کد خبر:331011
پ
آزاد شدن واردات خودرو در مصوبه کمیسیون تلفیق
صنایع گزارش می‌دهد:

واردات خودرو به شرط صادرات خودرو در مجلس تصویب شد

نمایندگان مجلس در بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودرو را مشروط به صادرات خودرو، قطعات و حوزه‌های مرتبط با نیرو محرکه، مجاز دانسته و به آن رای مثبت دادند.

نمایندگان مجلس در بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودرو را مشروط به صادرات خودرو، قطعات و حوزه‌های مرتبط با نیرو محرکه، مجاز دانسته و به آن رای مثبت دادند.

 

*** موافقت مجلس با واردات خودرو

 
به گزارش صنایع، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی  (۲۶آبان) پارلمان، ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو را رفع و تصویب کردند.
 
بر این اساس ماده ۴ طرح ساماندهی خودور اصلاح شد که به موجب آن، هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.
 
تبصره ۱- با هدف تنظیم بازار و رعایت الگوی مصرف، شاخص های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آنها ( متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) بصورت سالانه، توسط وزارت صنعت  معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می رسد.
 
تبصره ۲- وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال نماید و گزارش آن را هر سه ماه یکبار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارایه نماید.
 
تبصره ۳- وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است سیاست های تشویقی برای اولویت دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه گذاری در تولید خودرو اقدام میکنند، تدوین و اعمال نماید.
 
تبصره ۴- دستور العمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی با لحاظ پرهیز از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین می گردد.

 

 

بیشتر بخوانید:

رقابت کمیسیون صنایع و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای واردات خودرو / طرح کدام کمیسیون برای واردات خودرو مناسب است؟/طرح اتاق بازرگانی برای واردات تودرو چیست؟

 
 
 
انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول