کد خبر:321117
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

عوامل ریزش شاخص بورس در روزهای اخیر/ احتمال دارد توافق برجام به زودی به مرحله نهایی برسد

کارشناس بازار سرمایه، عوامل ریزش شاخص بورس در روزهای اخیر را تشریح کرد.

کارشناس بازار سرمایه، عوامل ریزش شاخص بورس در روزهای اخیر را تشریح کرد.

 

*** عوامل تاثیرگذار در ریزش شاخص بورس

 

به گزارش صنایع، مهدی عباسلو عوامل اصلی تاثیرگذار در ریزش اخیر شاخص بورس را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت:

 با وجود مشکلات فعلی، بازاری بهتر از بورس وجود ندارد که سهامداران بتوانند سرمایه‌های خود را برای کسب بازدهی بیشتر وارد آن بازار کنند.

نخستین موضوع درروند نزولی بازار، مسایل مطرح شده در خصوص توافق بر سر برجام و احتمال کاهش نرخ ارز است که در وضعیت فعلی، این موضوع به عنوان مهمترین مساله در ریزش بازار تلقی می شود.

با توجه به شکل‌گیری توافقات بین ایران و عربستان و ارائه مجوز بازگشایی دفاتر کنسول گری در دو کشور، این احتمال وجود دارد که توافق برجام به زودی به مرحله نهایی برسد؛ بنابراین ترس فعلی بازار ناشی از احتمال افت قیمت دلار است.

تجربیات به دست آمده حاکی از آن است که نمی توان چندان شاهد کاهش شدید قیمت ارز در بازار بود، شرایط اقتصادی حاکم در کشور نشان دهنده آن است که قیمت و ارزش واقعی ارز باید در محدوده های فعلی باشد و نباید زیاد در انتظار کاهش شدید نرخ ارز در بازار بود.

 

کارشناس بازار سرمایه، تغییر نرخ ارز و عملکرد سرمایه داران را مورد توجه قرار داد و بیان داشت:

سهامداران باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که حتی اگر نرخ دلار وارد مدار نزولی شود کوتاه مدت خواهد بود،  زیرا به طور حتم نرخ ارز دوباره به محدوده های فعلی باز می گردد.

 

***شایعه بازار بورس تا حقیقت

 

وی به دیگر عامل موثر در بازگشت شاخص بورس به مدار نزولی تاکید کرد و افزود:

 شایعه تغییر رییس سازمان بورس و نیز دیگر ارکان این بازار از جمله مسایل تاثیرگذار بر روند اخیر معاملات بورس بودند، این خبر در ابتدا و در میان فعالان حاضر در بازار همراه با شک و تردیدهایی بود، اما اکنون به نظر می رسد جنبه عملیاتی یافته است.

 

عباسلو با بیان اینکه این امر به عنوان یکی از ریسک های بازار تلقی می شود و بهتر است که اگر قرار بر تغییر رییس سازمان بورس است هر چه زودتر این اقدام اجرایی شود، خاطرنشان کرد:

نباید اجازه داد تا تغییرات مدیریتی سازمان بورس، زمینه ایجاد اثرات فرسایشی و منفی در بازار فراهم شود، در صورت عدم تغییر بهتر است ابهام ایجاد شده در این زمینه برطرف شود تا بازار بتواند بر مدار صعودی خود بازگردد.

 

*** بی اعتمادی در بازار بورس با خروج نقدینگی

 

وی در ادامه با اشاره به خروج نقدینگی از بازار، افزود:

 انتشار اوراق و خروج نقدینگی از بازار باعث ایجاد ترس در این بازار شد و نباید در زمانی که شاخص بورس وارد روند منفی می شود خروج نقدینگی از بازار صورت گیرد.

این مسایل باعث ایجاد بی اعتمادی نسبت به معاملات بازار سرمایه می شود و این موضوع سبب جلوگیری سرمایه گذاران از ورود سرمایه هایشان به بورس و حتی خروج نقدینگی ها از این بازار خواهد شد.

 

عباسلو با تاکید بر اینکه به طور حتم به دنبال کاهش قیمت ارز به دلیل توافقات ایجاد شده در برجام بسیاری از شرکت ها از این اتفاق، منتفع خواهند شد، گفت:

 صنعت خودروسازی، بانکداری و بیمه به دلیل بهبود معاملات بین المللی از این اتفاق، منتفع خواهند شد، پس چه دلیلی دارد که اکنون این صنایع هم ترس از توافق در برجام و کاهش نرخ دلار داشته باشند و با قرار گرفتن در صف فروش منجر به روند منفی بازار شوند.

 

کارشناس بازار سرمایه معتقد است که روند منفی در این صنایع ناشی از وجود جو منفی در بازار است که به شدت این صنایع را تحت تاثیر خود قرار داد.

 

 

بیشتر بخوانید:

چرا شاخص بورس دوباره نزولی شد؟

شاخص بورس نزولی شد

تداوم روند نزولی بازار سهام / شاخص بورس ۱۷ هزار واحد افت کرد

 
 

***نتیجه ارائه گزارشات مثبت از بورس

 

وی به انتشار گزارشات مثبت سه و ۶ ماه شرکت های مانند پتروشیمی و پالایشی ها اشاره کرد و اظهار داشت:

انتشار گزارشات منجر به ورود دوباره سهامداران به بازار و تصمیم برای خرید سهام با ارزش خواهد شد، اما باید در ابتدا جو بی اعتمادی از سر بازار برداشته شود تا بتوان دوباره شاهد ورود نقدینگی های کلان به این بازار باشیم.

عباسلو به عدم جذابیت بازارهای موازی با بورس مانند خودرو، ارز، سکه، طلا و مسکن برای سرمایه گذاری تاکید کرد و گفت:

سهامداران نسبت به این موضوع واقف هستند که با سرمایه گذاری در این بازارها، مشمول مالیات می شوند و دیگر بازدهی خوبی نصیب سرمایه گذاران نخواهد شد.

 

*** معاملات بورس وریسک های آن/ ارزیابی از وضع بازار در نیمه دوم سال

 

وی به ریسک های تهدیدکننده معاملات بورس تاکید کرد و افزود:

بازار سهام در نیمه دوم سال تحت تاثیر سه ریسک خواهد بود، مسایلی مانند نرخ ارز، قیمت گذاری دستوری و افزایش نرخ بهره بر روند بازار تاثیرگذار هستند و می توانند منجر به تاثیرات منفی بر معاملات شوند.

در مقابل، پیش بینی های صورت گرفته حاکی از افزایش قیمت نفت و فلزات اساسی در نیمه دوم سال جاری است که این مسایل می توانند با تاثیر مثبت بر روند معاملات بازار همراه شوند.

به گزارش صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان وضعیت بازار در نیمه دوم سال را بهتر از نیمه نخست ارزیابی کرد و گفت:

تعیین تکلیف موضوع برجام و مسایل مربوط به مدیران سازمان بورس از  جمله عواملی هستند که بر تصمیم گیری سهامداران تاثیرگذار هستند و سبب جذابیت سرمایه گذاری در بورس نسبت به دیگر بازارها خواهد شد، زیرا بازاری بهتر از بازار سهام وجود ندارد.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول