تعیین تکلیف بعضی از شرکت ها دولتی 

 

 

به گزارش صنایع، رئیس کمیته بررسی لایحه بودجه شرکت‌های دولتی مجلس در پایان ضمن با اشاره به اینکه برخی شرکت‌های دولتی زیان ده اصلا ماهیت شرکتی ندارند و باید برای این‌ها تعیین تکلیفی انجام شود، خاطر نشان کرد:

کانون پرورش کودکان و نوجوانان، سازمان حمایت، سازمان منابع هدفمندی و … از جمله شرکت‌هایی هستند که تحت عنوان شرکت اداره می شوند اما با توجه به حکمی که در قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ آمده، تنها نیاز به یک مصوبه شورای عالی اداری دارند تا از زمره شرکت های دولتی خارج شوند.

یکی از اقدامات مورد نیاز در لایحه بودجه شرکت‌های دولتی برای سال ۱۴۰۱ این است که براساس یک حکم این‌ مدل از سازمان‌ها و شرکت ها تعیین تکلیف شوند تا هر چه سریعتر کارهای اولیه آنها انجام شود تا در جایگاه خاص خود قرار بگیرند./

خانه ملت 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول