کد خبر:332645
پ
غلامرضا میری
رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران:

صادرات زعفران ایرانی توسط دلال های چینی

رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران از خرید ارزان زعفران ایرانی توسط دلال های چینی و فروش آنها به اسپانیا و ایتالیا خبر داد. 

رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران از خرید ارزان زعفران ایرانی توسط دلال های چینی و فروش آنها به اسپانیا و ایتالیا خبر داد. 

 

*** خطر بی آبی بخش کشاورزی را تهدید می‌کند

 

به گزارش صنایع،  غلامرضا میری در رسانه ملی ضمن اشاره به موضوع زعفران، افزود:

 خطر بی آبی و بحران آب در ایران، بخش کشاورزی را تهدید می‌کند و یکی از دلایل افزایش قیمت زغفران در این چند هفته کاهش تولید بوده است و همچنان کشاورزان در حال برداشت این محصول هستند.

 آمار دقیقی از مقدار برداشت را نداریم و این در حالی است که در این سال‌ها قیمت کالا‌ها افزایش داشته که در برابر آن محصول زعفران هیچ افزایش قیمت نداشته است.

در این سال‌ها کشاورزان به دلیل هزینه‌های جانبی و کم بودن قیمت آن دیگر رغبتی برای کشت نداشتند.

خشکسالی و عدم توجه دولت به کشاورزان ممکن است باعث شود تولید و صادرات زعفران در سال‌های آینده کاهش پیدا کند!

 

 

*** با این افزایش قیمت کمی به قیمت جهانی نزدیک شده ایم / بحران آب جدی است 

 

وی در ادامه تصریح کرد:

 ما صادرکننده هستیم و قیمت زعفران هنوز به حد نرمال قیمت‌های جهانی نرسیده است.

با  این افزایش قیمت کمی نزدیکتر به این حد شده ایم و همانطور که میدانید ۸۵ درصد تولید زعفران جهان از ایران است و بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان هستیم و در صورت رسیدن به جایگاه اصلی در دنیا و صادرات با بالا رفتن قیمت و تشویق در تولید بیشتر این محصول ارز آور خواهد بود.

 خطر بی آبی و بحران آب در ایران بخش کشاورزی را تهدید می‌کند و بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۰۰ شهر در معرض تنش آبی هستند و از میان این تعداد ۱۰۱ شهر در وضعیت قرمز تامین آب قرار دارند.

خراسان هم از دیگر شهر‌هایی است که بحران بی‌آبی در این شهر جدی است. کشاورزان این منطقه می‌گویند به دلیل بی آبی امسال کشت زعفران کمتر از سال‌های گذشته شده است!

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران، اما توضیح داد: در فصل برداشت هستیم و هنوز آمار دقیقی از تولید زعفران بیرون نیامده است. با توجه به خشکسالی، افزایش هنگفت قیمت آب و عدم تغییر قیمت‌ها در سه سال گذشته کشاورزان دیگر انگیزه‌ای برای تولید زعفران ندارند.

 

بیشتر بخوانید:

بورسی‌ها برای زعفران صف کشیدند

 

 

*** خرید زعفران های ارزان ایرانی توسط دلال های چینی 

 

به گزارش صنایع،رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران در پایان، افزود:

 

 کشاورزان می‌گویند قیمت زعفران در چند سال گذشته تغییری نکرده است.

همین مقرون به صرفه بودن قیمت زعفران در ایران باعث شده دلال‌های چینی زعفران را با قیمت مناسب از ایرانی‌ها بخرند و با قیمت‌های بالایی به کشور‌هایی از جمله اسپانیا و ایتالیا بفروشند!

قیمت زعفران امسال هنوز تعیین نشده، اما سال گذشته از کیلویی هشت تا ۱۶ میلیون تومان فروخته شد. همچنین در بحث صادرات به هیچ وجه بصورت فله‌ای نبوده و در بسته‌های ۱۰ و بالاتر تا ۵۰۰ گرم آنهم براساس درخواست مصرف کننده خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول