کد خبر:331137
پ
رخشانی برق
معاون هماهنگی توزیع توانیر:

هشدار به مشترکان پرمصرف/ قطعی برق در راه است

معاون هماهنگی توزیع توانیر از قطع برق مشترکین پر مصرف خبر داد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر از قطع برق مشترکین پر مصرف خبر داد.

 

***قطع برق مشترکین پر مصرف/ کنتر های هوشمند جایگزین کنتر های قدیمی 

 

به گزارش صنایع، غلامعلی رخشانی مهر در حاشیه اجرای هفتمین مانور فراگیر اصلاح و بهینه سازی روشنایی معابر در محل مرکز پایش صنعت برق در جمع خبرنگاران، افزود:

صنعت برق برای مشترکان پرمصرف هم هشدار صادر کرده و هم پیام‌هایی مبنی بر لزوم رعایت الگوها داده است و اگر همچنان بی‌توجهی‌ها تداوم یابد ناگزیر با قطع برق روبرو خواهند شد.

صنعت برق همچنین اقدام به نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پر مصرف خانگی‌ کرده و این کنتورها دارای این قابلیت هستند که اگر مشترک، الگوی مصرف را رعایت نکند هم برای آنها محدودیت ایجاد کرده و حتی برق آنها را قطع کند.

 

معاون هماهنگی توزیع توانیر، همچنین، تصریح کرد:

اکنون این کنتورها در حال نصب بوده و از حدود ۲ ماه قبل بالغ بر ۸۰ هزار کنتور هوشمند برای مشترکان نصب شده که عمدتا در بخش خانگی و پر مصرف‌ها است.

 همه درخواست‌ها این است که مشترکان پرمصرف درحد الگوهایی که برای عامه مردم تعیین شده در همان حد مصرف کنند اکنون در بسیاری از شهرها و استان‌ها حداقل ۷۵ درصد مردم زیر الگوی‌های مصرف برق استفاده می‌کنند و قبلا هم اعلام شده که بالغ بر ۱۰ میلیون مشترک در کشور حداقل به مدت دو ماه زیر ۱۰۰ کیلوات ساعت مصرف داشته‌اند.

 

***تعدیل روشنایی معابر با هدف اعمال صرفه‌جویی در مصرف سوخت

 

وی در ادامه، ضمن اشاره به مصرف سال های اخیر در زمستان، افزود:

در سه سال اخیر در زمستان به دلیل مصرف زیاد گاز در بخش خانگی، دچار مشکل تامین سوخت در نیروگاه‌ها هستیم، امسال برای آنکه این اتفاق رخ ندهد وزارت نفت و وزارت نیرو به سرعت، پای کار آمده و تلاش شد تا گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین شده و مخازن سوخت مایع پر شود.

 

غلامعلی رخشانی مهر در ادامه، خاطرنشان کرد:

در عین حال ممکن است سرمای زودرسی متوجه کشور شود بنابراین صنعت برق زودتر از خود شروع کرد و براین اساس و با هدف اعمال صرفه جویی، شروع به تعدیل روشنایی‌های شبکه معابر کرد.

 این کار نه به معنای خاموش کردن روشنایی‌های این معابر بلکه فقط اصلاح آن است و در این طرح، هیچ معبری خاموش نخواهد شد. بلکه در نقاطی که امکان خطر کمتری داشته و نیز پارک‌هایی که روشنایی‌های بیش از حدی دارند، طرح تعدیل اجرا می شود.

برای این کار، هماهنگی‌های متعددی با وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه و نیز نیروی انتظامی و استانداری‌ها انجام شده است تا تبعات آن کاهش یابد.

 

***پرمصرفی تنها مخصوص تابستان نیست

 

معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه پرمصرفی در زمستان هم وجود دارد، تصریح کرد: پدیده پرمصرفی یک پدیده‌ای است که در تمام طول سال وجود دارد و جالب است بدانید از حدود ۳۰ میلیون مشترک بخش خانگی فقط ۲ درصد (حدود ۶۰۰ هزار مشترک) بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: گاهی این مصارف بیش از ۱۰ برابر الگوهایی است که مردم عادی مصرف می کنند که به آنها هشدار داده شده است و پیام برای آنها ارسال می‌شود، اگر آنها رعایت نکنند برقشان قطع می شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

پایداری شبکه برق با تعدیل و بهینه سازی روشنایی معابر

 

***اصلاح انرژی در بخش غیرمولد

 

رخشانی مهر همچنین اذعان داشت:

اینکه مصارف کجا باشد مهم است ما مصارف مولد و غیر مولد داریم. در بخش غیرمولد در کشور هدر رفت انرژی زیادی داریم.

 به عنوان مثال در تابستان‌ها در زمان پیک، مصرف به حدود ۶۰ هزار مگاوات می رسد که حدود ۲۴هزار مگاوات آن صرفا در بخش وسایل سرمایشی مصرف می‌شود.

 

***عدم توجه مشترکان به دمای آسایش

 

به گزارش صنایع، معاون هماهنگی توزیع توانیر در پایان، ادامه داد:

در کشور مشترکان توجهی به دمای آسایش ندارند و کولرهای گازی در تابستان در دماهای غیر متعارف کار می‌کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول