کد خبر:332669
پ
داود منظور مالیات
رئیس کل سازمان امور مالیاتی:

گسترش بی رویه معافیت‌های مالیاتی؛ یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام مالیاتی کشور

رئیس کل سازمان امور مالیاتی، گسترش بی رویه معافیت‌های مالیاتی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه عنوان کرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی، گسترش بی رویه معافیت‌های مالیاتی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه عنوان کرد.

 

*** مبارزه با فرار مالیاتی

 

به گزارش صنایع، داود منظور با بیان اینکه مبارزه با فرار مالیاتی، در اولویت برنامه‌های سازمان قرار دارد، گفت:

هوشمندسازی نظام مالیاتی و حاکمیت داده ها، گام مهمی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی و توسعه ظرفیت‌های نظام مالیاتی است.

گسترش پایه‌های جدید یکی دیگر از برنامه‌های مهم سازمان امور مالیاتی است که در این رابطه، دو پایه جدید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد باید در این دولت اجرا شوند و با اجرای این پایه ها، شاهد افزایش شفافیت اقتصادی، افزایش کارآیی و توانمندی نظام مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی و نهایتا افزایش درآمدهای مالیاتی خواهیم بود.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام مالیاتی کشور را گسترش بی رویه معافیت‌های مالیاتی عنوان کرد و بیان داشت:

متاسفانه حجم معافیت‌های مالیاتی در ایران بسیار بالاست که عمده این معافیت‌ها اثربخشی لازم را نداشته و حتی در برخی موارد از این معافیت‌ها سوء استفاده نیز می‌شود.

بنابراین یکی از اصلاحات مورد نیاز در نظام مالیاتی حذف معافیت‌های غیر ضروری است و به طور کلی معافیت مالیاتی باید به صورت موثر و هدفمند به فعالان اقتصادی ارایه شود.

 

*** افزایش درآمدهای مالیاتی

 

منظور با بیان اینکه سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها و تسریع در وصول مالیات ها، باعث افزایش درآمدهای مالیاتی و بهبود کارآیی نظام مالیاتی خواهد شد، گفت:

با تمرکز نظام مالیاتی بر وصول معوقات مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، تامین مالی دولت از طریق درآمدهای پایدار همچون مالیات و اتکای کامل بودجه به درآمدهای مالیاتی به عنوان اصلی‌ترین سیاست دولت در حوزه اقتصاد، امکانپذیر می‌شود.

 

*** بهره بردن از همه ظرفیت‌ها

 

به گزارش صنایع، رئیس کل سازمان امور مالیاتی در پایان با بیان اینکه باید از همه ظرفیت‌ها برای خدمات رسانی هر چه موثرتر و ایجاد رضایتمندی در مودیان بهره برد، اظهار داشت:

رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، جزو اصول بدیهی نظام مالیاتی است. رعایت احترام و تکریم مودیان، انصاف و عدالت در وصول مالیات، کاهش فرآیند دادرسی مالیاتی و رعایت اخلاق و رفتار حرفه ای، جزو مطالبات و خواسته‌های اساسی مودیان است و باید بدان توجه شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول