کد خبر:331728
پ
اینترنت
صنایع، گزارش می‌دهد:

ابراز نگرانی کاربران از کاهش اینترنت یا فیلترینگ

نشست های غیر علنی کمیسیون ویژه طرح صیانت ضمن ایجاد نگرانی برای کاربران و کارشناسان این حوزه احتمال کاهش سرعت اینرتنت یا فیلترینگ را می‌‌دهد.

نشست های غیر علنی کمیسیون ویژه طرح صیانت ضمن ایجاد نگرانی برای کاربران و کارشناسان این حوزه احتمال کاهش سرعت اینرتنت یا فیلترینگ را می‌‌دهد.

 

***طرح صیانت از فضای مجازی 

 

به گزارش صنایع، بررسی طرح صیانت از کاربران در کمیسیون مشترک برای این طرح و براساس قانون اصل ۸۵ (که به مجلس اجازه اجرای طرح را قبل از تبدیل به قانون به صورت آزمایشی می‌دهد) نزدیک به ۵ ماه گذشته جنجال‌های زیادی به پا کرده است.

تاکنون مخالفت و انتقاد‌های زیادی نسبت به این طرح؛ که به باور کسب‌وکارها و کاربران باعث افزایش فیتلرینگ و محدودیت استفاده اینترنت می‌شود و در یک کلام از بین بردن آزادی دسترسی به اطلاعات را با خود به همراه می‌آورد، مطرح شده است؛ از برگزاری کارزار امضاء مخالفت با این طرح تا ارسال نامه به ریاست‌ جمهوری و رئیس مجلس از جمله اصلی‌ترین‌ کارهایی بوده که استارتاپ‌ها و کاربران در مخالفت با این طرح انجام داده‌اند.

 

***نشست های کمیسیون پشت در های بسته 

 

با تمام این مخالفت‌ها اما برگزاری کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی از ۱۴ شهریور با انتخاب اعضای این کمیسیون شروع شد. تا به حال هشت جلسه از این کمیسیون که قرار بود پشت درهای بسته و بدون حضور دوربین‌ها و خبرنگاران برگزار شود، به خاطر انتقاد‌های بسیار کاربران و کسب‌وکارها به صورت آنلاین در اینستاگرام مجلس و برخی کانال‌های تلویزیونی پخش شده است.

حتی در این کمیسیون نمایندگان بخش خصوصی و برخی دستگاه‌ها مانند نماینده وزارت ارتباطات، نماینده بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و مرکز ملی فضای مجازی و.. هم حضور داشته‌اند.

با اینکه این طرح از شهریور ماه تاکنون هر هفته برگزار شده؛ اما حالا اخباری به گوش می‌رسد که مجلس پیش‌نویس طرح جدیدتری از طرح صیانت با نام «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» تهیه کرده تا در صورت رای نیاوردن طرح فعلی که در کمیسیون مشترک بررسی می‌شود، جایگزین آن شود.

 

***کارشناس فناوری اطلاعات/پنهان کاری اعضای کمیسیون

 

 

در ادامه، محمد کشوری، عکسی از این پیش‌نویس جدید طرح صیانت را در توئیتر خود منتشر کرد و نوشت:

«این نسخه جدید از طرح صیانت، دست‌پخت اتاق‌فکرِ کمیسیون ویژه مجلس است که نه‌تنها برای نظرخواهی منتشر نشده؛ بلکه حسب آنچه از یکی اعضا پرسیدم، حتی در اختیار همه اعضای کمیسیون هم قرار نگرفته است! البته نسخه رسمی هنوز نسخه ۲۶ تیر است اما هدف حامیان طرح از این پنهان‌کاری‌ها چیست؟

 

فضای مجازی

 

 

***چه چیزهایی در طرح صیانت تغییر کرده است ؟

 

 

وی در ادامه، افزود:

 پیش‌نویس طرح جدید صیانت از کاربران در فضای مجازی به صورت رسمی نه منتشر شده و نه در اختیار تمام نمایندگان کمیسیون قرار گرفته است. او تأکید می‌کند که این نسخه با نسخه آخر آن که تیر ماه سال جاری منتشر شد، تفاوت‌های مهمی دارد و در مواردی هم سعی شده برخی کلمات چالشی مثل مسدودسازی حذف و به جای‌ آن‌ها کلماتی استفاده شود که انتقادی به دنبال نداشته باشد.

برداشت من از تهیه یک پیش‌نویس جدید از طرحی که کمیسیون مشترک در حالی بررسی آن است، این است که طراحان آن سعی کرده‌اند نکاتی از طرح که محل نگرانی و افزایش تعداد منتقدان آن شده را به نحوی با تغییراتی از بین ببرند و جلو انتقادات را بگیرند نه اینکه لزوما مشکلات طرح را حل کرده باشند.

 

***تغیرات در کلمات 

 

کارشناس فناوری اطلاعات همچنین پیرامون این دو طرح، تشریح کرد:

بعضی از کلمات جوری تغییر یافته که معنای گذشته را نداشته باشد. برای مثال موضوع فیلترینگ سرویس‌های پایه کاربردی را از اعمال مجازات‌ها حذف کرده‌اند؛ اما در مقابل از اعمال خط مشی ترافیک که به معنای کاهش پهنای باند است استفاده شده که به اعتقاد من این کار در عمل تفاوتی با فیلترینگ ندارد. چون عملا با کاهش قابل توجه پهنای باند کاربر نمی‌تواند از سرویس استفاده کند.

 

بیشتر بخوانید:

کلیات طرح صیانت از کابران در فضای مجازی امروز تصویب می‌شود

 

 

*** حمایت بیشتر از سرویس های پایه 

 

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

در پیش‌نویس طرح جدید مجموعه حمایت‌ها از پلتفرم‌ها و سرویس‌های پایه کاربردی بیشتر شده؛ اما این حمایت‌ها هم پایه کارشناسی ندارد و منطقی نیست.

 سعی شده که بخش حمایتی از سرویس‌های ایرانی را بیشتر تقویت کنند.

برای مثال بودجه صندوق که برای حمایت دولت از پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های پایه در طرح صیانت پیش‌بینی شده را به نحو قابل توجهی بیشتر کرده‌اند.»

 

در پیش‌نویس جدید طرح بجای ۲۰ درصد از محل حق السهم اپراتورهای همراه که باید به صندوق حمایت از پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های خدمات پایه کاربردی واریز شود ۵۰ درصد اختصاص خواهد یافت.

جدا ازاینکه این امر چه مشکلات و فشاری را به دولت تحمیل می‌کند، چون این پول می‌تواند جای دیگری برای توسعه زیرساختها حتی زیرساختهای ارتباطی صرف شود، ولی حالا باید صرف خدماتی شود و معلوم نیست مشکل اصلی آن‌ها کمبود بودجه به این مقدار هنگفت باشد.

 

 

***هدف ارائه دو طرح چیست؟

 

 

محمود کشوری در ادامه، اذعان داشت:

پیش‌نویس طرح جدید صیانت از کاربران در فضای مجازی در حالی تهیه شده که این طرح نزدیک به یک ماه است که در کمیسیون مشترک همین طرح در حال بررسی است. حالا سوالی که به وجود می‌آید این است که هدف از تهیه پیش‌نویس جدید برای طرح صیانت چیست؟

 انتقاد‌های زیاد از طرف جامعه و کسب‌وکارها در طی ۲ تا ۳ ماه گذشته را عاملی می‌دانم که گروهی که نویسنده طرح فعلی هستند را به این فکر بی‌اندازد که یک پیش‌نویس جدید با مشکلات کمتر تدوین کند.

یکی از دلایل دیگر تهیه این پیش‌نویس این است که نمایندگان خواسته‌اند صدای اعتراض‌ها را بشنوند و تغییراتی را در طرح اعمال کنند که برخی از انها درست است و برخی برای بقای طرح اعمال شده است

ارائه پیش‌نویس طرح صیانت از کاربران مانند جانوری می‌ماند که می‌خواهد برای بقا خودش را با محیط سازگار کند، ولی لزوما این تغییر، تغییر بهینه نیست بلکه در راستای بقا بهینه است.

پیش‌نویس طرح صیانت از کاربران هم همینطور است.

 

 

***محدودیت اینترنت یا فیلترینگ 

 

 

به گزارش صنایع، کارشناس حوزه فناوری در پایان، افزود:

ممکن است نمایندگان به این نتیجه رسیدن که بعضی کلمات و مواد را حذف کنند یا صحبتی از فیلترینگ نکنند؛ اما احتمال فیلترینگ هر لحظه وجود دارد.

از طرفی اعمال خط مش ترافیک یا همان محدودیت اینترنت به خاطر مصرفی بیش از آنچه در طرح اعمال شده که کندی اینترنت کاربر را به دنبال دارد، خود نوع جدیدی از فیلترینگ است و موارد دیگر که باید در جای خود مورد به مورد بررسی شوند.

زومیت

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول