کد خبر:321040
پ
یارانه
سخنگوی فراکسیون نیروهای مردمی انقلاب مجلس:

برنامه دولت در جهت اصلاح توزیع یارانه/ بی‌عدالتی در پرداخت یارانه باید جبران شود

سخنگوی فراکسیون نیروهای مردمی انقلاب مجلس با بیان اینکه بی‌عدالتی در پرداخت یارانه باید جبران شود، برنامه دولت در جهت اصلاح توزیع یارانه را تشریح کرد.

سخنگوی فراکسیون نیروهای مردمی انقلاب مجلس با بیان اینکه بی‌عدالتی در پرداخت یارانه باید جبران شود، برنامه دولت در جهت اصلاح توزیع یارانه را تشریح کرد.

 

*** برنامه دولت برای ساماندهی یارانه

 

به گزارش صنایع، ولی اسماعیلی درباره برنامه دولت برای یارانه‌ها، اظهار داشت: 

در جلسه فراکسیون نیروهای مردمی انقلاب مجلس شورای اسلامی بنا به اعلام وزیر اقتصاد دولت فعلا برنامه‌ای برای حذف یارانه نان و کالاهای اساسی ندارد.

اما برنامه‌ریزی دقیقی برای شناسایی دهک‌های مختلف جامعه و ساماندهی یارانه‌های پنهان خواهد داشت.

 

وی در ادامه افزود:

این جلسه با حضور اکثریت اعضای فراکسیون و با دعوت از وزرای کار، تعاون و رفاه اجتماعی و اقتصاد و امور دارایی در محل صحن مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی چگونگی اجرای هرچه بهتر قانون هدفمندی یارانه‌ها و ساماندهی وضعیت یارانه‌های پنهان و آشکار برگزار شد.

نمایندگان در این جلسه صحبت‌هایی در خصوص لزوم ساماندهی به ارز ۴۲۰۰ تومانی و برنامه‌ریزی دولت برای توزیع عادلانه یارانه‌ها مطرح کردند و از آنجایی که در حال حاضر یارانه‌ها به ویژه یارانه‌های پنهان به صورت عادلانه در جامعه توزیع نمی‌شود و دهک‌های بالای جامعه و افراد برخوردار یارانه بیشتری دریافت می‌کنند، لازم است دولت در شرایط فعلی درآمدی خود برنامه‌ریزی کاملی برای توزیع مطلوب آن و نزدیک کردن یارانه‌ها به عدالت انجام دهد.

 

*** جبران بی عدالتی در نظام توزیع یارانه

 

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:

یارانه پنهان و آشکار در حوزه انرژی و کالاهای اساسی بیشتر به دهک‌های بالای جامعه اختصاص پیدا می‌کند.

ما در حال حاضر وجود ۸۶ میلیارد دلار یارانه پنهان و نزدیک ۱۶ میلیارد دلار یارانه آشکار پرداخت می‌کنیم که بیشتر این رقم در اختیار اقشار ثروتمند قرار می‌‌گیرد و این بی‌عدالتی باید جبران شود و اعضای فراکسیون بر این موضوع تأکید داشتند که دولت مردمی لازم است هر چه سریعتر این موضوع را در برنامه‌های خود قرار دهد.

همچنین ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز در حال حاضر به مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد و سوداگران بیشترین منافع را از توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌برند.

 

 

بیشتر بخوانید:

پرداخت ۲۰ هزار میلیارد ریال برای کاهش فقرمطلق از منابع هدفمندی یارانه‌ها

منابع هدفمند‌سازی یارانه‌ها اصلاح شود/ لزوم ایجاد رابطه منطقی بین رشد مصرف و اقتصاد با اصلاح یارانه‌ها

‌پرداخت یارانه در اقتصاد ایران هنوز هدفمند نشده است/ دهک‌های بالای جامعه بیشتر از یارانه‌ها بهره مند می‌شوند

 

 

*** مسئولیت شناسایی دهک‌های جامعه به عهده وزارت رفاه است

 

سخنگوی فراکسیون نیروهای مردمی براساس گفته وزیر راه در این نشست، بیان کرد:

در این جلسه  وزیر رفاه خاطر نشان کرد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول شناسایی دهک‌های مختلف جامعه است و از این رو در چارچوب این بانک اطلاعاتی مشغول جمع‌آوری اطلاعات افراد و دهک‌های مختلف جامعه برای رساندن نظام توزیع یارانه به عدالت بیشتر است.

همچنین تشکیل شورای عالی رفاه که در دو سال گذشته تشکیل نشده نیز از برنامه‌های وزارت رفاه است که با حضور رئیس جمهور به زودی تشکیل خواهد شد.

 

*** برنامه دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه

 

وی درخصوص صحبت های وزیر اقتصاد، گفت:

وزیر اقتصاد نیز در خصوص برنامه‌های دولت برای نظام یارانه‌ای اعلام کرد  که ما برای ساماندهی ارز ترجیحی و ۴۲۰۰ تومانی در حال مطالعه و برنامه‌ریزی هستیم اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیدیم.

وزرای اقتصادی دولت در این نشست تأکید کردند دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های کم درآمد جامعه در حال تدوین برنامه‌های مدونی است.

 

*** کاهش تورم در قالب کمک‌های معشیتی دولت به مردم

 

به گزارش صنایع، سخنگوی فراکسیون نیروهای مردمی درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از افراد کم درآمد جامعه، عنوان داشت:

دولت برای جلوگیری از خلق پول و تزریق نقدینگی به جامعه این حمایت‌ها را در قالب کارت‌های خرید کالاهای اساسی یا کمک‌های معیشتی پیش‌بینی خواهد کرد تا شاهد افزایش نقدینگی و تورم در جامعه نباشیم ضمن اینکه اقشار کم درآمد بتوانند از کالاهای اساسی استفاده کنند.

باید بگویم که این جلسات با توجه به دغدغه مجلس و نمایندگان در خصوص ساماندهی تورم و وضع معیشتی مردم با سایر وزرای اقتصادی و ریاست سازمان برنامه و بودجه تداوم خواهد داشت و در ادامه از وزیر جهاد کشاورزی در جلسات فراکسیون دعوت به عمل خواهد آمد.

خانه ملت

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول