کد خبر:331248
پ
رهبر معظم انقلاب
رهبر معظم انقلاب:

نخبگان، نور چشم ملت هستند

رهبر معظم انقلاب ضمن تاکید بر لزوم تقویت جامعه علمی برای یافتن راه حل های مشکلات، نخبگان را نور چشم ملت خواندند.

رهبر معظم انقلاب ضمن تاکید بر لزوم تقویت جامعه علمی برای یافتن راه حل های مشکلات، نخبگان را نور چشم ملت خواندند.

 

***نخبگان نور چشم ملت 

 

به گزارش صنایع، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، نخبگان را نورچشمان ملت خواندند و با تأکید بر لزوم تمرکز جامعه علمی و نخبگان برای یافتن راه‌حل‌های علمی مشکلات مختلف، افزودند:

ظرفیت نخبگی جوانان ملت ایران، می‌تواند زمینه‌ساز پرکردن شکاف علمی کشور با علم جهانی، عبور از مرزهای جهانی علم، ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق آینده درخشان کشور باشد.

استعداد و ظرفیت ذهنی تنها شروط تحقق نخبگی نیست بلکه باید با شکرگزاری و قدرشناسی این نعمت، و با کار و تلاش و همت و مجاهدت، استعداد و ظرفیت را به نخبگی تبدیل کرد. 

البته قدرشناسی و شکر عملی نعمت نخبگی جوان، وظیفه پدر و مادر، معلم و استاد و دستگاه‏های حاکمیتی نیز هست.

 

***ملت ایران، ملتی بالقوه نخبه است

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه،خاطرنشان کردند:

ملت ایران، ملتی بالقوه نخبه است و به همین علت از دیرباز هدف جنگ نرم تحقیرکننده استعمارگران قرار داشته تا استعدادها و توانایی‌های خود را فراموش کند و حتی منکر شود و دروغ بزرگ «ما نمی‌توانیم» را بپذیرد.

 در تاریخ ۲۰۰ ساله اخیر ایران نیز استعمارگران و حاکمان وقت، هم‌صدا ناتوانی ملت ایران را تبلیغ می‌کردند که پیروزی انقلاب به این روند پایان داد.

 

***مسئولان به وظایف خود عمل کنند

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین، ضمن اشاره به احساس مسئولیت نخبگان، تاکید کرده اند:

هم مسئولان باید به وظایف خود درباره نخبگان عمل کنند، هم جوان نخبه باید در قبال مسائل کشور احساس مسئولیت کند و ضمن مبارزه با موانع و پذیرش برخی سختی‌های گاه اجتناب‌ناپذیر، اجازه ندهد نامهربانی‌هایی که در برخی دستگاه‌ها به نخبگان می‌شود، او را از ادامه راه و تلاش و احساس مسئولیت بازدارد.

 
***سه مرحله تا تحقق چشم انداز علمی

 

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه، خاطر نشان کرده اند:

ضرورت توجه به آینده‌ ترسیم‌شده و هدف‌گذاری‌شده برای ایران عزیز .

 باید به‌گونه‌ای حرکت کنیم که در آینده‌ای معقول، ایران منبع علم جهانی بشود و هرکس برای دسترسی به جدیدترین یافته‌های علمی، ناچار از یادگیری زبان فارسی شود، همان‌گونه که در برهه‌هایی از تاریخ، ایرانیان بر قله‌های دانش جهانی قرار داشتند و کتاب‌های دانشمندان ایران در دانشگاه‌های غرب و شرق مورد تدریس و استناد اهل علم و دانش بود.

ایشان در ادامه ،برای رسیدن به این آینده روشن و افتخارآمیز را در سه مرحله ضروری ، دانستند.

اول،تلاش فراوان برای پرکردن فاصله کنونی با خطوط مقدم علم جهانی.

دوم،عبور از مرزهای دانش جهانی و عرضه کشفیات نوین علمی به جامعه بشری.

سوم،بنا کردن تمدن نوین اسلامی بر پایه علم نافع.

اگر نخبگان جوان میهن به این افق روشن چشم بدوزند، حرکت علمی آن‌ها جهت‌گیری درست خواهد داشت و مشکلات نیز رفع خواهد شد.

 

***همه مشکلات راه‌حل علمی دارد

 

رهبر معظم انقلا همچنین،ضمن اشاره به تببین لزوم آفرینش عملی، خاطر نشان کرده اند: 

 امروز کارهای علمی مهمی در کشور در حال انجام است که غالباً جزو شاخه‌های علمی خلق‌شده به دست دیگران است، در حالی‌که علاوه بر این، باید با خلاقیت و نوآوری، قوانین ناشناخته طبیعت را کشف، و در تولید علم، نوآوری کرد.

 مسئله محوری و حل مسائل کشور از اهداف مهم جامعه علمی کشور هست. 

 مشکلات آب، محیط زیست، ترافیک، آسیب‌های اجتماعی، تخلیه روستاها، نظام پولی، مالی، مالیاتی، بانکی و مسائل نظام تولید، می‌توان برای همه مشکلات کشور راه‌حل علمی پیدا کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه،خاطرنشان کردند:

در برخی کشورها با وجود آن‌که اغلب دانشگاه‌ها خصوصی است اما بودجه‌های دولتی زیادی به آن‌ها داده می‌شود، البته نه به صورت فله‌ای، بلکه به این شکل که دولت برای دانشگاه مسائلی را تعریف می‌کند و چنان‌چه دانشگاه در حل آن مسائل پیشرفت داشت، بودجه به آن تعلق می‌گیرد.

 
***باید در جمع ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی قرار بگیریم

 

ایشان همچنین با اشاره به هوش مصنوعی به‌عنوان یک مسئله مهم و آینده‌ساز، تاکید کرده اند:

 این مسئله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که ایران جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.

 
***تشویق به مهاجرت خیانت به کشور است

 

رهبر معظم انقلاب،پیرامون موضوع مهاجرت نخبگان، اظهار داشتند:

امروز در کشور جوانان نخبه می‌توانند رشد و پیشرفت کنند ولی همچنان‌که قبلاً هم گفته‌ایم تمایل یک نخبه برای مهاجرت به کشوری دیگر با این نگاه و توجه که بدهکار کشور است و پس از تحصیل بازخواهد گشت، مانعی ندارد.

 اما مهاجرفرستی و این‌که عناصری در بعضی دانشگاه‌ها، جوان نخبه را از آینده مأیوس، و او را به ترک میهن تشویق می‌کنند، صریحاً خیانت به کشور و دشمنی با آن است و دوستی با آن جوان هم نیست.ا

 مهم‌ترین موانع تولید در کشور را موانع فرهنگی همچون؛ناامیدی، احساس بی‌آینده بودن، بی‌همتی، بی‌حوصلگی، راحت‌طلبی، سرگرمی‌های مضرّ، احساس ناتوانی و خطرپذیر نبودن است.

 

بیشتر بخوانید:

ضرورت تداوم ارتباط وزارت اقتصاد با نخبگان این بخش/ رئیس کل بانک مرکزی هفته آینده معرفی خواهد شد

 

***خودروسازی باید دانش بنیان شود

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در بخش دیگری از سخنانشان ضمن ابراز خرسندی از رشد کمّی شرکت‌های دانش‌بنیان، بر لزوم افزایش کیفیت این شرکت‌ها تأکید و خاطرنشان کردند:

در رعایت ضوابط دانش‌بنیان بودن سخت‌گیری شود.ایشان با اشاره به دانش‌بنیان نبودن صنایع بزرگ کشور، خاطرنشان کردند: باید با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع بزرگ مانند خودروسازی نیز دانش‌بنیان شوند.

لازمه رشد و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده از محصولات آنان است .وقتی یک محصول دانش‌بنیان در داخل تولید می‌شود، نباید واردات مشابه آن انجام شود.

 به‌خصوص دولتی‌ها و شرکت‌های بزرگ باید از محصولات داخلی استفاده کنند.

ایشان در این زمینه، افزودند:

البته مجدداً عده‌ای مانند قضیه لوازم خانگی جنجال نکنند که چرا نباید از فلان کشور واردات انجام شود، زیرا لازمه رشد شرکت‌های داخلی، ایجاد بازار داخلی برای آن‌هاست.

 
***جلوگیری از افزایش قیمت و کاهش کیفیت محصول داخلی

 

مقام معظم رهبری همچنین ،خطاب به تولیدکنندگان داخلی، تاکید کرده اند:

وقتی جلوی واردات گرفته می‌شود، بنگاه داخلی نیز وظایفی دارد و نباید با استفاده از این موقعیت، قیمت‌ها را افزایش، و یا کیفیت محصول را کاهش دهد.

 مردم در بعضی کشورها که خاطره خوبی از ایران دارند، حتی نام دو محصول ایرانی را نمی‌توانند بیان کنند، بنابراین علاوه بر فعالیت دولت و شرکت‌ها برای بازارسازی، بخش خارجی صداوسیما نیز باید برای تبلیغ کالاهای ایرانی، برنامه‌ریزی و اقدام کند.

ایشان ضمن اشاره به گزارشی از معاون علمی رئیس‌جمهور مبنی بر سهم کمتر از یک درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی، خاطر نشان کرده اند:

این سهم باید حتماً افزایش یابد و در طول ۳ تا ۴ سال، حداقل به ۵ درصد برسد.

 

***چشم انداز اقتصاد دانش بنیان

 

 

به گزارش صنایع، رهبر معظم  انقلاب اسلامی در پایان، نخبگان را آینده‌سازان و نورچشمان کشور خواندند و افزودند:

من در دولت‌های قبلی و کنونی برای استفاده از جوانان نخبه در مدیریت‌های میانی و حتی سطح بالا به مسئولان سفارش کرده‌ام اما شما نیز باید خود را آماده و نقش‌تان را در اداره کشور پیدا کنید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول