کد خبر:332637
پ
سعیدمحمد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

زمین فروشی در برخی از مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ضمن بیان اینکه مناطق آزاد باید محلی برای تولید و صادرات باشد، از فروش زمین و منابع ناپایدار در برخی مناطق آزاد خبر داد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ضمن بیان اینکه مناطق آزاد باید محلی برای تولید و صادرات باشد، از فروش زمین و منابع ناپایدار در برخی مناطق آزاد خبر داد.
 

*** مناطق آزاد محلی برای سودجویان

 
به گزارش صنایع، سعید محمد در حاشیه جلسه ۳۰ آبان شورای عالی مناطق آزاد که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد:
مناطق آزاد در سال‌های گذشته به جای آنکه بر تولید، صادرات، اشتغال و سرمایه گذاری تمرکز کنند، بعضاً به انحرافاتی وارد شدند و آن هم زمین فروشی و تأکید بر منابع ناپایدار بوده است.
بعضاً شهرهایی را به اصرار برخی نمایندگان مجلس وارد منطقه آزاد کرده اند که این یک آسیب جدی بوده است.
 
 
دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ادامه، تصریح کرد:
مناطق آزاد به جای اینکه دنبال شاخص‌های اقتصادی باشند، دنبال اداره مردم در سکونتگاه هایشان بوده اند؛ این موضوع وقت و انرژی زیادی از مناطق آزاد گرفته است.
 به طور کلی فکر می‌کنیم اگر شرایط قانون تسهیل شود و اختیارات لازم به رؤسای مناطق داده شود، امروز شرایط خوبی هست که بتوانیم به کمک اقتصاد سرزمین اصلی بیاییم.
 
 
 
 
*** ضعف قانونی
 
محمد در ادامه، تأکید کرد:
ضعف قانونی یکی از اصلی ترین موضوعات در عدم توفیق مناطق آزاد است و اگجر قوانین اصلاح شود، در همه بخش‌ها رشد می‌کنیم؛ اگر به سرمایه گذار شوک وارد شود و بر خلاف بیزینس پلن و طرح توجیه اقتصادی که تهیه کرده اند، اتفاقاتی رخ دهد، نمی‌توانند دوام بیاورند چون حاشیه سود تولیدکنندگان بسیار پایین است.
 
مثلاً به عنوان نمونه در قانون بودجه ۱۴۰۰ به صورت خلق الساعه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر حقوق اضافه شده؛ در حالی که قبلاً قرار بود ۲۰ سال معافیت مالیاتی داشته باشند.
 
 
به گزارش صنایع، دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پایان، افزود:
مشابه این قانون کم نیست و با وجود چنین قوانینی فعالان اقتصادی نمی‌توانند فعالیت کنند.

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول