کد خبر:321179
پ
سهام عدالت
سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت:

آزادسازی موثر در راستای طرح بازآرایی سهام عدالت

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت درباره طرح بازآرایی مدیریت سهام عدالت توسط دولت و مجلس توضیح داد.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت درباره طرح بازآرایی مدیریت سهام عدالت توسط دولت و مجلس توضیح داد.

 

*** طرح بازآرایی آزادسازی سهام عدالت 

 

به گزارش صنایع، اکبر حیدری در مورد امکان یا عدم امکان فروش سهام عدالت، اظهار اشت:

هدف قانون‌گذار و سیاست‌گذاران این است که مردم در سهام عدالت ماندگار شوند و به جای فروش آن از عایدی و امکانات جانبی آن استفاده کنند.

در عین حال برخی از مردم نیاز فوری دارند و ما نمی‌توانیم برای درصد اندکی از آن‌ها که می‌خواهند دارایی خود را بفروشند مانعی ایجاد کنیم.

در این زمینه طرح بازآرایی آئین‌نامه آزادسازی سهام عدالت توسط وزارت اقتصاد، وزارت کار و فراکسیون تعاون مجلس در حال بررسی است و امیدوار هستیم که با تصویب این طرح به جای رهاسازی سهام عدالت به سمت آزادسازی مؤثر حرکت شود.

 

*** کاربرد ناموفق کارت اعتباری سهام عدالت

 

حیدری درمورد نحوه دریافت سودسالانه سهام عدالت، بیان کرد:

یکی از عایدی‌های سهام عدالت در کنار سود سالانه آن می‌تواند امکاناتی از قبیل کارت اعتباری باشد.

اما سال گذشته به بدترین نحو اجرا شد، به گونه‌ای که از بین ۴۹ میلیون سهامدار عدالت فقط حدود ۱۰۰ هزار نفر توانستند کارت اعتباری با پشتوانه سهام عدالت دریافت کنند، بنابر این طرح موفقی نبود.

 

*** عوامل اصلی فروش گسترده سهام عدالت چیست؟

 

وی باشاره به فروش سهام عدالت توسط سهامداران، گفت:

عمده کسانی که می‌خواهند سهام عدالت خود را بفروشند، برای تأمین معیشت است.

بنابراین اگر با محوریت شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت بتوان با وثیقه گرفتن سهام عدالت کالاهای مورد نیاز معیشت مردم و از جمله لوازم‌خانگی به قیمت تمام شده و ارزان تهیه کرد و به جای فروش سهام آن را به صورت قسطی با اقساط بلندمدت و با کارمزد اندک در اختیارشان بگذاریم، مشمولان سهام عدالت به ماندگاری در این سهام ارزنده تشویق می‌شوند.

 

حیدری ادامه داد:

مسؤولان قبلا متأسفانه در یک طرح ناپخته آزادسازی سهام عدالت کاری کردند که ۱۹ میلیون نفر از مردم روش مدیریت مستقیم انتخاب کردند و در هیچ جای دنیا مردم به صورت مستقیم وارد بورس نمی‌شوند، بلکه از طریق صندوق‌ها وارد می‌شوند و هجوم گسترده سهامداران عدالت برای فروش سهام ارزنده یکی از عوامل مهم در ریزش شاخص بورس در سال گذشته بود.

اگر به جای ۱۹ میلیون کد سهامداری برای سهام عدالت برای حدود ۴۰۰ شرکت تعاونی شهرستانی کد بورسی صادر می‌شد و مردم از طریق تعاونی‌های شهرستانی می‌توانستند بر سهام عدالت خود مدیریت کنند مشکلات ریزش بازار پیش نمی‌آمد و این شرکت‌ها می‌توانستند کالاهای مورد نیاز مردم را تهیه کرده و با پشتوانه سهام عدالت‌شان به صورت قسطی در اختیار آن‌ها قرار دهند.

 

 

بیشتر بخوانید:

تدوین برنامه‌ دولت سیزدهم برای پوشش جاماندگان سهام عدالت/ برنامه جبران کسری بودجه بزودی اعلام می‌شود

۲۰ میلیون نفر جامانده سهام عدالت هستند/ جا ماندگان سهام عدالت تا پایان امسال صبر کنند

آیا تخصیص سهام عدالت به جاماندگان در دولت سیزدهم به نتیجه خواهد رسید؟

 

 

*** دریافت تسهیلات بانکی در ازای وام های معمولی

 

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در تشریح بیشتر این سهام، افزود:

سهامداران عدالت انتظار دارند به جای وام‌های معمولی بانکی تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد پایین در اختیارشان گذاشته شود و اگر مشکل معیشت آن‌ها با پشتوانه سهام عدالت حل شود، کسی حاضر به فروش دارایی ارزشمند سهام عدالت نخواهد شد.

سهام عدالت با پرتفوی متنوع همچون باغی از انواع درخت میوه است که میوه‌هایشان در فصل‌های مختلف می‌رسد، بنابراین به جای فروش باغ می‌توان از میوه‌ها و عایدی آن استفاده کرد.

 

*** تاکید مسئولان بر ماندگاری مردم در سهام عدالت

 

حیدری بر اهمیت حضور مردم در سهام عدالت تاکیید کرد و افزود:

همچنین این سهام از پرتفوی سهام شرکت‌های ارزنده تشکیل شده و مردم هم ارزش‌ آن را می‌دانند و تمام تأکید قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران بر ماندگاری مردم در سهام عدالت است تا از این طریق هم عدالت اجتماعی محقق شود و هم مردم بتوانند در شرکت‌های مختلف سهامدار بمانند، اما به هر حال مشکل معیشت مردم هم با پشتوانه سهام عدالت باید حل شود.

توصیه ما به نگهداری سهام عدالت نزد مشمولان است اما در عین حال دارایی که در اختیار مردم قرار دارد را نمی‌توانیم آن‌ها را از فروش مطلق آن برحذر کنیم اما توصیه می‌کنیم به جای فروش سهام عدالت از مزایای آن استفاده کنید.

در عین حال در بازآرایی سهام عدالت باید امکانات جذاب از قبیل تهیه لوازم مورد نیاز مردم فراهم شود تا مردم به ماندگاری در سهام عدالت تشویق شوند.

 

*** مدیریت سهام عدالت با محوریت تعاونی‌ها 

 

به گزارش صنایع، سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت د رپایان، عنوان داشت:

در طرح بازآرایی سهام عدالت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نظرات خود را به صورت مکتوب ارائه کرده‌اند و ما انتظار داریم طوری بازآرایی شود کسانی که قبلا روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را هم انتخاب کرده‌اند، بتوانند از طریق صندوق‌هایی بر سهام خود مدیریت کنند و تقاضا برای فروش سهام موجب افت ارزش این سهام ارزنده و بر هم زدن تعادل بازار سرمایه نشود.

اگر با محوریت تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت به مدیریت این سهام بپردازیم هم به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نزدیک می‌شود و هم مشکلات معیشتی مردم با تأمین کالاهای مورد نیاز آن‌ها با پشتوانه سهام عدالت حل می‌شود.

فارس

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول