کد خبر:332168
پ
محسن زنگنه
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس:

ضرورت جلوگیری از قطعی برق و گاز واحدهای تولیدی تا رفع مشکلات بانکی/ آزادسازی سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی مطالبه فعالان اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس بر ضرورت جلوگیری از قطعی برق و گاز واحدهای تولیدی تا رفع مشکلات بانکی تاکید کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس بر ضرورت جلوگیری از قطعی برق و گاز واحدهای تولیدی تا رفع مشکلات بانکی تاکید کرد.

 

*** دستور کار اصلی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید

 

به گزارش صنایع، محسن زنگنه در تشریح نظارت میدانی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس بر استان مازندران، گفت:

رفع موانع تولید و نظارت بر اجرای درست قوانین مربوط به تولید، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دستورکار اصلی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید است.

 

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس با اشاره به قانون بهبود فضای کسب و کار، قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس و قانون حمایت از کالای ایرانی، افزود:

کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در نظارت‌های میدانی ۲ هدف را پیگیری می‌کند؛ نخست نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با تولید و دوم بنابر تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت رفع موانع تولید، تلاش برای شناسایی مشکلات اساسی استان‌ها در حوزه تولید و احصا راهکارهای مربوط به رفع آنها از طریق هماهنگی با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های متولی.

 

*** بازدید از واحدهای تولیدی

 

وی با بیان اینکه روز گذشته از بیش از ۱۰ مجموعه صنعتی، تولیدی و کشاورزی بازدید به عمل آمد، یادآور شد:

بازدید از بندر امیرآباد یکی از برنامه‌های روز گذشته کمیسیون بود؛ این بندر یکی از بزرگترین بنادر کشور است و بیش از ۸ میلیون تُن ظرفیت گمرکی دارد و در حال حاضر بخش زیادی از واردات نهاده‌های دامی و گندم از کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه قزاقستان و روسیه از طریق این بندر انجام می‌گیرد.

بندر امیرآباد می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر بنادر مدنظر قرار گیرد زیرا جانمایی واحدهای صنعتی در محدوده بندر مناسب است که این امر موجب کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود و مدل مناسبی برای توسعه بنادر با هدف کاهش هزینه‌ها است.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید از کارخانه سیمان مازندارن، تصریح کرد:

تعارض میان گسترش محدوده‌های معدنی و موضوعات محیط زیست از جمله چالش‌های اصلی این کارخانه بود.

 

*** قطعی برق و گاز دغدغه واحدهای تولیدی و کشاورزی

 

وی با بین اینکه یکی از مشکلاتی که بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی با آن درگیر بودند، تامین گاز و برق بود، ادامه داد:

قطعی برق در تابستان امسال و قطعی گاز در زمستان سال گذشته خسارت‌های بسیاری به صنایع وارد کرد.

 

زنگنه با بیان اینکه واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی مانند گلخانه‌ها با مشکل قطعی برق و گاز روبه رو هستند، تصریح کرد:

از یکی از واحدهای داروسازی بازدید به عمل آمد؛ با وجود اینکه این مجموعه ظرفیت مناسبی برای تولید واکسن دارد اما به دلیل برخی موانع این ظرفیت بلااستفاه مانده که مقرر شد طی جلسه‌ای با معاونت دارو مباحث آن پیگیری شود.

 

وی از بازدید کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس از روماک که شهرک لجستیک میوه و صنایع غذایی است، خبر و توضیح داد:

این مجموعه در بسته‌بندی و صادرات میوه و مرکبات فعال است و می‌تواند در تنظیم بازار و افزایش صادرات میوه و مرکبات اثرگذار باشد.

 

*** توسعه بزرگترین مرکز خاویار کشور به دلیل مشکلات بانکی متوقف شده است

 

نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به بازدید از روستای خرماکلا، یادآور شد:

از این روستا می‌توان به عنوان یکی از نمادهای اقتصاد مردمی نام برد.

در این روستا به همت جمعی از جوانان متخصص و انقلابی بیش از ده ها گلخانه با متراژ ۲۰۰ و ۳۰۰ مترمربع ایجاد شده بود و این روستا نه تنها بیکاری ندارد، بلکه نیروی از روستاهای اطراف جهت کار به این روستا نیز می‌آیند.

این روستا مدلی از اقتصاد مقاومتی، تامین سرمایه خُرد و همراهی هدفمند بانک‌ها و دستگاه های اجرایی است.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از بزرگترین مرکز خاویار کشور بازدید به عمل آمد، گفت:

توسعه این واحد به دلیل مشکلات بانکی متوقف شده است و کمک دولت و بانک‌ها می‌تواند ارزآوری مناسبی را برای کشور به دنبال داشته باشد.

 

زنگنه با بیان اینکه نشستی نیز با اعضای اتاق بازرگانی، استاندار و سایر نمایندگان استان مازندران و فعالان اقتصادی برگزار شد، ادامه داد:

موضوعات مالیاتی به ویژه مالیات بر ارزش افزوده یکی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

 

*** آزادسازی سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی 

 

وی مولدسازی دارایی‌های دولت را از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست برشمرد و تصریح کرد:

استان مازندران با کمبود هزینه‌های عمرانی مواجه است و استاندار و سایر فعالان اقتصادی خواستار آزادسازی سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی هستند.

در قانون بودجه دولت مکلف است از محل واگذاری دارایی‌ها ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد به دست آورد که با وجود گذشت ۸ ماه از سال تاکنون تنها ۲ درصد محقق شده است. به زعم استاندار استان مازندران در صورت آزادسازی سواحل می‌توان در حوزه گردشگری اتفاقات خوبی رقم زد.

 

زنگنه با اشاره به اینکه زیرساخت‌های استان یکی دیگر از موضوعات بررسی شده در این نشست بود، اضافه کرد:

تامین آب آشامیدنی درشهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی و کشاروزی به شدت دچار با مشکل روبه رو است که در این جلسه خواستار تخصیص اعتباراتی برای تامین آب شرب شدند.

 

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس در پایان در تشریح بازدیدهای امروز کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس از استان مازندران، اظهار داشت:

از شهرک صنعتی سلمان شهر، واحدهای تولیدکننده قاشق، چنگال و تجهیزات ضد انفجار بازدید به عمل آمد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول