کد خبر:327433
پ
نشست تخصصی حوزه gnss
صنایع گزارش می‌دهد:

همایش بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی + فیلم

همایش «بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی» در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

همایش «بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی» در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

*** همایش بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی

 

به گزارش صنایع، همایش «بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی» با حضور نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه تهران در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 

دو محصول کاربردی طراحی شده بر اساس فناوری ژئوماتیک ساخته شده توسط یک شرکت دانش بنیان رونمایی شد.

این دو محصول رونمایی شده «گیرنده مولتی فرکانس xima مدل S۲۰ با قابلیت static,ppk,rtk,ppp دارای Web ui با امکان نصب tilt sensor و رادیو» و « گیرنده مولتی فرکانس مرجع، ابزاری برای ثبت موقعیت دقیق لحظه ای و ارسال تصحیحات به سیستم های گردآوری،توزیع و پردازش اطلاعات» بودند.

بر اساس اعلام مدیر شرکت دانش بنیان تولیدکننده، «گیرنده مولتی فرکانس xima مدل S۲۰ با قابلیت static,ppk,rtk,ppp دارای Web ui با امکان نصب tilt sensor و رادیو» نمونه خارجی ندارد و علاوه بر بومی شدن آن، وزن و ابعاد آن کوچکتر شده است و این کار را برای مهندسان نقشه‌برداری راحت تر می‌کند.

«گیرنده مولتی فرکانس مرجع، ابزاری برای ثبت موقعیت دقیق لحظه ای و ارسال تصحیحات به سیستم های گردآوری،توزیع و پردازش اطلاعات» که توسط یک شرکت عضو پارک دانشگاه تهران طراحی شده نیز برای تعیین موقعیت ماهواره ای ساخته شده است.

این سیستم برای سازمانها و دستگاهای حاکمیتی مانند سازمان نقشه برداری، شهرداری، صمت و .. قابل استفاده است.

این دستگاه می تواند مشاهدات مداوم اطلاعات ماهواره ها را به موقعیت دقیق برای مهندسان نقشه بردار تبدیل کند.

 

*** رییس سازمان جغرافیایی وزارت دفاع/ رتبه ایران در حوزه نقشه‌برداری

 

امیر سرتیپ فخری در این همایش، آبان ماه امسال را صدمین سالگرد تاسیس نهاد رسمی برای نقشه‌برداری دانست و افزود:

در سال ۱۳۰۰ واحد نقشه برداری در ارتش راه اندازی شد و بعدها این شعبه نقشه‌برداری برای سایر حوزه‌ها توسعه یافت.

 

 رییس سازمان جغرافیایی وزارت دفاع با بیان اینکه این بخش در حال حاضر در قالب سازمان جغرافیایی وزارت دفاع در حال انجام وظیفه است، اظهار کرد:

در آن زمان با توجه به سوابق کشور در حوزه‌های مهندسی و نقشه برداری، ایران رتبه اول منطقه در حوزه نقشه برداری بوده است، ولی بنا به دلایلی این رشد و توسعه ادامه نیافت.

 

فخری، رتبه اکنون ایران در حوزه نقشه‌برداری در منطقه را ۷ تا ۸ دانست و بیان کرد:

کسب این رتبه،‌ مسؤولیت ما را چند برابر می‌کند تا بتوانیم با کمک دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی و انجمن‌های علمی عزم خود را در این زمینه جزم کنیم تا اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

 

رییس سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه در ۲.۵ سال اخیر این سازمان پوست‌اندازی کرده است، یادآور شد:

ایجاد تحول در سازمان‌های دولتی اقدامی طاقت فرسا است، ولی ما با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این مهم را رقم زدیم و در این فرآیند استارت‌آپ‌ها با ما مشارکت داشتند، ولی چالش‌های موجود سبب شد تا این تیم‌ها از همکاری با بخش دولتی دلسرد شوند.

 

وی راه‌اندازی مرکز نوآوری ژئوماتیک با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را از دیگر اقدامات این سازمان نام برد و خاطر نشان کرد:

هر یک از بخش‌هایی که در حوزه ژئوماتیک فعال شده‌اند، اگر به درستی نقش خود را ایفا کنند، از این عقب ماندگی، حرکت رو به جلویی آغاز خواهد شد.

 

رییس سازمان جغرافیایی وزارت دفاع، در پایان تداخل کاری را از مشکلات اصلی کشور نام برد و گفت:

از همه دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بخش خصوصی باید دست در دست هم دهند تا کشور بتواند از برکات آن بهره مند شود.

 

*** رئیس گروه ژئوماتیک ستاد حوزه فضایی و حمل و نقل معاونت علمی و فناوری/ توسعه کشور از مسیر فناوری‌های راهبردی عبور می‌کند

 

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری نیز در همایش «بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی» در خصوص اهمیت فناوری ژئوماتیک در کنار سایر فناوری‌ها، اظهار داشت:

توسعه کشور از مسیر فناوری های راهبردی عبور می کند و یکی از این فناوری ها، ژئوماتیک است.

 

یاسر ابراهیمیان قاجاری در ادامه افزود:

این ضرورت در معاونت علمی احساس شد که فناوریهای ژئوماتیک را در ساختار خود جای دهد تا مسیری برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.

 

وی با بیان اینکه مولفه های زیست بوم فناوری ژئوماتیک، شرکت‌های دانش بنیان، استارت آپها، دستگاه‌های اجرایی، سازمان فضایی و سازمان جغرافیایی هستند، گفت:

در حال حاضر شرکتهای زیادی در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای جهانی و منطقه ای GNSS ورود پیدا کرده اند.

این شرکتها توانایی تولید محصولات در این حوزه را به حد جایگزین شدن با محصولات چینی را دارند.

این می تواند زمینه ای برای تولید و صادرات محصولات حوزه ژئوماتیک باشد. البته که محصولات این حوزه می تواند از واردات محصولات مشابه نمونه ایرانی و ارز جلوگیری کند.

 

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان درباره یکی از چالش‌های حوزه فناوری ژئوماتیک، اظهار داشت:

در حال حاضر بسیاری از ارگان و نهادها به صورت موازی کاری در این زمینه محصول تولید می کنند و این چالش بزرگ در حوزه فناوری ژئوماتیک است که می توان با رفع آن شاهد نمو و توسعه چنین فناوری نوظهوری در کشور باشیم.

 

*** رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران/ در جهان امروزی محکوم به تولید کربن هستیم

 

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه اکنون ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، دنیا ما را به تولید کربن محکوم می‌کند، گفت:

ایران جز ۸ تا ۱۰ کشور فولاد ساز و استخراج کننده فلزات در جهان است.

فولادسازی و استخراج فولاد منجر به تولید کربن و تغییر اقلیم می شود که این موضوع راه حل دارد.

 

عباس زارعی هنزکی در ادامه افزود:

می توان با داشتن اطلاعات بر اساس دانش و استفاده از فناوری GNSS در این زمینه پاسخگو باشیم و از خودمان دفاع کنیم.

در حال حاضر آلودگی دسترسی به فناوری‌هایی مانند خودروی الکتریکی، اسکوتر برقی و میکرو موبیلیتی می تواند ما را از معضلات مربوط به آب و هوا و مسائل محیط زیستی نجات دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه همچنین می بینیم که در اکثر شهرهای هوشمند دنیا چنین فناوریهایی بکار گرفته می شود، گفت:

لازم است که ما در کشورمان روی چهار بخش اصلی GNSS «سامانه موقعیت یابی»، «نرم افزار و ارزش افزوده»، «سخت افزار » و «زیرساخت و سیستم های مکمل» متمرکز شویم و خوشه‌های فناور را ایجاد کنیم.

 

به گزارش صنایع، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در پایان، اضافه کرد:

علاوه بر آن باید به سمت ساخت میکرو و نانو ماهواره ها حرکت کنیم چون این نوع ماهواره‌ها کمک زیادی به رشد کشور خواهد کرد.

 

در پایان می‌توانید کلیپ تهیه شده از همایش «بررسی چالش‌ها و راهبردهای حوزه GNSS در سطح ملی» را مشاهده نمایید:

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول