کد خبر:332801
پ
ذوب آهن ۴۴
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو:

ذوب آهن اصفهان با تحول چشمگیر، اتفاقات بهتری پیش رو دارد

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو؛ ذوب آهن اصفهان با تحول چشمگیر، اتفاقات بهتری پیش رو دارد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو؛ ذوب آهن اصفهان با تحول چشمگیر، اتفاقات بهتری پیش رو دارد.

 

*** تحول چشمگیر در ذوب آهن 

 

به گزارش صنایع، امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو ، تحول ذوب آهن اصفهان در تولید و سودآوری را چشمگیر دانست واذعان داشت:

ذوب آهن اصفهان شرایط جدیدی را تجربه می کند و بعد از سال ها زیان دهی از شرایط قبلی خارج شده است که قابل تقدیر است .

 وزارت صنایع هم با این که سهامدار نیست اما حمایت بنگاهی و همچنین حمایت در سیاستگذاری را از این مجتمع عظیم صنعتی در دستور کار قرار داده و به شیوه های مختلف سعی می شود.

در تامین سنگ آهن، این شرکت با مشکل مواجه نشود . البته مشکل سنگ آهن وجود دارد و بنابراین کشور باید زیرساخت های لازم برای وارد کردن سنگ آهن را تسهیل کند و با عرضه تلفیقی، قیمت هم کنترل می شود .

اگر محدودیت های بین المللی کاهش یابد، می توانیم به زنجیره ارزش جهانی سنگ آهن وصل شویم تا بتوانیم مواد مورد نیاز ذوب آهن و سایر صنایع را تامین کنیم.

 

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو تاکید کرد:

وضعیت ذوب آهن به لحاظ صورت های مالی و تولید بهبود یافته است و طرح های پایین دستی خوب و با ارزش افزوده بالا را پیگیری می کند که به زودی باعث اتفاقات بهتری در این شرکت خواهد شد و مزیت ویژه ای برای آن ایجاد می کند .

 

وی افزود: تولید ریل کار بسیار بزرگی بود که ذوب آهن اصفهان انجام داد. نیاز کشور به توسعه حمل و نقل ریلی در آینده بسیار زیاد است و سرمایه گذاری در این زمینه و تلفیق با فناوری باعث می شود این شرکت بتواند نیاز کشور به ریل را همچنان تامین کند.

 

صباغ از تحول جدید در صنعت فولاد کشور خبر داد و گفت: در آینده نزدیک شاهد از بین رفتن رقابت ناعادلانه کنونی بین کوره بلندی ها و شیوه تولید قوس الکتریکی خواهیم بود.

 

وی در ادامه افزود:

بخش عمده ای از صنعت فولاد از مزیت تامین گاز با قیمت ارزان برخوردار بوده و لذا توسعه خود را بر این اساس انجام داد اما رشد آن متناسب با رشد زیرساخت های کشور نبود . هم اکنون کشور دیگر قادر به تامین گاز ارزان برای فولادسازان نیست و راه کار دولت در این زمینه همان راهکاری است که برای صنعت برق در حال نهایی شدن است .

 

صباغ با اشاره به این که صنعت برق برای پشتیبانی از صنعت فولاد باید اقتصادی شود، اظهار داشت:

در واقع باید سرمایه گذار بخش خصوصی در این بخش ورود کند و لذا قیمت برق به گونه ای باید اصلاح شود که از آن حاشیه دستوری خارج شده و با روشی مثل بورس عرضه شود و صنایع از آن طریق برق مورد نیاز خود را تهیه کنند .

برای گاز هم این اتفاق می افتد و صنایع باید گاز خود را از همین طریق تهیه کنند که فضای رقابتی و شفاف است .

 

 دولت برای حل این مشکل باید صنایع بالادستی مثل گاز و برق را افتصادی کند تا قادر به تامین انرژی مورد نیاز صنایع پایین دستی باشند . صنعت گاز ما برای اینکه قادر به تامین گاز مورد نیاز صنایع فولادی ، پتروشیمی ها و … در بلند مدت باشند نیاز به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد و لذا باید قیمت گاز به گونه ای تعیین شود که برای سرمایه گذار جذاب باشد .

 

قیمت گاز در آینده با الان بسیار متفاوت است و شاید شکاف قیمتی آن با زغال سنگ کاهش می یابد و کوره بلندی ها در واقع خواهند توانست مثل سایر کشورهای دنیا رقابت عادلانه تری با سایر فولادسازان داشته باشند.

 

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو افزود:

اگر این اقدامات صورت نگیرد ، با بحران مواجه خواهیم شد و شاید فولادسازها حدود ۸ یا ۹ ماه با کمبود برق و گاز مواجه بشوند .

دولت که قادر به تامین این ۸۰ میلیارد دلار نیست و مشخصاً صنایع فولادی که توانایی لازم را دارند باید این سرمایه گذاری های را تکمیل کنند تا تامین انرژی آنها در بلند مدت تضمین شود.

 

وی در ادامه، تشریح کرد:

در آینده شاهد خواهیم بود که رقابتی که اکنون در صنایع فولادی برای سنگ آهن وجود دارد در حمل و نقل ، زیرساخت و انرژی هم ایجاد می شود.

 

صباغ، مشکل تامین سنگ آهن برای فولادسازان را مهم دانست و گفت :

برای حل بحران سنگ آهن باید به سمت واردات برویم که می توان از مدل تلفیقی استفاده کرد و دولت با شرکت های بزرگ مذاکره خواهد کرد تا واردات سنگ آهن انجام دهند و با سنگ آهن داخلی به صورت تلفیقی تعیین قیمت می شود بدین ترتیب هم بازار تامین می شود و هم قیمت ها کنترل می شود.

 

وی لزوم توسه صادرات را نیز یادآور شد و گفت:

دولت صادرات را به شرط وجود ذخایر مطمئن داخلی و موجودی انبارهای داخلی تسهیل می کند بدین ترتیب در بازار داخلی اطمینان لازم را خواهیم داشت.

 

به گزارش صنایع، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در پایان، خاطرنشان کرد:

 

اگر طرح مسکن ملی اجرایی شود شاید وارد کننده فولاد هم خواهیم شد چون با تقاضای بسیار زیادی مواجه خواهیم شد . هم اکنون طرح مسکن ملی با استقبال مردم مواجه شده است و صنایع بالادستی هم استقبال می کنند چون استفاده از محصولات در داخل کشور اشتغال زاست و مزایای بسیاری برای کشور دارد.

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول