کد خبر:332440
پ
سید-ابراهیم-رئیسی-۲۱
رئیس‌ جمهور:

آمار پایین صادرات غیرنفتی از مناطق آزاد، بسیار تاسف برانگیز و نگران‌کننده است

رئیس‌ جمهور، آمار پایین صادرات غیرنفتی از مناطق آزاد را بسیار تاسف برانگیز و نگران‌کننده دانست.

رئیس‌ جمهور، آمار پایین صادرات غیرنفتی از مناطق آزاد را بسیار تاسف برانگیز و نگران‌کننده دانست.

 

*** تقویت مناطق آزاد 

 

به گزارش صنایع، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نخستین جلسه شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد باید به مرکز صادرات، رونق تولید و ارتباطات مالی تبدیل شوند، گفت:

معمولاً در آمار مربوط به صادرات از مناطق آزاد، بخش انرژی را هم محاسبه می‌کردند، درحالیکه صادرات انرژی، ارتباطی به این مناطق ندارد لذا گزارش ارائه شده در خصوص آمار پایین صادرات غیر نفتی از این مناطق، بسیار تاسف برانگیز و نگران کننده است و ایجاد تحول جدی در این زمینه ضروری است.

 

رئیس‌ جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات گسترده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، آمار بسیار پایین صادرات غیرنفتی از این مناطق را، تاسف برانگیز و نگران کننده دانست و اظهار داشت:

باید تحول جدی در مناطق آزاد و ویژه تجاری و اقتصادی ایجاد شود و این مناطق به اهداف اصلی تشکیل خود بازگردند.

مناطق آزاد از ظرفیت و امکان مناسبی برای رونق تولید، افزایش صادرات و اشتغالزایی برخوردار هستند و از همسایگی این مناطق با کشورهای همسایه می‌توان برای صادرات استفاده کرد.

 

*** افزایش سهم مناطق آزاد در صادرات

 

وی با تاکید بر افزایش سهم مناطق آزاد در صادرات، گفت:

باید سهم صادرات از ۲ درصد به حداقل ۴ درصد افزایش یابد و در این زمینه مناطق آزاد از نقش مهمی برخوردار هستند.

 

رئیسی با بیان اینکه برخی از مناطق آزاد از تولید و صادرات فاصله گرفته و عمدتاً به مرکز واردات بی رویه تبدیل شده‌اند، خاطرنشان کرد:

مناطق آزاد نباید مرکز واردات بی رویه کالا بویژه کالاهایی که مشابه آنها در کشور تولید می‌شوند، باشند.

بعضی از مناطق آزاد در کنار دریا قرار دارند و می‌توانند نقش مهمی در رونق اقتصاد دریا داشته باشند.

همچنان که ارتباط برخی از کشورهای اروپایی با دریا بسیار کمتر از کشورمان است اما ۵۰ درصد از تولید ناخالص ملی آنها از طریق دریا انجام می‌شود.

دستیابی به جایگاه تاثیرگذار اقتصادی نیازمند انجام اقدامات جهشی است و در این راستا توجه به اقتصاد دیجیتال، ارتباطات مرزی و رونق صنعت و اقتصاد گردشگری بسیار تاثیرگذار است.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

امیدوارم در دوره جدید با استفاده از همه تجربیات گذشته، اقدام متفاوتی در مناطق آزاد انجام شود و این مناطق به پشتوانه جدی برای کشور کارآفرینان و تولید در کشور تبدیل شوند و شاهد جهش جدی به طرف اهداف مهم اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، تولید و افزایش صادرات غیر نفتی باشیم.

 

*** درخواست رئیس جمهور از دبیر شورای عالی مناطق آزاد

 

به گزارش صنایع، رئیس جمهوری در پایان از دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی خواست راه‌های برون رفت از موانع شتاب در توسعه فعالیت مناطق آزاد را شناسایی و راهکارهای لازم را در این زمینه اتخاذ و اجرایی کند.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول