کد خبر:323959
پ
حریری
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین پاسخ داد

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه تبعاتی برای اقتصاد کشور دارد؟/ برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تصمیمی با کمترین اثرات منفی گرفته شود

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تصمیمی با کمترین اثرات منفی گرفته شودریال، درباره تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اقتصاد کشور توضیح داد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تصمیمی با کمترین اثرات منفی گرفته شودریال، درباره تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اقتصاد کشور توضیح داد.

 

*** حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

به گزارش صنایع، مجیدرضا حریری درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت:

دولت های پیشین میلیاردها تومان، ارز را با نیت ارزان شدن و دسترسی آسان مردم به کالا در اختیار عده ای واردکننده قرار می‌دادند و هر بار نیز به اشتباه بودن این تصمیم پی می‌بردند.

 

وی با تاکید بر اینکه ارزهای ارزان قیمت با حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده پرداخت شده است، خاطرنشان کرد:

در حال حاضر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد استقبال رییس جمهوری، نهادهای مربوطه و بخش خصوصی است تا به مرور ارز تک نرخی در دسترس عموم قرار بگیرد و فعالیت های اقتصادی بر اساس آن شکل بگیرد.

 

*** اثرات منفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه به دلیل ایجاد زمینه برای فساد، اثرات توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی منفی بوده و برای اقتصاد کلان کشور آسیب زا است، تصریح کرد:

مهمترین موضوع در شرایط کنونی جلوگیری از شوک به بازار با حذف این نرخ ارز است زیرا این اقدام می تواند تبعات غیرقابل پیش بینی برای کشور به همراه داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه باید برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیمی با کمترین اثرات منفی گرفته شود، بیان داشت:

بسیاری از کالاها مانند نهاده های دامی که قیمت مواد پروتئینی را تعیین می کند و دارو که به سلامت مردم مربوط می شود، وابسته به این نرخ ارز است.

 

*** یارانه

 

حریری با بیان اینکه یارانه حاصل از حذف این نرخ، خرج عمومی برای مردم خواهد شد، تاکید کرد:

باید پرداخت این پول به دهک های مختلف به طور محسوسی متفاوت و بر اساس نیازها و نحوه زندگی دهک های پایین تر باشد تا اثرات تورمی آن را خنثی کند.

این یارانه می تواند به طور غیرنقدی از طریق تسهیل در پرداخت هزینه های خدماتی مانند بهداشت، آموزش، حمل و نقل و کالایی به دست اقشار هدف برسد که نیاز به بازطراحی در نحوه دسترسی عمومی دارد.

 

*** کارت اعتباری

 

به گزارش صنایع، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در پایان، تاکید کرد:

کارت اعتباری با تعیین سقف مشخص برای هر خدماتی می تواند مانع ایجاد تورم و افزایش نقدینگی در جامعه شود و همچنین یارانه مورد نیاز را به جامعه هدف برساند.

از دیگر راهکارها این است که دولت می تواند خدمات بخش خصوصی را در بخش های مختلف خریداری کند و با سازوکارهای کارشناسی به طور رایگان در اختیار مردم قرار دهد.

این روند می تواند به طور کنترل شده در کنار رونق فعالیت بخش خصوصی، یارانه‌ها را از طریق خدمات با کیفیت به اقشار مختلف به جامعه تزریق کند.

ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکلی را برای مدیران ایجاد نمی‌کند اما ادامه این مسیر و تاخیر در اجرای برنامه‌ها، فعالان اقتصادی را با چالش رو به رو کرده است.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول